Į universitetus dažnai žiūrime kaip į studijų ir mokslo institucijas, kur jauni žmonės siekia žinių. Tačiau paklaidžiojus universiteto koridoriais galima nustebti: čia gan daug studentų, kurie ne tik mokosi, bet ir kuria.
Kalbiname KTU Informatikos fakultetą šiais metais baigusią magistrę Justiną Čenytę, to paties fakulteto bakalaurus Igną Budniką ir Aurimą Slapšį bei trečio kurso studentą Audrių Žilinską, kurių kūrybingumas atsiskleidė atsidūrus tinkamoje aplinkoje ir sutikus bendraminčių. Jie dirba pasitelkę informacines technologijas: filmuoja, montuoja, animuoja, piešia, kuria taikomąsias programas ir naujus projektus. Fakulteto absolventai ir studentai yra įvaldę įvairias programas: „Photoshop“, „Premiere“, „After Effects“, „3DMax“, „Blender“, „Illustrator“ ir kitas.
Kuriant laikas bėga nepastebimai
Pašnekovai tikina, kad žinių paieškos ir kūryba eina greta. Kai įkyrios idėjos neduoda ramybės, prasideda kūrybos procesas, kuriame sėkmingai panaudojamos auditorijose įgytos žinios.
„Esu lakios vaizduotės žmogus, todėl gan dažnai stebindavau ir vis dar stebinu artimuosius“, – teigia vienas jauniausių pašnekovų trečiakursis Audrius, kuriam nuo vaikystės patiko konstruoti, lipdyti, tapyti, piešti ar filmuoti. Įstojęs į universitetą vaikinas ieškojo, kur galėtų savo kūrybai suteikti formą: „Nesiekiau gilintis į programavimą, bet supratau, kad informacinių technologijų išmanymas bus labai naudingas, todėl pasirinkau informatikos studijų programos kompiuterių tinklų ir interneto specializaciją, pradėjau dirbti universiteto televizijoje „Kobra TV“.
Kita pašnekovė, bakalauro studijose baigusi multimedijos sistemų specializaciją, Justina pasakoja, kad jos kūryba labiausiai susijusi su pirmosios pakopos studijomis. Mergina tuomet parengė daug diskusijų ir šypsenų sukėlusį baigiamąjį darbą – animacinę muzikinės laidos „Sveikinimų koncertas“ parodiją.
Vėliau sekė pašnekovės darbas „Užaugink savo idėją KTU Informatikos fakultete!“, kuris pareikalavo daug kantrybės ir laiko.
Justinos teigimu, negali suplanuoti, kada kursi: „Jeigu esu nusiteikusi kūrybingai, pati save nustebinu, kad tiek daug galiu. Jeigu nuotaikos nėra, pieštukas krenta iš rankų.“ Audrius priduria, kad esant įkvėpimui nepajaučia, kaip bėga laikas: „Dažnai tenka skirti ne vieną dieną, kad išpuoselėčiau idėją, vėliau malonumo suteikia kūrybos procesas.“ Vaikinas pasakoja, kad ne kartą yra tekę montuoti vaizdo medžiagą 12 valandų ar piešti 9 valandas be pertraukos. Kiti du pašnekovai Aurimas ir Ignas taip pat teigia, kad kūryba jiems teikia daug malonumo, bet dar smagiau, kai galima susieti darbą ir kūrybą.
Kurti sau ar kitiems?
Kartais studentų idėjos ar kūrybingos mintys gali pavirsti sėkmingomis verslo idėjomis. Pavyzdžiui, fakulteto absolventų komanda, sukūrusi virtualų edukacinį žaidimą moksleiviams „Tropic Mind“, šiuo metu stažuojasi Silicio slėnyje. Pamažu populiarėja žaidimas „Nebula 44“, skirtas interneto naršyklei.
Dar vienas pavyzdys – fakulteto studentų suburta komanda „Crazy Imp“, kurianti taikomąsias programas išmaniesiems įrenginiams ir planšetiniams kompiuteriams.
Komanda jau yra pasiūliusi rinkai programėles „Watch My Clock“, „Lietuviška klaviatūra Beta“, „Pop The Bubble“, „Clocky: Snowflakes“. Vaikinai programuoja „Android“ ir „iOS“ platformoms.
„Nemažai idėjų dar tik laukia savo eilės, nes pastaruoju metu įgyvendiname įmonių užsakymus“, – teigia komandos „Crazy Imp“ vadovas Aurimas ir pridūria, kad iš tokio verslo galima pragyventi. KTU Informatikos fakulteto absolventas pripažįsta, kad kurį laiką svarstė, kas geriau: darbas privačioje įmonėje ar savarankiškai. Taigi ėjo ieškojimų keliu: padirbėjo informacinių technologijų bendrovėje, studijavo pagal „Erasmus“ mainų programą Austrijoje, o grįžęs į Lietuvą nusprendė dirbti sau.
Kitas pašnekovas Ignas Budnikas šiuo metu eina aukščiausio lygio vadovo pareigas vienoje įmonės grupių, teikiančių interneto bei televizijos paslaugas, daug dėmesio skiria asmeniniam projektui „Sportas gyvai“. Šis projektas teikia tiesioginės transliacijos internetu paslaugas įvairių sporto šakų atstovams. „Fakultete įgytos žinios padeda sugalvoti naujų idėjų kuriant ir plečiant vieną ar kitą verslą, nes galvoje sukasi ne tik mintis, bet ir preliminarus jos įgyvendinimas“, – tikina Ignas, šiais metasi baigęs informatikos studijų programos kompiuterių tinklų ir interneto specializaciją.
Visi pašnekovai įsitikinę, kad studentai fakultete sėkmingai kuria dėl kelių priežasčių. Pirma, čia dirbantys dėstytojai ir besimokantys studentai visada pasiruošę padėti. Antra, itin svarbi gera technologinė bazė. Trečia, studentams KTU Informatikos fakultete suteikta laisvė kurti.