Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Patentų biuras pasigenda daugiau išradimų iš mokslo įstaigų

Publikuota: 2012-07-30 17:31
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Aušra Jakubonytė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Suspaudžiamas butelis, bato kulną sauganti priemonė, infraraudonųjų spindulių sauna, spiralės formos kaminai, garso masažo kėdės ir kiti išradimai registruojami Valstybiniame patentų biure (VPB). Lietuvoje kasmet vidutiniškai įsigalioja apie tūkstantis patentų, iš jų 100 išduoda VPB, o likusius 900 – Europos patentų tarnyba.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Suspaudžiamas butelis, bato kulną sauganti priemonė, infraraudonųjų spindulių sauna, spiralės formos kaminai, garso masažo kėdės ir kiti išradimai registruojami Valstybiniame patentų biure (VPB). Lietuvoje kasmet vidutiniškai įsigalioja apie tūkstantis patentų, iš jų 100 išduoda VPB, o likusius 900 – Europos patentų tarnyba.

„Deja, tenka konstatuoti, kad iš visų Lietuvos teritorijoje galiojančių patentų tik 7% priklauso Lietuvos pareiškėjams“, – teigia VPB direktoriaus pavaduotoja L. Mickienė.

Anot jos, galima pastebėti, kad daugiausia patentų išduodama išradimams, priskiriamiems žmogaus poreikių tenkinimo, mechanikos, apšvietimo, šildymo, fizikos, elektros, įvairių technologinių procesų klasėms. L. Mickienė teigia, kad gyvenimo aktualijos atsispindi išradimų tematikoje, pavyzdžiui, pastaruoju metu aktualios šildymo sąnaudų mažinimo, aplinkosaugos problemos.

Patentų biuras pasigenda daugiau išradimų iš mokslo įstaigų

„Lietuva garsėja labai dideliu mokslo potencialu visame pasaulyje, tačiau dideliu mokslo įstaigų pateikiamu patento paraiškų skaičiumi negalime pasidžiaugti. Statistika rodo, kad pernai Lietuvos mokslo ir tyrimo institucijos pateikė 28 patentų paraiškas, o t. y. daugiau nei 60% visų Lietuvos juridinių asmenų paduotų patentų paraiškų. Daugiausia jų gauta iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto – 13, Kauno technologijos universiteto – 7“, – teigia Valstybinio patentų biuro direktoriaus pavaduotoja.

Ji priduria, kad Lietuvos intelektinės nuosavybės kūrėjų potencialas yra didelis, tačiau išradimų aukštu lygiu kol kas negalime pasigirti.

„Patentai išduodami išradimams, kurie atitinka patentų įstatymuose nustatytus reikalavimus. Svarbu žinoti tai, kad išradimas turi būti pasaulinio naujumo, technikos lygio ir turėti pramoninį pritaikomumą“, – apie patentų išdavimo tvarką pasakoja L. Mickienė.

Lietuvos patento siekia ir užsieniečiai

VGTU Intelektinės nuosavybės grupės vedėja Vaiva Laukaitienė teigia, kad anksčiau universitetas gaudavo 4–5 išradimų patentus per metus, o pastaruoju metu jų skaičius padidėjo iki 11–13 patentų. V. Laukaitienė tikina, kad patentų skaičiau padidėjimą lėmė tai, kad prie VGTU buvo prijungtas Termoizoliacijos mokslo institutas.

„Termoizoliacijos mokslo instituto darbai labai patentabilūs, jie kuria medžiagas, o medžiagų sudėtį lengviau užpatentuoti. Mūsų institute turėtų pradėti labiau vertinti patentus atestuojant dėstytojus. Patentas jau įgyja šiokį tokį svorį. Tiems, kurie dirba techniškose specialybėse, yra sunkiau parašyti tarptautiniu mastu pripažįstamas publikacijas, tai jiems galbūt yra paprasčiau tiesiog aprašyti išradimą, parengti patentinę paraišką“, – sako Intelektinės nuosavybės grupės vedėja.

KTU Inovacijų skyriaus vedėja Violeta Kaunelienė tikina, kad lyginant su Vakarų šalių praktika, KTU, kaip ir kiti Lietuvos universitetai, patentuoja palyginus mažai išradimų.

