Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Aukštieji astrofizikos kursai Molėtų observatorijoje

Publikuota: 2012-08-07 07:13
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mokslininkams
Inf. šaltinis: VU Teorinės fizikos ir astronomijos institutas

Š. m. liepos 29 – rugpjūčio 10 d. VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje (MAO) jau penktą kartą vyksta Šiaurės ir Baltijos šalių aukštieji astrofizikos kursai. Šį kartą kursų tema yra „Žvaigždžių astrofizikiniai stebėjimai Gaia ir Keplerio kosminių projektų eroje“.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Šiaurės šalių observatorijos 2.5 m. skersmens teleskopas Kanaruose, žvaigždėto dangaus fone matosi Hale-Bopp kometa. Magnus Gålfalk nuotrauka iš www.not.iac.es kolekcijos
Šiaurės šalių observatorijos 2.5 m. skersmens teleskopas Kanaruose, žvaigždėto dangaus fone matosi Hale-Bopp kometa. Magnus Gålfalk nuotrauka iš www.not.iac.es kolekcijos

Š. m. liepos 29 – rugpjūčio 10 d. VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje (MAO) jau penktą kartą vyksta Šiaurės ir Baltijos šalių aukštieji astrofizikos kursai. Šį kartą kursų tema yra „Žvaigždžių astrofizikiniai stebėjimai Gaia ir Keplerio kosminių projektų eroje“.

Šiuo metu labai sėkmingai vykdomas NASA Keplerio kosminio teleskopo projektas, skirtas aptikti kuo daugiau į Žemę panašių planetų prie kitų žvaigždžių ir tyrinėti žvaigždžių virpesius. NASA kosminė observatorija, pavadinta žymaus vokiečių astronomo J. Keplerio vardu, paleista 2009 m. kovo mėn. jau daugiau nei ketverius metus siunčia didelius duomenų kiekius į Žemę. Keplerio teleskopas, apginkluotas galingu teleskopu, tiria nedidelį dangaus plotą Gulbės žvaigždyne, šiek tiek aukščiau galaktikos plokštumos. Astronomijos kosminė observatorija, šiame nedideliame dangaus sklype, nuolat stebi per 145000 pagrindinės sekos žvaigždžių, ieškodama kuo panašesniu į žemę planetų ties Saulės tipo žvaigždėmis. Nuolat stebint tas pačias žvaigždes pavyksta nustatyti tikslius naujai atrastų planetų orbitinius parametrus ir įvertinti, ar šios planetos yra nutolusios gyvybei tinkamame atstume nuo žvaigždės. Keplerio misija, ieškodama antrosios Žemės ir Saulės dvynės, ir toliau tieks kolosalius kiekius duomenų, kuriuos apdoroti ir interpretuoti reikia gausios armijos astronomų. Šiame darbe dalyvauja ir Europos, tarp jų ir Lietuvos astronomai.

Europos kosminės agentūros ESA Gaia (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) kosminė observatorija, kurios startas numatytas sekančiais, 2013 metais, planuoja įvykdyti iki šiol neregėto masto projektą, atlikdama daugiau nei milijardo Paukščių Tako žvaigždžių astrometrinius, fotometrinius ir spektroskopinius tyrimus ir sudaryti detalų trimatį Galaktikos planą. Tai beprecedentinė misija, kuri sugeneruos neregėtus kiekius informacijos apie Visatos objektus. Pagaliau bus galima atakyti į daug klausimų apie mūsų Galaktikos formavimosi raidą. Rezultatas bus įspūdingo tikslumo žvaigždžių ir asteroidų astrometriniais duomenys, per pusę milijono naujai atrastų kvazarų bei patys tiksliausi A. Einšteino bendrosios reliatyvumo teorijos testai. Lietuvos astronomai jau dešimtmetį aktyviai dirba Gaia kosminės observatorijos planavime, o šiuo metu su Europos Pietų observatorijos teleskopais vykdo papildomus specialaus „Gaia-ESO globali spektrinė apžvalga“ projekto tyrimus.

Gaia kosminės observatorijos antena gamykloje. Nuotrauka iš ESA/GAIA kolekcijos (www.esa.int)
Gaia kosminės observatorijos antena gamykloje. Nuotrauka iš ESA/GAIA kolekcijos

Siekiant paruošti kuo daugiau žmonių darbams su kosminių observatorijų duomenimis reikia studentus praktiškai mokyti dirbti su realiais astronominiais prietaisais, atlikti stebėjimus nuo pradžios iki galo, bei išmokti apdoroti ir interpretuoti gautus duomenis. Tam itin tinka VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijos infrastruktūra bei mažesnieji teleskopai, esantys Kanarų salose. 25 astronomijos doktorantai iš įvairių Europos šalių, tarp jų šeši iš Lietuvos, mokosi stebėti ir interpretuoti žvaigždžių spektrus ir pulsacijas bei atlikti teorinį modeliavimą. Fotometriniai ir spektroskopiniai stebėjimai kursuose atliekami net keturiais teleskopais, aprūpintais šiuolaikine moksline įranga: du iš jų (165 cm ir 63 cm) yra MAO, o dar dviem teleskopais – La Palma saloje veikiančiu 2.5 m NOT (Nordic Optical Telescope) ir dar visai nauju SONG (Stellar Observations Network Group) teleskopų grupei priklausančiu 1 m teleskopu, esančiu Teide observatorijoje, stebėjimai atliekami nuotoliniu būdu.

