Elektronika.lt
 2024 m. spalio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 9 d. 11:20
„Portathon 2024“ sprendimai – alternatyviai energijai įdarbinti uostuose ir jūriniame sektoriuje
Spalio 9 d. 08:26
BMW pristatė laukiamiausią sezono motociklą „BMW R 1300 GS Adventure“
Spalio 8 d. 20:20
Kam elektromobiliui gali reikėti vidaus degimo variklio?
Spalio 8 d. 17:45
Superkompiuteris – galingas įrenginys, galintis pasitarnauti ir moksle, ir kine
Spalio 8 d. 14:29
Ličio jonų baterijos tarp mūsų: kaip saugiai prižiūrėti namuose turimus prietaisus?
Spalio 8 d. 11:38
Kodėl elektromobiliai dažniau patenka į avarijas? (1)
Spalio 8 d. 08:35
„iOS 18“ pasiūlė ne tik lietuvių kalbą, bet ir daugiau įvairių naujovių
Spalio 7 d. 20:19
Wi-Fi 7 – ateities belaidis internetas
Spalio 7 d. 18:24
Galvojate, kad elektriniai automobiliai atsirado tik dabar? Jūs labai stipriai klystate
Spalio 7 d. 16:41
„Philips“ pristato naują verslo monitorių linijos papildymą: naujasis modelis pasiūlys viską, ko gali prireikti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Lietuvio raketos modelio skrydis – geriausias planetoje

Publikuota: 2012-09-22 07:11
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Vilniečio Maksimo Timofejevo raketos modelis Slovakijoje pakilo į didžiausią aukštį per 19-kos metų pasaulio čempionatų istoriją. Sportininkas pelnė aukso medalį , o pergalingu startu labiausiai buvo nustebinti kiti raketų modeliuotojai. Aviamodeliuotojas Maksimas Timofejevas grįžo iš pasaulio kosminių modelių varžybų su fantastiška pergale. Jo dviejų pakopų raketa pakilo į 790 metrų aukštį. Šis rezultatas buvo geriausias tarp visų dalyvavusių sportininkų ir užminė aerodinamikams mįslę, nes tai... beveik neįmanoma.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vilniečio Maksimo Timofejevo raketos modelis Slovakijoje pakilo į didžiausią aukštį per 19-kos metų pasaulio čempionatų istoriją. Sportininkas pelnė aukso medalį , o pergalingu startu labiausiai buvo nustebinti kiti raketų modeliuotojai.

Aviamodeliuotojas Maksimas Timofejevas grįžo iš pasaulio kosminių modelių varžybų su fantastiška pergale. Jo dviejų pakopų raketa pakilo į 790 metrų aukštį. Šis rezultatas buvo geriausias tarp visų dalyvavusių sportininkų ir užminė aerodinamikams mįslę, nes tai... beveik neįmanoma.

Rugsėjo 1–9 dienomis Slovakijoje jau 19-tą kartą vyko kosminių modelių pasaulio čempionatas. Lietuviai kovėsi penkiose rungtyse, sėkmingiausiai pavyko dalyvauti S1B modelių klasėje, kurioje varžomasi, kieno raketos modelis aukščiausiai pakils.

Trisdešimtmetis vilnietis M. Timofejevas pasiekė geriausią rezultatą ir tapo pasaulio čempionato nugalėtoju asmeninėje įskaitoje, o sidabro medalį iškovojo sostinės moksleivis Mykolas Treikauskas, jo raketa į aukštį nuskriejo 746 metrus. Tai irgi labai geras rezultatas ir aukštas pasiekimas. Trečią vietą laimėjo serbas Zoran Katanič, o komandinėje įskaitoje Lietuvos komanda liko ketvirta po Serbijos, Slovėnijos ir Rusijos.

Lietuvio raketos modelio skrydis – geriausias planetoje

Apie raketų modelius

Modeliai prieš varžybas yra registruojami ir tiksliai matuojami. Šiems – aukščio rekordų siekiantiems modeliams pati svarbiausia yra aerodinamika. Kaip kiekvienas sportininkas tai supranta atsispindi modeliuose, nes visi modelius gaminasi patys ir jie vienas nuo kito truputį skiriasi. Nors modeliai turi aiškius matuojamus parametrus, meistrystei ribų nėra. Apžiūrėti konkurentų modelių nėra galimybių net per varžybas, nes vidinis „turinys“ yra nematomas. Dar daugybė niuansų, kaip uždegti variklį ir paleisti raketą.

Aukščio raketa yra dviejų pakopų su dviem varikliukais. Popierinių varikliukų pagrindas – presuotas parakas su kitais cheminiais junginiais. Vieno pigiausio varikliuko kaina siekia 1,5–2,5 eurų. Pirmas variklis į orą pakelia visą raketą, o maždaug 150–200 m aukštyje užsidega antras variklis ir toliau skrieja tik mažesnioji raketos dalis. Raketą veikia vibracija, oro pasipriešinimas, o maksimalus greitis siekia apie 200 m/s. Pirmasis variklis veikia apie 1,5 sekundes, tuomet užsidega antrasis variklis, jo darbas trunka 3–4 sekundes, o vėliau raketa dar skrieja iš inercijos. Pirmoji pakopa yra daugkartinė, ją galima naudoti 6–8 kartus, antroji raketa dažnai nukenčia greičiau.

