NASA išleido reklaminį klipą, siekdama užverbuoti naują kartą astronautų, kurie, jei sutiks palaukti, gali išplėsti kosminių kelionių ribas ir nuskristi į Marsą, rašo „The Telegraph“.
Anksčiau JAV kosmoso agentūra astronautų paiešką vykdydavo gana santūriai, o štai naujosios kampanijos vaizdo klipe daug įmantrių vaizdų, fone skamba techno muzika.
„Mums reikia jūsų, kad padėtumėte suplanuoti tyrinėjimų ateitį, – vaizdo klipe sako NASA administratorius Charlesas Boldenas. – Ateikite į NASA. Užpildykite kandidatų į 2013 m. astronautų klasę paraišką jau dabar. Jūsų kosminės kelionės patirtis prasideda jau dabar.“
Egzistuoja tik vienas kliuvinys: NASA neturi nė vieno savo erdvėlaivio nuo to laiko, kai šių metų pradžioje buvo baigta „Shuttle“ erdvėlaivių eksploatavimo programa. Šiuo metu į kosmosą pakyla tik nedidelė dalis astronautų. Jie rusišku „Soyuz“ erdvėlaiviu nuskrenda į Tarptautinę kosminę stotį ir ten praleidžia šešis mėnesius.
Po kokių 3–5 metų NASA tikisi finansuoti keliones astronautams, kurie į Tarptautinę kosminę stotį skris JAV pagamintomis komercinėmis raketomis. O galiausiai kosmoso agentūra tikisi nuskraidinti astronautus valstybei priklausančia „Orion“ kapsule į asteroidą arba net į Marsą, tačiau šių novatoriškų kelionių teks palaukti daugiau nei dešimt metų.
Nors taikydama modernius darbuotojų paieškos metodus NASA pralaužia ledus, vis dėlto savo standartų ji nemažina. Į pozicijas, už kurias mokama 64700–141700 JAV dolerių (apytikriai 164–360 tūkst. Lt) per metus, gali pretenduoti tik kandidatai, įgiję bent bakalauro laipsnį (dauguma astronautų turi magistro arba daktaro laipsnį) inžinerijos, biologijos mokslų, fizikos ar matematikos srityje. Jie turi būti amerikiečiai, puikiai mokantys rusų kalbą. Jie turi būti pasiruošę ilgų distancijų kelionėms, turi turėti bazinių fizikos žinių, o gydytojo arba mokytojo diplomas laikomas privalumu.
Galiausiai, kandidatų fizinė sveikata turi būti nepriekaištinga – puikus regėjimas, pavyzdingas kraujo spaudimas, o ūgis – nuo 1,5 m iki 1,8 m.
Nepaisant griežtų apribojimų, NASA tikisi sulaukti apie 3000 kvalifikuotų kandidatų paraiškų.