Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Pristatytas tyrimas „Mokyklų tinklo pertvarkos socialinis poveikis“

Publikuota: 2006-02-07 07:08
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Mokyklų tobulinimo programa

Tyrimo eigoje buvo išgauti moksliniai duomenys, kurie įrodo, dokumentuoja pozityvius socialinius ir edukacinius pasikeitimus, jau įvykusius ir tebevykstančius dėl mokyklų tinklo pertvarkos. Tuo pat metu buvo konstatuota nemažai faktų, atskleidžiančių konkrečias tinklo pertvarkos procese kylančias problemas, nepalankias tendencijas.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įvadas

Mokyklų tobulinimo programa – didžiausias Lietuvos bendrojo lavinimo investicinis projektas nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Jo biudžetas siekia 180 mln. litų, iš kurių per 100 mln. litų sudaro Pasaulio banko (PB) paskola, kuri bus pradėta grąžinti 2007, o baigta – 2019 m. Už pasiskolintus iš PB pinigus šalies mokykloms perkamos šiuolaikiškos mokymo priemones, programinė įranga, mokykliniai autobusai, renovuojamos mokyklos, finansuojamos užsienio specialistų konsultacijos. Už Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir savivaldybių lėšas finansuojamas įvairių metodikų bei mokymo programų rengimas, mokytojų ir mokyklų direktorių kvalifikacijos kėlimo seminarai, švietimo valdymo, politikos analizės, moksleivių pažangos vertinimo sistemų sukūrimas.

Mokyklų tobulinimo programos tikslas – pagerinti šalies 5–10 klasių mokinių pasiekimus modernizuojant bendrąjį lavinimą ir užtikrinant veiksmingą ir racionalų švietimui skirtų lėšų panaudojimą. Programos poveikį pajus visa bendrojo lavinimo sistema – keliama mokytojų kvalifikacija, diegiami nauji vadybos, mokymo ir mokymosi bendradarbiaujant tarp skirtingų mokyklų ir mokyklų bendruomenių grupių principai atsilieps švietimo stiprėjimui ir tobulėjimui.

Tyrimas „Mokyklų tinklo pertvarkos socialinis poveikis“

2005 metų vasario 6 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo pristatyti tyrimo „Mokyklų tinklo pertvarkos socialinis poveikis“ rezultatai.

Tyrimą inicijavo LR Švietimo ir mokslo ministerija, o jį atliko nepriklausoma tyrėjų grupė, atstovaujanti dvi skirtingas šalies mokslo institucijas – Socialinių tyrimų laboratoriją (Kauno technologijos universitetas) ir Socialinių tyrimų centrą (Šiaulių universitetas). Mokslininkų grupei vadovavo didžiulę patirtį sociologinių tyrimų švietimo srityje turintis prof. habil. dr. Gediminas Merkys (KTU). Tyrimas buvo atliekamas 2005 m. pavasarį šešiose eksperimentinėse savivaldybėse, dalyvaujančiose Mokyklų tobulinimo programos (MTP) eksperimente. Tai – Klaipėdos miesto, Mažeikių, Pasvalio, Kauno, Varėnos ir Šalčininkų rajonų savivaldybės.

Pagrindinis tyrimo tikslas – ištirti mokyklų tinklo pertvarkos socialinį poveikį (plačiąja prasme) šešiose Mokyklų tobulinimo programos eksperimente dalyvavusiose savivaldybėse.

Tyrimo „Mokyklų tinklo pertvarkos socialinis poveikis“ pristatyme dalyvavęs Švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas pabrėžė, jog svarbiausias mokyklų tinklo pertvarkos kriterijus – švietimo prieinamumas ir kokybė. Tyrimo rezultatai puikiai įrodo, jog pradėtas mokyklų tinklo pertvarkos projektas sėkmingai įgyvendinamas savivaldybėse ir pasiekia svarbiausius užsibrėžtus tikslus. Ministro teigimu, nereikia sustoti pusiaukelėje, o tęsti pradėtus darbus, neskubėti uždaryti mokyklų, bet pertvarkyti jų tinklą racionaliai bei efektyviai.

Tyrimo „Mokyklų tinklo pertvarkos socialinis poveikis“ eigoje į mokyklų tinklo pertvarkos procesą ir socialines pasekmes bandyta pažvelgti visybiškai. Tam tikslui panaudoti įvairūs mokslinės informacijos šaltiniai ir skirtingi informacijos rinkimo būdai (tyrimo metodai). Tyrimo visumą sudarė atskiri moduliai, kurie gali būti traktuojami kaip sąlyginai savarankiški tyrimai:

  1. Mokinių nuomonės tyrimas.
  2. Mokyklų bendruomenių atstovų apklausa.
  3. Ekspertų apklausa.
  4. Mokinių vežiojimo būklės tyrimas.
  5. Mokslinė vizitacija rajonų švietimo įstaigose.
  6. Žinybinės švietimo statistikos duomenų analizė.

Tyrimo eigoje buvo išgauti moksliniai duomenys, kurie įrodo, dokumentuoja pozityvius socialinius ir edukacinius pasikeitimus, jau įvykusius ir tebevykstančius dėl mokyklų tinklo pertvarkos. Tuo pat metu buvo konstatuota nemažai faktų, atskleidžiančių konkrečias tinklo pertvarkos procese kylančias problemas, nepalankias tendencijas. Sukaupta gausi ir įvairi tyrimo medžiaga, tyrimo ataskaitos rengėjų nuomone, turėtų pasitarnauti švietimo vadovams ir politikams, ieškant naujų neišnaudotų galimybių, moksliškai pagrindžiant ir vadybiškai tobulinant tinklo pertvarkos sprendimus, veiksminant pertvarką ir didinat jos socialinį rentabilumą.

Kas yra mokyklų tinklo pertvarka?

Mokyklų tinklo pertvarka – nelengvas mokyklų modernizavimo procesas, kuris buvo pradėtas įgyvendinti Mokyklų tobulinimo programos (MTP) dėka. MTP komponento „Mokyklų tinklo pertvarka“ vienas iš įgyvendintų projektų – metodinių rekomendacijų parengimas ir įgyvendinimas šešiose pilotinėse savivaldybėse. Mokyklų tinklo pertvarka siekiama išdėstyti mokyklas taip, kad būtų užtikrintas priešmokyklinio ir bendrojo išsilavinimo prieinamumas vaikams ir suaugusiems.

Racionalus mokyklų tinklo optimizavimas padeda taupyti švietimui skiriamas biudžeto lėšas, garantuoja švietimo paslaugų įvairovę, atsižvelgiant į socialinius, ekonominius, kultūrinius bei demografinius pokyčius. Tai padeda sumažinti tuščiai finansuojamų vietų skaičių mokyklose, ypač kaime, bei pertvarkyti kaime gyvenančių bei specialiųjų poreikių moksleivių pavėžėjimą taip, kad jie saugiai pasiektų mokyklas, esančias toliau nuo namų.

Kokie tyrimo rezultatai?

Masinė mokinių, keitusių dėl pertvarkos mokyklą arba tęsusių mokslą reorganizuotoje mokykloje, anoniminė apklausa parodė, kad žymiau geriau yra vertinama dabar lankoma mokykla, nei anksčiau lankyta mokykla. Šis faktas yra labai reikšmingas ir įtaigus moralinis argumentas už tinklo pertvarkos tęstinumą bei spartinimą.

Masinė anoniminė mokyklų bendruomenių atstovų apklausa atviro tipo klausimynu taip pat rodo, kad neretai mokyklose jau pavyksta sukurti prielaidas geresnei švietimo kokybei siekti.


Šiuo metu lankomos ir anksčiau lankytos mokyklos vertinimo vidurkiai. Mokinių, pakeitusių mokyklą dėl mokyklų tinklo pertvarkos, nuomonė. N=478
(Spausti ant paveikslėlio)

Švietimo skyrių vadovai, savivaldybių politikai ir administratoriai MTP (Mokyklų tobulinimo programą) vertina labai palankiai; pabrėžiama ir materialinė investicijų nauda, ir naujų žinių bei kompetencijų įgijimas. MTP netiesiogiai paskatino savivaldybių politikus ir administratorius apskritai drąsiau investuoti į mokyklų, švietimo ir kultūros sektoriaus pastatų renovavimą bei plėtrą, paskatino aktyvumą ir lankstumą ieškoti įvairių finansavimo šaltinių.

Mokinių vežiojimo tyrimas 6 eksperimentinėse savivaldybėse iš esmės pakartoja anksčiau atliktus tyrimus. Visumoje mokinių vežiojimo mokykliniais geltonaisiais autobusiukais sistema veikia visai neblogai. Didžiosios daugumos mokinių kelionės trukmė neviršija nustatytų kritinių ribų. Besimokančių pagal pagrindinio ugdymo programas mokinių kelionė iki mokyklos neužtrunka ilgiau nei 0,5 val. (vidurkis – 17 min.), o besimokančių pagal vidurinio ugdymo programas moksleivių kelionės trukmė išsitenka 1 val. ribose. Visgi nedidelė dalis moksleivių apie 3–5 % į veikiančią vežiojimo sistemą neįsilieja ir patiria švietimo barjerus. Mokslininkų manymu, nemažai argumentų kalba už tai, kad tikslinga kurti ir plėtoti žinybinę, t. y.– specialiai švietimo reikmėms skirtą – mokinių vežiojimo sistemą. Čia turima galvoje mokyklinių ir geltonųjų autobusiukų sistema.

Naujai atsirandančiam savitam mokyklų tipui (pagrindinei mokyklai, kurioje mokosi daugiau nei 500 mokinių) reikia padėti atrasti savo identitetą, suvokti savo misiją, padėti išsiugdyti žmogiškuosius išteklius, nusistatyti naujus veiklos principus ir būdus. Svarbu, kad būtų nustatyti sėkmingai (ir nesėkmingai) veikiančios pagrindinės mokyklos vertinimo kriterijai.

Laimėjimai, pasiekimai, kurie atsirado arba bent jau pradeda reikštis dėl tinklo pertvarkos: tyrimo šešiose savivaldybėse rezultatai (N = 446)



* PROCENTINIS DAŽNIS SKAIČIUOTAS, ATSIŽVELGIANT Į GRUPĖS, KURIAI PRIKLAUSO KATEGORIJĄ PASIRINKĘS RESPONDENTAS, N DYDĮ: 1. 8–10 klasės mokinys 2. 11–12 klasės mokinys 3. 1–2 gimnazijos klasės mokinys 4. 3–4 gimnazijos klasės mokinys 5. Mokytojas, pedagogas 6. Mokinio tėvas / mama 7. Mokyklos administracijos vadovas
** Atsakiusiųjų į klausimą skaičius
(Spausti ant paveikslėlių)

Į tinklo pertvarką vietose neretai žiūrima redukuotai. Prioritetas teikiamas tik formalaus švietimo ir mokymo paslaugų plėtrai. Sąlyginai apleisti lieka vaikų ir jaunuolių socializacijos, prasmingo laisvalaikio ir profesinio rengimo klausimai. Pasigendama kompleksinio požiūrio į švietimo sistemą regione, kaip į vieningą visumą. Moderniam, kompleksiniam požiūriui į švietimą plėtotis trukdo tradicinis požiūris į švietimą iš esmės tik kaip į mokymą, taip pat žinybiškumas, pasireiškiantis tiek šalies, tiek savivaldybių lygmeniu.

Pasiūlymai tinklo pertvarkos tobulinimui: tyrimo šešiose savivaldybėse rezultatai (N=483)


(Spausti ant paveikslėlio)

Tyrimą atlikusių mokslininkų nuomone, svarbu tinklo pertvarką ne tik tęsti, bet ir tobulinti jos sprendimus, formuoti naujas strategines vizijas, atskaitos tašku laikant visų pirma ugdytinių interesus ir galimybes teikti kokybišką švietimą visiems už protingą kainą. Viena iš strateginių pertvarkos tobulinimo gairių ateičiai – pažvelgti į švietimą savivaldybėje, kaip į vieningą visumą, nutiesti kooperacijos ryšius tarp skirtingų žinybų ir kurti strategiškai vieningą darniai sąveikaujantį įvairaus tipo švietimo įstaigų tinklą. Mokyklinio amžiaus vaikus ugdanti švietimo sistema ir institucijos turėtų ateityje laipsniškai transformuotis į sistemą ir institucijas, kurios teiktų pačias įvairiausias švietimo paslaugas pačioms įvairiausioms gyventojų kategorijoms. Akivaizdu, kad mokyklų tinklo pertvarka turėtų ateityje peržengti formalaus nepilnamečių švietimo ribas. Iškyla būtinybė ateityje strategiškai tampriau susieti tinklo pertvarką su kitomis šalyje vykdomomis edukacinėmis ir socialinėmis reformos, programomis.

PAGRINDINIAI PASIŪLYMAI DĖL TINKLO PERTVARKOS TOBULINIMO


MTP



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama