Europos Komisija patvirtino naujas taisykles dėl rentgeno skaitytuvų Europos Sąjungos oro uostuose, informuoja „Time“. Europos Sąjungos narėms nurodyta atsisakyti rentgeno skaitytuvų, siekiant išvengti galimos grėsmės žmonių sveikatai ir saugumui. Pranešime neminima, konkrečiai nuo kokių grėsmių siekiama apsisaugoti. Tiesa, JAV oro uostuose šie skaitytuvai toliau naudojami. JAV Transporto saugumo administracija (TSA) taiko oro uostuose taip pat ir milimetrinių bangų kūno skaitytuvus.
Rentgeno skaitytuvai sulaukė daugiausiai sveikatos apsaugos specialistų kritikos. TSA neprivalo vykdyti Europos taisyklių, agentūra ne pirmą kartą pareiškė, kad abeji skaitytuvai yra saugūs ir veiksmingi. Kaip remiantis tyrimais rašoma TSA interneto svetainėje, tikrinant rentgeno skaitytuvu, žmogus gauna tokį patį radiacijos kiekį, kaip ir per dvi minutes skrydžio lėktuvu. Rentgeno skaitytuvų išskiriamas radiacijos kiekis iš tiesų labai mažas, bet kelių tyrimų duomenys rodo, jog kasmet nedidelį kiekį susirgimų vėžiu gali sukelti būtent rentgeno skaitytuvai (TSA taip pat karštai nesutinka su šiomis tyrėjų išvadomis).
Europoje bus naudojami kiti skeneriai
Kritikuojantieji argumentuoja, kad negalima susitaikyti net ir su keliais vėžio susirgimais. Nepanašu, kad TSA ketintų atsisakyti rentgeno skaitytuvų, bet Europoje bus naudojami aparatai su radijo bangomis, kurie nedidina vėžio rizikos. Pagal naujus ES teisės aktus, naudoti kūno skenerius leidžiama tik laikantis būtinų sąlygų: kūno skeneriu neturi būti galima kaupti, laikyti, kopijuoti, spausdinti arba atkurti atvaizdų, draudžiama ir turi būti užkirstas kelias neleistinam priėjimui prie atvaizdų ir jų naudojimui, atvaizdą tikrinantis asmuo turi būti atskiroje patalpoje, atvaizdas neturi būti susietas su jokiais tikrinamo asmens duomenimis.
Galima atsisakyti tikrintis skeneriu
Keleivius privaloma informuoti, kokiomis sąlygomis tikrinama kūno skeneriais. Keleiviams suteikiama teisė atsisakyti tikrinimo kūno skeneriu ir reikalauti alternatyvių patikrinimo būdų.
Kūno skenerius ES narės bando nuo 2009 m. gruodžio 25 d., kai teroristas ketino susprogdinti iš Amsterdamo į Detroitą skrendantį lėktuvą apatiniuose drabužiuose paslėptomis plastikinėmis sprogstamosiomis medžiagomis. Ligi šiol kūno skenerių naudojimui taikomos nevienodos nacionalinės naudojimo procedūros ir standartai, o pats naudojimas ribojamas.