Praėjusį balandį „Qualcomm“ perspėjo, kad nepajėgia patenkinti savo kuriamų lustų paklausos mobiliesiems įrenginiams. Prastos naujienos nenudžiugino akcininkų, mat kompanijos akcijos nuo to meto nukrito maždaug 15 proc., ir klientų, kurie dabar nesugebės parduoti tiek išmaniųjų telefonų, kiek norėtų. Tuo tarpu konkurenciją „Qualcomm“ bando sudaryti itin daug kompanijų. Viena jų – Pietų Korėjos „Samsung“, kuri tuo pat metu yra ir vienas didžiausių „Qualcomm“ užsakovų, rašo „Forbes“.
Nepaisant to, be to, nepaisant ir minios žurnalistų, užplūdusių „Qualcomm“ surengtą spaudos konferenciją San Diege, generalinis kompanijos direktorius Paulas Jacobsas tarsi sklando virš problemų. Ar „Qualcomm“ statys savo nuosavą fabriką lustų gamybai, o ne atiduos juos gaminti Taivano „Semiconductor“? „Mes neplanuojame keisti savo veiklos modelio“, – atsakė jis. Ar „Qualcomm“ pradės pardavinėti nuosavus prietaisus? „Ne, – pratarė P. Jacobsas ir pažvelgęs pro langą tarstelėjo: – Oho. Va čia tai jachta.“
P. Jacobso ramybei yra priežasčių. „Qualcomm“ verslas sekasi ne šiaip gerai, o labai gerai. Praėjusių metų pabaigoje kompanijos pajamos turėjo siekti maždaug 15 mrld. JAV dolerių, tai 36 proc. daugiau nei ankstesniais metais. „Qualcomm“ gaminalus lustus galima rasti daugelyje išmaniųjų telefonų – nuo „Samsung“ iki „Nokia“. Kiekvienas parduotas naujasis „iPhone“ turi savyje „Qualcomm“ komponentų, kurių kaina viršija 23 dolerių už vienetą, be to, pagal licenciją, kompanija gauna išmokas nuo kone kiekvieno parduoto mobiliojo. Ir viso to kompanijai pavyko pasiekti nesileidžiant į rimtą savų įrenginių gamybos verslą ir nesistatant nuosavo fabriko.
Rezultatas toks, kad nuo kiekvieno parduoto lusto „Qualcomm“ uždirba apie 60 proc. – tai daug daugiau, nei visos klientų kompanijos, įskaitant ir „Apple“. Tačiau kaip parodė praėjęs pavasaris, toks veiklos principas turi ir šiokių tokių minusų. Pavyzdžiui, „Apple“ nebenori į savo gaminius dėti „Qualcomm“ produktų. Galbūt kompanijai visgi vertėtų susimąstyti apie nuosavo fabriko statybas? Ir galbūt vertėtų pradėti savo išmaniųjų telefonų gamybą?
P. Jacobso tėvas ir kompanijos „Qualcomm“ įkūrėjas tikėjosi, kad atsakymas į paskutinį klausimą bus taip. Mobilus kompanijos verslas buvo perduotas jo sūnui. Ir tai, sakoma, buvo pati didžiausia nesėkmė kompanijos istorijoje. Kompanijos pasidalijimas atnešė didžiulius nuostolius.
Šiandien beveik visus uždirbtus pinigus kompanija investuoja į papildytosios realybės technologijų tyrimus bei gamybą. Dar P. Jacobsą domina tokie projektai, kaip, pavyzdžiui, mikroskopinių jutiklių gamyba, kurie būtų paleidžiami į žmogaus kraują. „Įsivaizduokite, skambina jūsų telefonas ir sako, kad jums reikėtų kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti savo širdį“, – svajoja verslininkas.
Lankstumas ir noras eksperimentuoti įmonei leido užimti 45 proc. visos lustus mobiliesiems įrenginiams gaminančios rinkos. Prieš penkerius metus „Qualcomm“ pradėjo gaminti lustus, galinčius vienu metu palaikyti keletą ryšio standartų. „Apple“ gaminiuose būtent jie ir naudojami.
Agresyviausias kompanijos žingsnis – procesorių pasiūlos plėtra. 2006 m. bendrovė pristatė „Snapdragon“ procesorių, kuris naudojamas daugelyje šiuolaikinių telefonų. Šis procesorius gamintojams leidžia sutaupyti vietos ir akumuliatoriaus energijos.
Pagrindinis „Qualcomm“ uždavinys dabar – spėti su paklausa. Nesėkmę šioje srityje lemia tai, kad kompanija nesusidoroja su trečiųjų šalių gamybos tempais. Tai leidžia kompanijoms „Intel“ ir „Samsung“ kelti konkurencinę grėsmę. Kompanija „Nvdia“ taip pat įsigijo lustų gamintoją „Icera“ ir šiandien jau kelia grėsmę „Qualcomm“ vienvaldystei.