„Kas 6 sekundes pasaulyje atsiranda po virtualų serverį. Pasaulio IT sparčiai kraustosi į debesis. Tai jau nebėra technologijos revoliucija – tai kasdienybė“, – kalbėta gegužės 17-ąją, ketvirtadienį, Vilniuje įvykusiame tarptautiniame virtualizacijos simpoziume, skirtame debesų kompiuterijai. Jame dalyvavo beveik 400 įmonių vadovų, IT specialistų iš visų Baltijos šalių, pranešimus skaitė tokių pasaulinio masto IT bendrovių kaip „VMware“, „Hewlett-Packard“, IBM, CISCO, EMC, „Samsung“ ir kt. atstovai.
Debesų kompiuterija – tai interneto ryšio pagrindu veikianti kompiuterija, kai IT paslaugos ir infrastruktūra perkeliama į virtualią erdvę – vadinamąjį debesį, ir didžioji dalis infrastruktūros yra perkama kaip paslauga iš išorės. Pasaulyje jau apie 50 proc. serverių yra virtualūs. Lietuvoje – kol kas apie 25 proc. Kaip pasakojo vieno pagrindinių iš simpoziumo partnerių „VMware“ atstovas, šioje srityje atsiliekame ne tik pasauliniu mastu, bet ir nuo artimiausių kaimynių Estijos ir Latvijos. „Mes, lietuviai, mėgstame palaukti, pasižiūrėti, kaip sekasi kitiems, ir tik tada pradėti veikti“, – sakė jis.
Nebesustabdomas debesijos srautas
Kad Lietuvoje IT kraustymasis į debesis artimiausiu metu gerokai paspartės, įsitikinęs simpoziumo dalyvis kompanijos „iPro“, veikiančios Latvijoje, techninis direktorius Egils Eglitis. „Greitu laiku planuojame atidaryti savo filialą Lietuvoje. Ar nebijome gana konservatyvaus lietuvių požiūrio į debesiją? Visai ne. Tai jau nebesustabdomas procesas ir Lietuvos verslas labai greitai tai supras“, – įsitikinęs jis.
Vienos iš pirmaujančių pasaulyje debesų kompiuterijos srityje įmonių EMC atstovai taip pat neabejoja dėl debesų kompiuterijos ateities Lietuvoje: „Manome, kad per keletą artimiausių metų mūsų veikla Lietuvoje išaugs keliasdešimt procentų. Ketiname pasiūlyti novatoriškų duomenų saugojimo, kopijavimo, virtualizacijos, analizės ir saugumo sprendimų, paremtų debesų technologijomis. Manome, kad tai turės paklausą tarp Lietuvos klientų.“
Simpoziume viešėjęs „Samsung Electronics“ prezidentas Baltijos šalims Joseph Kim pasakojo, kad jo gimtoji Pietų Korėja daug kuo panaši į Baltijos šalis. „Esame maža valstybė, apsupta didelių ir stiprių šalių: Japonijos, Kinijos, Rusijos. Turime įdėti daug pastangų, kad išliktume konkurencingi tokioje kaimynystėje. Kaip ir Jūs turime gerą interneto infrastruktūrą, taigi pas mus puikios sąlygos plėtoti debesų kompiuteriją ir daugelis įmonių išnaudoja šį pranašumą“, – pasakoja Joseph Kim. „Samsung Electronics“ skiria labai daug dėmesio debesų technologijoms, ypač toms, kurios naudojamos su įvairiais mobiliaisiais įrenginiais: išmaniaisiais telefonais, planšetiniais kompiuteriais bei sprendimais darbo vietų virtualizacijai, panaudojant terminalinius monitorius, t. y. monitorius su integruotu terminaliniu kompiuteriu. Terminalinių monitorių sprendimai padeda taupyti elektros energijos, yra ekologiški, ergonomiški, saugūs.
