JAV nacionalinė kontržvalgybos valdyba (NKV) apkaltino Kiniją ir Rusiją naudojant internetą ekonominiam šnipinėjimui. Tai vienas pirmųjų atvejų, kai JAV pareigūnai atvirai įvardijo kibernetinį šnipinėjimą vykdančias šalis, nurodo dienraštis „The Christian Science Monitor“.
„Kinų veikėjai yra aktyviausi ir atkakliausi ekonominio šnipinėjimo vykdytojai“, – teigiama parengtoje ataskaitoje. Joje taip pat nurodoma, kad „Rusijos žvalgybos tarnybos“ taip pat labai domisi ekonomine informacija ir moderniausiomis technologijomis.
Pastaruosius keletą metų JAV žiniasklaida, paraginta saugumo paslaugas teikiančių bendrovių, vis garsiau kalba apie internetą kaip naujų grėsmių šaltinį. NKV neliko nieko kito, kaip atlikti išsamesnį tyrimą ir apie jo rezultatus paskelbti visuomenei.
„Įrodymų gausa – tiesiog gniuždanti, – tvirtina Joelis Brenneris, NKV vadovavęs nuo 2006 iki 2009 metų. – To nebebuvo įmanoma ignoruoti. Jeigu nebūtume įvardiję šių šalių, ataskaita liktų nieko verta.“
Didžiausi kaltinimai, kaip ir reikėjo tikėtis, tenka Kinijai. JAV pareigūnų teigimu, ši šalis yra atsakinga už didelę dalį nelegalios veiklos Amerikos kompiuterių tinkluose. Pagrindinis kinų siekis – pasisavinti kuo daugiau naujausių technologijų, kurios padėtų sparčiau tirpdyti jų ekonomikos atsilikimą nuo JAV.
„Vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria Amerika, – kaip elgtis su tokiomis šalimis, kaip Kinija, kurios taip tiesmukai vagia ekonomiškai svarbią informaciją“, – dienraščiui sakė vieno kibernetinių tyrimų instituto ekspertas Scottas Borgas, nurodęs, kad dabar galima tikėtis pirmųjų formalių diplomatinių žingsnių, bandant dvišalių santykių lygmeniu spręsti nežaboto šnipinėjimo problemą.
Ne taip seniai ekonominis šnipinėjimas buvo sudėtinga ir brangiai kainuojanti veikla, kurios rezultatas dažnai būdavo nepatenkinamas dėl netobulų kopijavimo įrankių. Šiais laikais, kai beveik visa informacija saugoma kompiuterių tinkluose, ją pasisavinti dideliais kiekiais – gerokai paprasčiau. Ir užtrunka gerokai trumpiau.
NKV ataskaita išskiria ne vieną atvejį, kai kompiuteriniai įsilaužėliai, veikiantys iš Kinijos teritorijos, padarė rimtų nuostolių JAV verslo bendrovėms.
2011 metų vasarį kibernetinio saugumo firma „McAfee“ paskelbė pavėluotai aptikusi daugybinius kinų kompiuterinių įsilaužėlių veiksmus tarptautinių energetikos kompanijų tinkluose. Aktyviausiai buvo vagiama informacija apie naujus nuosavybės įsigijimus.
Teigiama, kad Kinijos vyriausybė yra atsakinga ir už įsilaužimus į pasaulinės interneto paslaugų milžinės „Google“ tinklus, per kuriuos, kaip teigiama, buvo pavogtas jos programinis kodas. Pekinas, kaip ir kitais atvejais, kategoriškai neigia kaip nors prisidėjęs prie „Google“ ištikusių nemalonumų.
Praėjusiais metais, vienai iš 500 didžiausių JAV korporacijų derantis dėl galimybės įsigyti kinų kompaniją, nežinomi asmenys įsilaužė į jos tinklus ir pagrobė svarbios informacijos, kuri galėjo padėti kinams derybose.
NKV ekspertai prognozuoja, kad padėtis gali dar labiau suprastėti, toliau plintant mobiliesiems prietaisams, kuriais galima prisijungti prie interneto. Jų skaičius visame pasaulyje nuo 12,5 mlrd. 2010 metais turėtų išaugti iki 25 mlrd. 2015 metais. Papildomų saugumo problemų kelia ir populiarėjančios „debesų kompiuterijos“ (angl. cloud computing) paslaugos.
Kinijos ambasada Vašingtone neigiamai sureagavo į pasirodžiusią NKV ataskaitą. Ambasados atstovas spaudai nurodė, kad Kinijos klestėjimas visų pirma priklauso nuo „geros vystymosi strategijos“ bei „sunkaus jos žmonių darbo“, o kalbos apie plintantį šnipinėjimą esą tėra „neatsakingas bandymas demonizuoti“.