Praeitą savaitę visose trijose Baltijos šalyse vyko tarptautinio EMC forumo „Pakeisk: verslą+IT+save“ renginiai. Internetinių duomenų saugojimo produktų ir sprendimų kompanija EMC bei jos partneriai spalio 15 d. Taline, 17 d. Vilniuje ir 18 d. Rygoje pristatė naujausias debesų technologijų tendencijas, sprendimus bei produktus. Informacijos apsauga bei atkūrimas, didelės apimties duomenų valdymo iššūkiai bei sprendimai, virtualūs duomenų centrai – tai tik kelios iš forume aptartų temų.
Šiemet EMC forumai surengti 35 šalyse.
IT – ne tik darbo priemonė, bet ir naujos verslo galimybės
Pasak iš vieno iš forumo šeimininkų Sergejaus Butenko, EMC Baltijos regiono vadovo, šių forumų tikslas – ne tik supažindinti IT bendruomenę su debesų kompiuterijos naujovėmis.
„Renginio esmę puikiai atspindi jo pavadinimas. Sparčiai keisdamasi, atverdama naujas galimybes IT kaip niekada iki šiol daro didžiulę įtaką verslui ir visam mūsų gyvenimui. IT naujovės, ypač debesų kompiuterija, ne tik padeda padaryti verslą efektyvesnį, mažinti išlaidas, bet ir lemia naujų paslaugų, naujų verslų, naujų darbo būdų, naujų profesijų poreikį. Ar daug kas Lietuvoje yra girdėjęs apie tokias profesijas kaip debesų architektas ir duomenų mokslininkas? Tai profesijos, atsirasiančios per keletą artimiausių metų. Štai kodėl tiek verslui, tiek valstybei, ypač švietimo sistemai, tiek kiekvienam sėkmės siekiančiam specialistui svarbu sekti IT tendencijas. Kas pirmasis pastebės galimas verslo, darbo nišas, realizuos inovatyvias idėjas, tas ir laimės. Aš tikiuosi, kad mūsų forumuose žmonės ne tik susipažįsta su IT naujovėmis, mezga bei palaiko naudingas pažintis, susiranda partnerių, bet ir išsineša idėjų, kaip kurti sėkmingą, konkurencingą ir geras perspektyvas turintį verslą.“
Forume Baltijos šalių artimiausias ekonomikos perspektyvas pristatęs finansų analitikas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda sakė, kad artimiausiu metu Europos Sąjunga greičiausiai neišsivaduos iš ekonominės recesijos, bet Baltijos šalių prognozės ganėtinai šviesios. Pasak jo, Baltijos šalių ekonomikos yra vienos iš sparčiausiai augančių ES ir šį ekonomiškai sudėtingą laikotarpį jos galėtų išnaudoti kokybiniam šuoliui.
„Vis stiprėjanti konkurencija pasaulinėse rinkose nebeleidžia mums konkuruoti vien tik žemesnėmis kainomis. Mes jau sėkmingai išnaudojome kainų skirtumą – mūsų eksportas augo net tuo metu, kai Vakarų Europos rinkos išgyveno krizę. Bet supraskime, kad kainų mažinimas yra baigtinis procesas – negalime jų sumažinti iki nulio. Puiku, kad mūsų verslininkai eksportuoja maisto produktus, tekstilę, bet akivaizdu, kad tradicinėse rinkose mes kalnų nenuversime – visada atsiras, galinčių pagaminti pigiau. Turime išmokti konkuruoti ne tik kaina, bet ir kokybe, naujais gaminiais, naujomis technologijomis, „intelektiniais“ produktais, turime būti bent vienu žingsniu priekyje ir tam išnaudoti technologines naujoves“, – kalbėjo G. Nausėda.
Verslas ir IT priima augančių duomenų iššūkį
Forumo dalyviai akcentavo, kad vienas iš didžiausių verslo ir IT iššūkių – sparčiai augančios duomenų apimtys. Kelly Brown, EMEA EMC Atsarginių kopijų ir duomenų atkūrimo padalinio direktorė, pasakojo, kad per 2000 m. pasaulyje buvo sukurti 2 eksabaitai naujos informacijos. 2011-aisiais tiek informacijos sukuriama kas minutę. Apie 90 proc. šios informacijos sudaro nestruktūruoti duomenys. Kaip tokius informacijos kiekius saugoti, rasti, patikrinti, analizuoti?
Pasak jos, didžioji dalis ne tik stambių, bet ir vidutinių bei smulkių verslo įmonių, viešojo sektoriaus įstaigų dirba su milžinišku kiekiu informacijos, kuri padeda planuoti veiklą bei biudžetą, nustatyti klientų poreikius, kurti naujas paslaugas. „Reikia sprendimų, kurie leistų ne tik šiuos duomenis kaupti, apsaugoti nuo praradimo ir nutekėjimo, bet ir analizuoti – tik taip jie duos naudą. Ir visa turi būti daroma kaip įmanoma labiau automatizuotai, lanksčiai ir pigiai. Be debesų kompiuterijos sprendimų, virtualizacijos to nepasieksi“, – įsitikinusi K. Brown.
Požiūrį į IT keičia konkurencinė kova
EMC forumo viešnia Aleksandra Verhoeve, kompanijos „VMware“ Rytų Europos regiono vadovė, teigia, kad pasaulyje jau yra virtualizuota apie 50 proc. IT infrastruktūros. „Lietuva kol kas nepasiekė tokio virtualizacijos masto, tačiau esu tikra, kad tai tik laiko klausimas. Matome didžiulį tiek verslo, tiek viešojo sektoriaus susidomėjimą. Lietuva ir kitos Baltijos šalys technologijų požiūriu yra gana aktyvios. Pastebėjome, kad jos renkasi naujausius, geriausius, moderniausius sprendimus.“
Pasak pašnekovės, visoje Rytų Europoje jai tenka susidurti su didelėmis, dar neseniai sėkmingai dirbusiomis įmonėmis, kurios tarsi įstrigo – dėl per didelių veiklos kaštų nebegali judėti į priekį. „Dabartinė ekonominė situacija diktuoja savo sąlygas – turime sukurti daugiau vertės su mažiau išteklių. Aktyvios organizacijos ieško būdų, kaip konsoliduoti savo veiklą, kaip efektyviau dirbti, kokias naujas paslaugas teikti, kad išliktų konkurencingos. Ir vienas iš būdų dirbti lanksčiau, pigiau, greičiau – debesų kompiuterijos sprendimai“, – sako ji.
Štai praėjusią savaitę į Barselonoje vykusį „VMware“ renginį susirinko per 8 tūkst. dalyvių. Žmonės domisi, kaip susitvarkyti savo IT ūkį, kaip technologijas pajungti verslo reikmėms, kaip automatizuoti veiklos valdymo, informacijos apdorojimo procesus, kaip verslui išnaudoti įvairių mobiliųjų įrenginių – „iPad“, išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių – teikiamas galimybes. „Jie supranta, kad tik suradę lankstesnius, pigesnius veiklos būdus, siūlydamos rinkai naujas paslaugas, naują kokybę lengviau skinsis kelią į priekį“, – tvirtina „VMware“ atstovė.