Bendras raketos ilgis yra pusė metro. Pirmos pakopos raketos diametras turi būti 40 mm, antrosios, mažesnės – 18 milimetrų. Taip pat svarbus santykis tarp abiejų pakopų ilgių cilindrų (iki abiejų raketų susiaurėjimų) – mažosios raketėlės cilindro ilgis turi būti 25 proc. lyginant su pirmąja. Kai kurių modelių pirmosios pakopos raketos cilindras turi susiaurėjimą iš abiejų pusių – tai vis geresnių aerodinamikos savybių paieškos. Labai svarbus yra raketos svoris, nors jis nėra deklaruojamas.

Modelį tenka gaminti ir surinkti keletą savaičių, nes jis susideda iš maždaug 20 atskirų komponentų.

„Modelio savikaina nėra didelė, bet savo modelio neparduočiau ir už dešimteriopą kainą, – juokdamasis sako aukso medalio laimėtojas. – Mano modeliai yra labai stiprūs, priėjau prie tobulybės. Jie patikimi, ilgai atlaikantys, gera jų aerodinamika. Ištobulinau šlifavimo, poliravimo procesus.“

Apie varžybas

Aviamodeliuotojai varžosi trijuose turuose, kurių kiekvienas vyksta 1,5 val. Laiką startui kiekvienas pasirenka pats.

Modelio pasiektą pakilimo aukštį fiksuoja nedidelė elektroninė slėginė kortelė, kurios svoris kartu su baterija – 3 g ir ją pateikia varžybų organizatoriai. Prieš startą su teisėju įvedami jos duomenys, o po finišo kortelė atnešama vėl pas teisėją. Joje užfiksuota kilimo temperatūra, maksimalus aukštis centimetro tikslumu. Kartais taip nutinka, jog elektronika nesuveikia...

M. Timofejevas prisimena, jog pirmose savo tarptautinėse varžybose šioje modelių klasėje nesugebėjo modelio paleisti, nes neuždegė varikliuko... Lietuviai naudoja lenkų gamybos varikliukus, kurie visiškai nepopuliarūs tarp kitų aviamodeliuotojų, tačiau būtent su jais lietuviams šiemet sekėsi geriausiai, beje, šiemet varikliai buvo iš naujos partijos. Tikėtina, kad naujas pasaulio rekordas atkreips ir kitų sportininkų dėmesį į lenkiškus variklius.

„Labai svarbu teisingai apskaičiuoti raketos pakopų svorio centrus. Variklių padegimo sistemos turi būti patikimos, o varikliai turi būti nei per sunkūs, nei per lengvi. Paleisti raketą reikia kuo vertikaliau. Taip pat raketa turi saugiai nusileisti, o leidžiasi ji su stabdymo blizgia juostele, kad lengviau modelį būtų surasti jam nusileidus. Juostelė yra 3 cm pločio ir 1,5 m ilgio. Raketas dažome ryškiai raudonai, tai padeda jas stebėti“, – nedideles paslaptis atskleidžia pasaulio čempionas.

Kartais sportininkus patykoja nesėkmės, gali neužsidegti tiek pirmasis, tiek vėliau – ir antrasis variklis, gali būti varikliuose per daug ar per mažai parako ir panašiai, gali modelis ir susprogti. M. Timofejevas yra sudaužęs apie 10 modelių.

Beje, Lietuvoje aukščio modelių varžybos nevyksta, nes lietuviai neturi specialios aukščiui matuoti elektroninės įrangos. Pasaulio čempionato dalyvio mokestis – 350 eurų, o vieno dalyvio išlaidos iš viso siekia keletą tūkstančių.

Pergalė – didelio įdirbio pasekmė

„Pasaulio čempionato startų diena buvo be vėjo, oras tankus, drėgnas. Galbūt tai irgi prisidėjo prie gero rezultato. Mano pergalės yra didelio įdirbio pasekmė.

Modeliuoju jau daugiau kaip 20 metų, pradėjau... aštuonerių. Nors aviacijos sportas nėra olimpinis, matau, kaip jis yra vertinamas ir gerbiamas. Ypač užsienyje. Užimti prizines vietas yra didžiulė garbė ir ne toks jau lengvas pasiekimas. Didžiausias pastangas deda kinai, jie, kaip visur, ir aviamodelių sporte nori būti geriausi ir po žingsnelį prie to artėja. Pasaulio čempionate dalyvauja didžiausių kosmoso užkariautojų šalių sportininkai – iš JAV, Rusijos, Kinijos, Anglijos, Vokietijos, todėl man malonu, kad savo pergale galiu garsinti Lietuvą. Mano gyvenimas yra pavydėtinas, tobulas“, – nelinkęs skųstis M. Timofejevas.

Dirbdamas projektuotoju UAB „Vikauma“ pasaulio čempionas yra dėkingas darbdaviui Andriui Uždaviniui už tai, kad jis palaiko savo darbuotoją, leidžia jam atostogauti tuo metu, kai vyksta į varžybas.

M. Timofejevas be aukščio modelių, dar sėkmingai dalyvauja kitų modelių klasių varžybose – S3A, S6A, S9A, S4A. Dviejų pakopų aukščio raketų klasė – lietuviui pati naujausia, jau penktoji.

M. Timofejevo hobiui pritaria ir jo žmona Viktorija. Ji kartu su vyru važinėja į varžybas ir jau tapo komandos dalimi, stebi modelių startus ir padeda modelius rasti po finišo. Pasiekus pasaulio rekordą, Maksimas susilaukė daug dėmesio, kvietimų į JAV, net kvietimų tapti treneriu.

„Mes, lietuviai, turime gerą mokyklą, galėtume paruošti gerus sportininkus“, – sakė M. Timofejevas, nors kol kas tokių planų nesvarsto.


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama