Kaip ateityje gali prasidėti žaibo karas? Smūgiais iš oro? Įsiveržus armijai? Iš teroristo lagamino? Tiesą sakant, jis gali pasiekti jus per kompiuterių ryšį. Operacija „Locked Shields“ – praėjusį mėnesį surengtos tarptautinės karinės pratybos – nebuvo mums įprastas karinis žaidimas. Jame nebuvo garsių sprogimų, kulkų, tankų, lėktuvų ar maskuojamomis spalvomis išdažytų veidų. Šiose pratybose dalyvavę kariai net neišėjo iš kontrolinės patalpos, įrengtos aukšto saugumo karinėje bazėje Estijoje.
Šie žmonės yra naujo tipo kariai – kibernetiniai kareiviai, rašo bbc.co.uk. Vienai informacinių technologijų (IT) specialistų komandai, dalyvavusiai šioje operacijoje, buvo nurodyta pulti devynias kitas komandas, įsikūrusias visoje Europoje. Savo terminaluose NATO Bendros kibernetinės gynybos tobulinimo centre jos kūrė virusus, kirminus, Trojos arklius ir kitas interneto atakas, kad įsilaužtų ir pagrobtų duomenis iš savo įsivaizduojamų priešų kompiuterių.
Šių mokymų tikslas buvo išmokti užkirsti kelią kibernetiniams įsilaužimams į kariuomenės ir komercinius tinklus. Kibernetinių atakų grėsmė yra viena iš tų, kurias NATO vertina itin rimtai.
Nesutapimas ir tai, kad NATO savo gynybos centrą įkūrė Estijoje. 2007 metais šios šalies bankininkystės, žiniasklaidos ir vyriausybės tinklalapius tris savaites bombardavo paskirstytosios atsisakymo aptarnauti (angl. Distributed Denial of Service, DDOS) atakos, kurios buvo pavadintos Pirmuoju pasaulinio tinklo karu („Web War I“). Manoma, kad jas rengė prorusiški interneto aktyvistai, pasipiktinę sovietų eros skulptūros iškėlimu iš sostinės Talino centro.
DDOS antpuoliai yra gana nesudėtingi. Tūkstančių apkrėstų kompiuterių tinklai, vadinami „botnetais“, vienu metu mėgina prisijungti prie taikiniu tapusio tinklalapio, kuris dėl staigaus užklausų antplūdžio pradeda nebeveikti.
Tačiau tokios DDOS atakos atrodo tarsi paprasčiausia muškieta, palyginus jas su naujausiais skaitmeniniais ginklais.
Šiandien būgštaujama, kad Antrasis pasaulinio tinklo karas – jei ar kai jis kils - gali pridaryti ir fizinės žalos, kuri gali baigtis masiniu chaosu ar net mirtimi.
„Įgudę kibernetiniai nusikaltėliai gali padaryti net taip, kad visoje šalyje nuo bėgių nuriedėtų traukiniai“, – teigė JAV prezidentų Billo Clintono ir George`o W. Busho patarėjas kovos su terorizmu ir interneto saugumo klausimais Richardas A. Clarke`as.
„Jie gali nutraukti elektros tiekimą – ne atjungdami elektrą, bet ilgam pažeisdami generatorius, kuriems sutaisyti prireiktų kelių mėnesių. Jie taip pat galėtų padaryti, jog sprogtų naftotiekiai ar dujotiekiai. Jie net galėtų nutupdyti lėktuvą“, – perspėjo jis.