Tris savaites „Apple“ tardė dizainerius ir inžinierius patentų kovoje su „Samsung“. Tačiau apklausti Masačusetso technologijų instituto (MIT) rinkodaros ekspertą užtruko tik tris minutes, rašo „Reuters“.
MIT profesoriaus Johno Hauserio liudijimas tapo centrine išmaniųjų telefonų patentų kovos dalimi. Pasak J. Hauserio, išmaniųjų telefonų liečiamųjų ekranų gebėjimas atpažinti antrą pirštą yra vertas 39 JAV dolerių už kiekvieną telefoną.
Jei šis bruožas iš tiesų yra toks vertingas, teismo sprendimas „Apple“ naudai būtų didesnis nei vien nuostolių atlyginimas. Teisėjas gali duoti „Apple“ žymiai didesnį prizą – uždrausti „Samsung“ prekiauti mobiliaisiais produktais.
Jei devyni prisiekusieji nuspręs, kad „Samsung“, didžiausia išmaniųjų telefonų gamintoja pasaulyje, pažeidė nors vieną iš „Apple“ patentų – arba atvirkščiai – kitas klausimas bus kiek kiekviena kompanija turėtų būti priversta sumokėti.
„Apple“ siekia gauti daugiau nei 2,5 mlrd. JAV dolerių ir uždrausti prekybą, remiantis mažu ypatybių pogrupiu, kuris, pasak kompanijos, yra labai paklausus tarp vartotojų. Verdiktas „Apple“ naudai sukeltų pavojų didelei išmaniųjų telefonų pramonei susidurti su panašiomis teisinėmis problemomis.
Skeptiški teisėjai
„Apple“ argumentai dėl „rinkos paklausos“ jos ypatybėms remiasi J. Hauserio tyrimu, kuriame buvo internetu apklausti „Samsung“ vartotojai. Tai yra pagrindinis „iPhone“ gamintojos ramstis šioje byloje.
Kai kurie teisėjai skeptiškai vertina tokius tyrimus. Pasak teisėjo Richardo Posnerio, apklausos atliktos įprastu būdu skiriasi nuo tų, kurios vykdomos specialiai teismui. Esą tokie tyrimai žymiai mažiau patikimi.
Seniau patentų nuostoliuose būdavo taikoma 25 proc. taisyklė: jei įmonė pažeidė patentą, ji turi sumokėti 25 proc. savo pelno patento savininkui – nepaisant to, kiek nereikšminga technologija buvo visam produktui. Kritikai pyko dėl šios taisyklės, nes ji suteikdavo neteisingai didelius atlygius ir pernai ji buvo panaikinta.
Šis pokytis lėmė apklausų, tokių kaip J. Hauserio, populiarumą. Jomis siekiama susieti užpatentuotas ypatybes su realaus pasaulio vartotojų preferencijomis, sako Royus Epsteinas, profesionalus žalų ekspertas, kuris nedirba nei su „Apple“, nei su „Samsung“.
Teisėjai turi nuspręsti, kurie tyrimai yra tinkamai pristatyti prisiekusiesiems. R. Posneris tiki, kad tie, kurie atkreipia vartotojų dėmesį į vieną technologinę ypatybę iš tūkstančio kitų, gali dirbtinai padidinti jos svarbą.
Pasak J. Hauserio, jo tyrimas išsprendžia šią problemą, nes vartotojams pateikia skirtingus telefonus su skirtingomis ypatybėmis.
Grįžkim prie pinigų
J. Hauseris tiki, kad išmaniųjų telefonų vartotojai norės mokėti 100 JAV dolerių ar daugiau už telefonus, kurie reaguoja į dviejų pirštų paspaudimus bei turinčius dvi kitas savybes. Pagrindinis „Apple“ apskaitos ekspertas Terry Musika teigia, kad, remiantis J. Hauserio tyrimu, „Samsung“ turėtų „Apple“ sumokėti 7,14 JAV dolerių už telefoną.
Pridėjus „Apple“ kaltinimus dėl dizaino nukopijavimo, T. Musika teismui teigė, kad „Samsung“ turėtų sumokėti „Apple“ apie 540 mln. JAV dolerių. Tokia suma nepakenktų tokiam technikos milžinui kaip „Samsung“.
T. Musika pateikė teismui kitą būdą, kaip apskaičiuoti „Samsung“ sąskaitą – remiantis jos pelnu. T. Musika norėtų gauti iš „Samsung“ 35,5 proc. pelno už atitinkamus telefonus. Tai yra daugiau nei 2,2 mlrd. JAV dolerių.
Tačiau „Samsung“ ekspertas Michaelis Wagneris kritikuoja T. Musiką, kad šis nesugebėjo atkreipti dėmesio į rinkodaros, tyrimų ir plėtros bei kitas išlaidas, kurios sumažino „Samsung“ pelną. Pagal M. Wagnerio scenarijų, „Samsung“ pelno dalis, tenkanti „Apple“ siektų tik 519 mln. JAV dolerių.