Saulės pagaminta energija užima vis didesnę dalį visoje elektros gamybos rinkoje. Saulės elementų kainos sparčiai krenta, todėl alternatyvūs energijos šaltiniai kelia vis didesnę grėsmę tradiciniams elektros gamintojams, rašoma Vokietijos naujienų portale „Deutsche Welle“.
Pasaulinė saulės energijos rinka vystosi labai sparčiai, ypač Kinijoje: čia statoma vis daugiau ir vis didesnių saulės elementų gamyklų. O įrangos kainos per pastaruosius ketverius metus sumažėjo perpus. Tokios tendencijos labai palankios saulės energijos gamintojams.
Tik 2011 metais visame pasaulyje įrengtų saulės jėgainių galia, mokslininkų skaičiavimu, siekė 27 gigavatų. Skaičiuojama, kad 2012 metais saulės baterijų pagaminta energija savo galia prilygs 12 atominių elektrinių. O nuo 2020 metų prognozuojama, kad saulės jėgainių galia jau sudarys 430 gigavatų – tiek, kiek pagamina 80 atominių elektrinių.
Elektros gamintojai nerimauja
Vokietijos saulės energijos rinka – viena iš lyderiaujančių pasaulyje. Šalis saulės pagalba pasigamina 25 gigavatus elektros, tai sudaro 4 proc. viso Vokietijos elektros poreikio. Saulės energija aktyviai veržiasi į elektros rinką ir iš jos stumia tradicinės energijos pramonės banginius – RWE, E.On, EnBW ir „Vattenfall“. Šie koncernai elektros energijos gamybos rinkoje dominavo ne vieną dešimtmetį, tačiau dabar turi susitaikyti su tuo, kad vis daugiau privačių namų ūkių tampa nepriklausomi nuo jų, nes turi įsirengę savo vėjo ar saulės jėgaines.
Toks pokytis įvyko tik po to, kai buvo priimtas atsinaujinančių energijos šaltinių įstatymas. Jame numatyta, kad valstybė skatina ir padengia išlaidas, susijusias su perėjimu prie ekologiškos elektros gamybos. Saulės pagaminama energija Vokietijoje užima 20 proc. visos iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos energijos. Tačiau Aplinkos apsaugos ministerija prognozuoja, kad po dešimties metų saulės energijos dalis turėtų išaugti dvigubai.
Investuoti apsimoka
Pastaruoju metu pastebimas augantis saulės energijos populiarumas stebina net ekspertus. Niekas nesitikėjo, kad nepaisant didelių išlaidų įsigyti ir įrengti saulės elementus, saulės kilovatvalandė bus pigesnė už elektrą, gaunamą iš elektros lizdo: 24 euro centai prieš beveik 25 euro centus.
Tačiau ne tai daro saulės baterijas patrauklias. Tas, kas šiandien investuoja į saulės baterijas, ilgalaikėje perspektyvoje laimi, nes gauna ne tik valstybės subsidijas, bet ateityje galės apsisaugoti nuo nuolat augančių elektros energijos kainų. Per pastaruosius 10 metų elektra Vokietijoje pabrango dagiau nei 50 proc.
Pigesnė ir be valstybės paramos
Vystantis aplinką tausojančiai energetikai Vokietijoje kyla ir naujos problemos. Kuo daugiau saulės ir vėjo pagaminamos energijos patenka į elektros tinklą, tuo jis tampa nestabilesnis. Elektros tinklų prižiūrėtojai sako, kad šiai problemai spręsti reikia skubiai ieškoti sprendimo.
Saulės energijos gamyba ir už Vokietijos ribų tampa rimta konkurente tradiciniams elektros gamybos būdams. Atakamos dykumoje Čilėje saulės energijos jėgainė buvo pastatyta be valstybės paramos, tačiau joje pagamintos kilovatvalandės kaina – mažiau nei 10 euro centų.