„Kasmet universitetas pateikia iki 10 paraiškų patentams. Jeigu imsim analogus pagal dydį Vakarų šalyse, tai ten būtų kažkur dešimt kartų didesni skaičiai. Taip yra turbūt dėl to, kad pasikeitus sistemai, kai perėjome nuo tarybinės sistemos, kai viskas buvo patentuojama, ir vėliau buvo sukurta nacionalinė sistema, gana stipriai nutrūko patentavimo tradicijos.

Kaip žinia, lietuviškas patentas turi ribotą galią, jis išduoda tą teritorinę apsaugą tik Lietuvoje. Tuo metu patentavimas užsienio šalyse, tarkim, Europos patentas, jie yra pakankamai brangus. Dėl to tas patentavimas nėra intensyvus. Jeigu mes norime išeiti į tarptautines rinkas, tai reikia atitinkamai apsaugos tose šalyse“, – LRT.lt pasakojo V. Kaunelienė.

Kaip sako VPB Išradimų skyriaus ekspertė R. Talienė, dauguma pareiškėjų patentams gauti yra iš Lietuvos, bet mūsų šalies patento kartais siekia ir užsieniečiai.

„Patentinė apsauga pagal visame pasaulyje priimtą tvarką yra įgyvendinama tokiu teritoriniu principu: Lietuvos patentas galioja tik Lietuvoje ir saugo išradėjo teises Lietuvoje. Kiekvienas išradėjas, jei nori, kad jo išradimas būtų apsaugotas konkrečioje šalyje, turi gauti arba tos šalies patentą, arba regioninį patentą, koks yra, tarkim, Europos patentas“, – aiškina R. Talienė.

Išradimai vertinami pagal tai, kaip jie realizuojami

V. Laukaitienė sako, kad iš VGTU išradimų daugiausia patentuojami išradimai iš aplinkosaugos, mechanikos ir statybinių medžiagų srities.

„Jie [išradimai] atrodo gerai pritaikomi, tačiau mūsų rinka yra labai suvargusi. Juk verslininkams daug geriau nusipirkti jau paruoštą technologinę liniją. Nes, matot, jeigu tu išradai kažką ir užpatentavai, tai dar nėra gyvas daiktas, reikia jį išbandyti. O tam, kad jį pagamintum, reikalingos technologinės linijos, tai yra didžiuliai pinigai“, – LRT.lt teigė V. Laukaitienė.

VšĮ „Saulėtekio slėnio“ inovacijų vadybininkas-konsultantas Laurynas Braškus sako, kad išradimai vertinami pagal tai, kaip jie realizuojami.

„Jis [išradimas] gali būti labai geras, bet jei nėra sukuriama komercinė jo vertė, tai jis lyg ir nieko nevertas. Jeigu vertintume pagal tai, kokią komercinę vertę turi mūsų universitetų mokslininkų išradimai, tai yra labai žemas lygis. Yra gal kokie 2–3 pavyzdiniai išradimai, kurie sukuria komercinę vertę“, – tikina L. Braškus.

Anot jo, universitetuose nėra įdiegtos Intelektinės nuosavybės vadybos, universitetai neinvestuoja į išradimų komercializavimą.

„Nėra Intelektinės nuosavybės politikos, kad patentuotų tik tuos išradimus, kurie turi komercinę vertę. Individualių išradėjo pastangų dėka išradimai pasiekia rinką. Švietimo ir mokslo ministerija išleido rekomendaciją, kad išradėjui būtų skiriama ne mažiau kaip 30 procentų iš patento komercializuotos pajamų dalies. Kad tokiu būdu būtų užtikrinta išradėjo teisė ne mažiau kaip 30 proc. Bet Švietimo ir mokslo ministerija negali universitetui, kaip individualiai institucijai, sakyti: imkit ir motyvuokit. Nes universitetai patys sprendžia. Dabar darbuotojai aktyviai remiami už tai, kad rašo mokslinius straipsnius, o už patentą jie gauna fiksuotą sumą, bet nėra apsirašę, kas įvyktų, jeigu atsirastų [išradimo] pirkėjas“, – priduria „Saulėtekio slėnio“ inovacijų vadybininkas-konsultantas.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama