Gegužės 31 d. Lietuvos įmonės ir organizacijos kviečiamos prisijungti prie pirmą kartą mūsų šalyje organizuojamos „Lanksčiojo darbo stiliaus dienos“, kurią inicijuoja bendrovės „Microsoft Lietuva“, „Omnitel“, „TEO“, „Nokia“, „Alna Intelligence“ kartu su asociacija INFOBALT ir „Žinių ekonomikos forumu“. Akciją palaiko Socialinės apsaugos ir darbo bei Susisiekimo ministerijos. Šią dieną įvairių organizacijų darbuotojai kviečiami pademonstruoti ir pasidomėti, kaip galima vienodai efektyviai dirbti būnant tiek biure, tiek namuose, keliaujant ar lankantis viešosiose vietose. Akcijos dieną bendrovė TEO suteiks galimybę nemokamai naudotis interneto ryšiu „ZEBRA belaidis“ beveik 3500 viešųjų erdvių visoje Lietuvoje.
„Lanksčiojo darbo stiliaus dienos“ tikslas – plačiau supažindinti intelektinį ar kūrybinį darbą dirbančius specialistus ir jų darbdavius su galimybėmis lanksčiai organizuoti veiklą, išmaniai panaudoti turimas technologijas produktyviam bendradarbiavimui ir bendravimui. Lietuvoje gerai išplėtotos informacinės ir telekomunikacijų technologijos suteikia darbuotojams galimybes nepriklausomai nuo fizinės buvimo vietos saugiai dirbti su įmonės informacija, bendrauti ir dalyvauti susitikimuose nuotoliniu būdu, tęsti komandinį darbą ir priiminėti sprendimus. Tai leidžia organizacijoms tiksliau planuoti savo veiklą ir rezultatų pasiekimą, efektyviau išnaudoti darbo laiką, mažiau priklausyti nuo įvairių darbo procesus įtakojusių trikdžių – darbuotojų kelionių ar smulkių negalavimų, būtinybės prižiūrėti sergančius vaikus ar tėvus, susisiekimo problemų. Organizacijos taip pat gali sutaupyti, racionaliau planuodamos biuro ir kelionių išlaidas. Galimybės lanksčiai planuoti savo darbo laiką ir išlaikyti efektyvumą net nebūnant biure leidžia darbuotojams lanksčiau derinti darbo ir asmeninį laiką, sutaupyti laiko ir lėšų nebūtinoms kelionėms, taip pat didina jų pasitenkinimą ir lojalumą.
„Lietuvos visuomenė pribrendo naujai veiklos planavimo ir organizavimo kokybei, kuri didins tiek privačių įmonių, tiek viešojo sektoriaus efektyvumą, – sakė Martynas Bieliūnas, „Microsoft“ verslo strategijos ir rinkodaros vadovas Rytų Europos šalims. – Kviečiame prisijungti prie akcijos kiekvieną organizaciją, jau pradėjusią naudotis veiklos efektyvumą didinančiais sprendimais.“
Lankstusis darbo stilius formuoja į rezultatus orientuotą darbo kultūrą
Telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ apklausa, atlikta naudojantis išmaniųjų telefonų programėle „Omnitel Trends“, parodė, kad net 86 proc. respondentų, rinkdamiesi darbą, teiktų pirmenybę įmonėms, leidžiančioms dirbti lanksčiuoju būdu.
„Omnitel“ personalo vadovė Živilė Valeišienė teigė, kad nuotolinis darbas bendrovėje buvo įdiegtas jau prieš dvejus metus, atsižvelgiant į darbuotojų poreikius ir įmonės technologinį pasirengimą. „Mūsų nuomone, būtina ne tik nuolat skirti dėmesį darbuotojų ugdymui, motyvacijai ir įvairioms įmonės vidinėms iniciatyvoms, bet ir stengtis atsižvelgti į jų poreikį turėti galimybę derinti šeimos įsipareigojimus, darbą ir laisvalaikį. Juo labiau kad šiuolaikinės technologijos, mobilusis internetas ir išmanieji įrenginiai leidžia keisti nusistovėjusias darbo formas ir suteikti darbuotojui galimybę rinktis, kur jam patogiau atlikti užduotis. „Omnitel“ įdiegtas lankstesnis darbas tik patvirtino, kad laimi visi – tiek įmonė, efektyviau planuodama savo veiklą, tiek darbuotojai, galėdami lanksčiau tvarkyti savo darbo ir asmeninius reikalus.“
Kaip teigė Ž. Valeišienė, nuotolinio darbo galimybė numato kitos kokybės darbo planavimo ir rezultatų vertinimo kultūrą. „Dabar įmonių efektyvumui nebėra kritiškai svarbi galimybė visus darbuotojus surasti vienoje vietoje – su šiuolaikinių technologijų pagalba žmonės gali tęsti komandinį darbą, bendrus projektus ir priimti sprendimus nebūdami vienoje vietoje. Didesnį konkurencinį pranašumą tiek siekdamos rezultatų, tiek pritraukdamos geriausius darbuotojus pasieks įmonės, kurios išnaudos technologinę pažangą ir diegs į rezultatus orientuotą darbo kultūrą, suteiks savo darbuotojams daugiau galimybių kūrybiškai siekti tikslų, tvirčiau įsipareigoti bei lanksčiau planuoti, kaip ir kur būdami jie pasieks galutinį rezultatą, – teigė Ž. Valeišienė. – Laikai, kai darbas vyko nuo aštuonių iki penkių, jau praeina, dabar vis svarbesnis tampa įmonių gebėjimas nustatyti konkrečius tikslus ir suteikti darbuotojams geriausias galimybes jų pasiekti.“
„Omnitel“ buvo pirmoji bendrovė Lietuvoje, kuri įteisino nuotolinio darbo galimybę. „Omnitel“ iniciatyva 2010 m. birželio mėnesį nuotolinis darbas buvo reglamentuotas Lietuvos Respublikos darbo kodekse.
Lanksčiuoju darbo stiliumi Lietuvoje dirba nemažai IT ar užsienio kapitalo įmonių, tačiau artimiausiu metu prie jo pereiti planuoja ir kitose verslo srityse veikiančios mūsų šalies bendrovės.
Nauda darbuotojams ir darbdaviams, viešajam sektoriui ir mokesčių mokėtojams
Nors technologiškai galimybę dirbti lanksčiuoju būdu turi jau šimtų įmonių darbuotojai, vidinėse tvarkose toks darbo stilius įteisintas dar nedaugelyje Lietuvos organizacijų. Kaip teigė Žinių ekonomikos forumo direktorius Edgaras Leichteris, neseniai atlikta didžiųjų įmonių vadovų apklausa parodė, jog perėjimas prie lankstesnių darbo sąlygų dažniausiai vyksta pačių darbuotojų, o ne administracijos iniciatyva. „Tiek darbuotojai, tiek įmonės konkuruoja darbo rinkoje, tačiau pranašumų visada turės efektyviausiai informacines technologijas išnaudojančios įmonės ir specialistai, – sakė E. Leichteris. – Esant dabartinėms galimybėms mažinti išlaidas ir dalį darbų atlikti nuotoliniu ar mobiliuoju būdu, laimės geriausiai šiuos privalumus suprantančios bendrovės.“
Įstatymai ir technologijos Lietuvoje palankūs dirbti lanksčiai
Kaip teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, per pastaruosius dvejus metus SADM jau keletą kartų inicijavo darbo santykius reglamentuojančių įstatymų pataisas, leidžiančias įmonėms peržiūrėti darbo organizavimą ir suteikti darbuotojams daugiau galimybių dirbti lanksčiuoju būdu. Be to, kad įteisintas nuotolinis darbas, buvo įtvirtinta suminė darbo laiko apskaita, kuri leidžia laisviau planuoti darbo laiką per ilgesnį laikotarpį, galima darbuotojo sutikimu skirti viršvalandžius. Parengtos ir kitos Darbo kodekso pataisos, kurios leis paprasčiau reguliuoti darbo santykius.