„Debesų kompiuterijos paslaugos sparčiai populiarėja tarp įmonių visame pasaulyje ir jau dabar stipriai keičia IT infrastruktūrų valdymo praktikas organizacijose, – teigia IBM sistemų pardavimo vadovas Jonas Juodviršis. – Įmonių IT padalinių vadovai ima vis labiau įsisąmoninti „debesų“ naudą ne tik kaštų ir sistemų efektyvumo atžvilgiu, bet ir atranda tokio kompiuterijos modelio potencialą pridėtinei vertei organizacijoje kurti.“
Pasak kompiuterinę ir programinę įrangą tiekiančios įmonės „ALSO Lietuva“ direktoriaus Evaldo Rėkaus, tarp įmonės klientų – ir mažos, ir didžiulės įmonės: „Didžiosios įmonės naudodamosi debesiją daug sutaupo žmogiškiesiems ištekliams, be to, reikalingą sprendimą gauna labai greitai. Mažoms įmonėms patraukliausia tai, kad nereikia daug investuoti į ilgalaikį turtą – techninę ir programinę įrangą. Kai pradedi verslą, sudėtinga vien IT išleisti keliolika ar keliasdešimt tūkstančių. O dabar rinkoje atsiranda tokių sprendimų, kai klientui pakanka turėti tik interneto ryšį, o visa kita galima išsinuomoti už gana nedidelį mokestį.“
„VMware“ specialistai tvirtina, kad į debesų kompiuteriją klientus pirmiausia vilioja galimybė sutaupyti. „Ir ne tik pinigų, bet ir laiko. Štai prireikus naujo fizinio serverio gali tekti laukti apie mėnesį, o virtualų galima susikurti per 5 minutes. Antra, kažkokiai sistemai, paslaugai nepasiteisinus, jos galima bet kada atsisakyti nepatiriant nuostolių. Trečia – duomenų pasiekiamumas iš bet kurios pasaulio vietos, kur tik yra internetas“, – vardija jie.
Sklaido debesų baimę
Svarstantiems apie savo IT ūkio perkėlimą į debesis kyla nemažai abejonių ir klausimų. Kai kuriems klientams atrodo, kad iš fizinio serverio savo duomenis perkėlę į debesį jie nebekontroliuoja situacijos. Pavyzdžiui, bijomasi, kad tiekėjas bankrutuos ir visa informacija pražus. „Tačiau pasirinkus sertifikuotą tiekėją tokios rizikos nėra – bet kuriuo metu vieno mygtuko paspaudimu galima pereiti pas kitą tiekėją“, – teigia „VMware“ atstovai.
Ypač klientus jaudina saugumo klausimas. Dave Asprey iš „Trend Micro“ pasakojo, kad jo kompanija neseniai atliko 1200 debesų technologijas taikančių įmonių apklausą. Pasirodė, kad net 43 proc. jų turėjo su duomenų saugumu susijusių problemų. „Reikia pasakyti, kad nemaža dalis šių įmonių taikė testavimo stadijoje esančias technologijas, antra, neskyrė reikiamo dėmesio saugumo politikai. Vis dėlto nerimas dėl saugumo nestabdo debesijos procesų: nusveria kainos ir lankstumo argumentai. Be to, sertifikuoti debesys saugumo problemas sumažina iki minimumo“, – sako Dave Asprey.
„Viena didžiausių klientų baimių – kad nepavyks parengti jų tinklo, verslo aplikacijų migracijai į debesį. Tačiau atsiranda vis daugiau verslo taikomųjų programų, pritaikytų debesims, tad pasirinkti tikrai yra iš ko. Tai ir yra viena iš debesų kompiuterijos populiarumo priežasčių“, – sako simpoziume pranešimą skaitęs Tommi Saxelin, CISCO Produktų duomenų centrams pardavimo vadovas.
Daugelis įmonių nesiryžta persikraustyti į debesis dėl to, kad jau nemažai investuota į tradicines IT. „Nebūtina visiškai migruoti į debesis, kad gautum akivaizdžios naudos, – tvirtina „Hewlett-Packard“ atstovas Tadas Goberis. – Vos prieš mėnesį pristatėme hibridinį debesų kompiuterijos modelį, kuris dėl bendros architektūros ir atvirų standartų leidžia mūsų klientams ne tik radikaliai keisti savo IT strategiją visiškai migruojant į debesų kompiuteriją, bet ir pajusti debesų kompiuterijos technologijų teikiamą naudą integruojant jas į jau egzistuojančią tradicinę IT aplinką.“
Kelia į debesis viską, ką gali
Bene daugiausiai debesijos srityje pažengusi Lietuvos įmonė – Technologijų ir inovacijų centras, aptarnaujantis šalies elektros energetikos įmones. „Šiuo metu valdome apie 250 serverių, iš jų apie 180 – virtualūs, – sako įmonės duomenų centrų priežiūros vadovas Jonas Piliponis. – Įsivaizduokite, kiek reikėtų vietos, jei visi serveriai būtų fiziniai? Padedami „VMware“ po tuputį pradėjome kraustytis į debesis bemaž prieš 6 metus ir stengiamės į virtualią aplinką iškelti viską, kas įmanoma.“
Anot p. Piliponio, debesų technologijos padėjo sutaupyti ne tik vietos, bet ir išlaidų elektros energijai, IT personalo atlyginimams. „Mūsų aptarnaujamos įmonės išsibarsčiusios po visą Lietuvą, darbuotojai dažnai vyksta į užsienį, todėl jiems labai svarbu, kad savo darbui reikalingus dokumentus, programas gali rasti bet kur prisėdę prie kompiuterio.“