JAV vyriausybinėje saugumo ataskaitoje skelbiama, jog nerasta įrodymų, kad Kinijos telekomunikacijų įrangos gamintojai „Huawei“ šnipinėtų savo valstybės naudai, rašo bbc.co.uk.
18 mėnesių kurtoje ataskaitoje, kurios tam tikri fragmentai buvo nutekinti naujienų agentūrai „Reuters“, esama duomenų, rodančių, kad įrangos saugumo skylės yra kur kas rimtesnė grėsmė, nei galimas bendrovės ryšys su Kinijos vyriausybe.
Praėjusią savaitę JAV kongreso ataskaita įspėjo nenaudoti „Huawei“ ir ZTE pagamintos įrangos kritinei telekomunikacijų infrastruktūrai.
Abi šios įmonės visuomet neigė kaltinimus šnipinėjimu.
Įslaptinto saugumo tyrimo metu aiškintasi kaip dirba „Huawei“, stebėti beveik 1000 telekomunikacijos įrangos pirkėjų.
Vienas iš vyriausybės darbuotojų, dalyvavusių tyrime, agentūrai „Reuters“ sakė: „Žinojome, kad tam tikros vyriausybės dalys labai norėjo aktyvaus šnipinėjimo įrodymų. Ir jei tokių būtų, mes juos būtume radę“. „Huawei“ atstovas spaudai Billas Plummeris sakė: „Mūsų įmonė su šia ataskaita nėra susipažinusi, bet mūsų nestebina Baltųjų rūmų išvados, kad nėra jokių „Huawei“ dalyvavimo šnipinėjimo sąmoksle ar kokioje kitoje nekomercinėje veikloje. „Huawei“ yra 32 mlrd. JAV dolerių vertės nepriklausoma tarptautinė bendrovė, kuri nerizikuotų savo finansine sėkme ar klientų tinklų saugumu dėl jokios vyriausybės ar trečios šalies“.
XTE vyresnysis viceprezidentas Europai ir Šiaurės Amerikai Zhu Jiny sakė: „Saugumo problemomis neturėtų būti kaltinamos vien Kinijos bendrovės. Tai yra pasaulinės situacijos problemos. Tai ne Kinijos – tai globali bėda“.
Aplaidus programavimas
Praėjusią savaitę konferencijoje Malaizijoje tinklo įrangos saugumo ekspertas Felixas Lindneris paskelbė „Huawei“ maršrutizatoriuose radęs daugybę silpnų vietų.
„Sakyčiau, kad „Huawei“ maršrutizatoriuje saugumo skylę rasti yra penkis kartus lengviau nei „Cisco“ maršrutizatoriuje“, – tvirtino ekspertas.
Jo manymu, tokios situacijos priežastis yra ne tyčinis siekimas palikti slaptą priėjimą šnipinėjimo sumetimais, o paprasčiausias aplaidus programavimas.
Klausimas dėl galimo „Huawei“, ZTE ir Kinijos vyriausybės bendradarbiavimo kilo praėjusią savaitę, po to, kai JAV vidaus žvalgybos komitetas išplatino ataskaitą su įtarimais.
Nors ataskaitoje nebuvo pateikta jokių konkrečių įrodymų, kad „Huawei“ ar ZTE būtų pavogę kokius nors JAV duomenis, manoma, kad ataskaitoje buvo slaptos informacijos, „smarkiai padidinusios komiteto susirūpinimą“ dėl grėsmės Jungtinėms valstijoms.
Ataskaitoje „Huawei“ buvo kritikuojami ir už tai, kad nepateikė pakankamai informacijos apie bendradarbiavimą su Kinijos vyriausybe.
Skirtingų valstybių požiūris į „Huawei“ yra nevienodas. Praėjusią savaitę Kanada paskelbė, kad šiai bendrovei neleidžiama dalyvauti saugaus nacionalinio telekomunikacijų tinklo kūrimo konkurse. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje Ministrų kabineto kanceliarijos atstovas paskelbė, jog „Huawei“ produkcija yra patikrinta ir nekelia jokios grėsmės nacionaliniam saugumui.