„Yra ir įstatymai, ir technologijos, neretai tik trūksta drąsos keisti organizacijų darbo stilių taip, kad būtų ir darbuotojams bei jų šeimoms patogu, ir darbo našumas nenukentėtų. Tikiuosi, šios dienos iniciatyva paskatins labiau atkreipti dėmesį į šiuolaikines galimybes“, – tvirtino ministras D. Jankauskas.
Pasak Susisiekimo ministerijos kanclerio Tomo Karpavičiaus, Lietuvoje interneto ir mobiliojo ryšio skvarba yra viena geriausių pasaulyje, žmonės aktyviai naudojasi kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais tiek darbe, tiek privačiai. IVPK prie Susisiekimo ministerijos užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, 2011 m. daugiau nei 70 proc. lietuvių naudojasi kompiuteriais, 93,6 proc. kompiuterių prijungti prie interneto. Beveik pusė apklaustųjų (48,9 proc.) asmeninius kompiuterius turi namuose; daugiau nei trečdalis lietuvių (34,1 proc.) turi ir nešiojamuosius kompiuterius.
„Verslo įmonės ir valstybės institucijos aktyviai naudojasi informacinėmis technologijomis, kurios dažnai gali padėti efektyviau bendrauti ir bendradarbiauti, taupyti laiką, nebūtinus susitikimus keisti nuotoliniais“, – sakė T.Karpavičius. Pasak kanclerio, išmaniai organizuojančios darbą organizacijos gali prisidėti taupant lėšas kelionėms ir darbuotojų komandiruotėms, mažinant transporto spūstis, saugant gamtą nuo oro taršos.
Prie akcijos prisijungę dalyviai dalinsis patirtimi vieni su kitais
Norintys prisijungti prie pirmosios Lietuvoje „Lanksčiojo darbo stiliaus“ dienos įmonės ir darbuotojai kviečiami registruotis „Facebook“ socialiniame tinkle, nurodant įmonės pavadinimą ir darbuotojų, galinčių dirbti lanksčiuoju stiliumi, skaičių. Net simboliškai prisijungę akcijos dalyviai galės plačiau susipažinti su lankstųjį darbo stilių užtikrinančiais sprendimais, įvairių sričių specialistai atsakys į vadybinius, teisinius ar technologinius klausimus. Akcijos dieną bendrovė TEO suteiks galimybę nemokamai naudotis interneto ryšiu „ZEBRA belaidis“ beveik 3500 viešųjų erdvių visoje Lietuvoje.
„Technologinės sąlygos Lietuvoje yra itin palankios lanksčioms darbo sąlygoms – šalyje yra išplėtotas plačiausias Europoje šviesolaidinio ryšio tinklas, TEO įmonių grupės bei kitos bendrovės siūlo mobiliam darbui pritaikytas debesų kompiuterijos, virtualaus biuro bei kitas paslaugas“, – sakė TEO Tinklo technologijų tarnybos vadovas Darius Didžgalvis.
Visą gegužės mėnesį planuojama organizuoti viešas diskusijas, kurių metu tiek darbuotojai, tiek darbdaviai galės keistis nuomonėmis ir aptarinėti įvairius lanksčiojo darbo stiliaus aspektus. Socialiniame tinkle akcijos dalyviai taip pat bus kviečiami dalintis nuomonėmis apie lanksčiojo darbo privalumus. Planuojama, kad jau šiemet prie akcijos prisijungs bankų, draudimo bendrovių, konsultacinių įmonių, reklamos ir ryšių su visuomene agentūrų, taip kitose srityse veikiančių įmonių darbuotojai.