Keplerio kosminis teleskopas. Nuotrauka iš NASA/KEPLER kolekcijos (kepler.nasa.gov)
Keplerio kosminis teleskopas. Nuotrauka iš NASA/KEPLER kolekcijos
SONG astronomijos observatorijos 1 m. skersmens teleskopas. Nuotrauka iš song.phys.au.dk (Aarhus universitetas) kolekcijos
SONG astronomijos observatorijos 1 m. skersmens teleskopas. Nuotrauka iš song.phys.au.dk (Aarhus universitetas) kolekcijos

Paskaitas kursuose skaito ir praktiniams užsiėmimams vadovauja aukščiausios kvalifikacijos mokslininkai iš dėstytojai iš Australijos, Belgijos, Danijos, Ispanijos, Švedijos, Vokietijos ir Lietuvos. Vienas pagrindinių šios mokyklos organizatorių ir lektorių yra Aarhus universiteto (Danija) docentas Hans Kjeldsen, Keplerio projekto asteroseisminių mokslinių tyrimų koordinacinės grupės narys, per pastaruosius 5 metus šia tema paskelbęs 136 mokslinius straipsnius. Kitas žinomas asteroseismologijos specialistas yra prof. Timothy Bedding iš Sidnėjaus astrofizikos instituto (Australija), sutikęs perduoti kursų klausytojams savo milžinišką patirtį šioje srityje. Jis yra panašiausios į Žemė planetos prie kitos žvaigždės atradėjas, rezultatus paskelbęs daugiau nei 300 publikacijų. Apie Gaia projektą paskaitas skaitys pats Gaia projekto mokslinis vadovas dr. Timo Prusti iš Europos Kosminės Agentūros (ESA). Kitas kursų organizatorius ir lektorius yra Gaia projekto duomenų apdorojimo ir analizės konsorciumo skaičiavimų ir spektrinių bibliotekų koordinatorius dr. Andreas Korn iš Upsalos universiteto (Švedija). Pagrindinė jo tyrimų kryptis yra žvaigždžių atmosferos, pagrindiniai žvaigždžių fiziniai parametrai ir Galaktikos cheminė evoliucija. Su pagrindiniais egzoplanetų paieškos metodais supažindina dr. Lars A. Buchhave iš Kopenhagos universiteto Nilso Boro instituto (Danija), apie žvaigždžių aktyvumą paskaitas skaito dr. Christoffer Karoff iš Aarhus universiteto (Danija). Su karštų baltųjų nykštukių stebėjimų metodais studentus supažindina dr. Roy Ostensen iš Katalikiškojo Leuveno universiteto (Belgija), pats buvęs pirmųjų Šiaurės ir Baltijos šalių kursų, vykusių MAO 1999 m., dalyvis. Dr. Ulrike Heiter iš Upsalos universiteto (Švedija) supažindina studentus su žvaigždžių struktūra ir evoliucija, o dr. Kester Smith iš Makso Planko Astronomijos instituto pristatys Gaia kosminės observatorijos stebimų objektų automatinę klasifikaciją. Abu jie yra jau minėto Gaia projekto duomenų apdorojimo ir analizės konsorciumo nariai. Dr. Erika Pakštienė (Vilniaus universitetas) moko studentus apdoroti fotometrinius stebėjimus, o kursų vadovė VU TFAI direktorė habil. dr. Gražina Tautvaišienė pristato laukiamą Gaia projekto rezultatų indėlį žvaigždžių evoliucijos teorijai bei supažindina su Lietuvos astronomų darbais.

Stebėjimams ir pratyboms su NOT teleskopu ir FIES spektrografu vadovauja dr. Eric Stempels iš Upsalos univeriteto, o su SONG teleskopu dr. Frank Grundahl iš Aarhus universiteto. Vilniaus universiteto mokslininkai dr. Rimas Janulis moko studentus dirbti su 165 cm teleskopu ir CCD fotometru, bei dr. Julius Sperauskas supažindina su 63 cm teleskopu ir radialinių greičių matuokliu CORAVEL.

Kursų dalyviai paskaitoje. Gražinos Tautvaišienės nuotrauka
Kursų dalyviai paskaitoje. Gražinos Tautvaišienės nuotrauka

Sėkmingai atlikę praktines užduotis, šių kursų studentai gaus 6 ECU kreditus, o paruošę mokslinę publikaciją, galės padidinti savo kraitį dar 3 kreditais. Paprastai, šiuose astrofizikos kursuose, gaunami realūs kokybiški moksliniai rezultatai, kurių pagrindu publikuotas ne vienas reikšmingas mokslinis straipsnis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama