Iš šiuo metu Vilniuje ir Kaune veikiančių 11 valstybinių universitetų iki 2017 metų turėtų likti du – vienas Vilniuje ir vienas Kaune. Kiti universitetai integruotųsi į Vilniaus ir Kauno universitetus. Tokius pasiūlymus pateikė premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaryta darbo grupė, svarsčiusi galimybes apjungti valstybinius didžiųjų miestų universitetus.
Darbo grupės manymu, Kaune ir Vilniuje esančių universitetų potencialą geriausia sutelkti sujungiant į vieną siektiną universitetą. Darbo grupė sutarė, kad šis tikslas galėtų būti pasiektas iki 2015 metų Vilniuje ir iki 2017 metų Kaune.
Iki 2012 metų pabaigos Vilniaus pedagoginį universitetą (VPU) siūloma prijungti prie Vilniaus universiteto (VU). Iki 2015 metų pabaigos būtų sujungtas Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) ir Vilniaus universitetas (VU) – iš jų gimtų Vilniaus universitetas.
Kaune pertvarka tęstųsi ilgiau. Iki 2012 metų pabaigos siūloma Lietuvos kūno kultūros akademiją (LKKA) prijungti prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), VU Kauno humanitarinį fakultetą ir Vilniaus dailės akademijos filialą prijungti prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU). Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU) būtų prijungtas prie Kauno technologijos universiteto (KTU).
Iki 2014 metų pabaigos siūloma sujungti LSMU ir VDU, o iki 2017 metų pabaigos būtų sujungtas KTU ir VDU. Taip laikinojoje sostinėje gimtų Kauno universitetas. Visi kituose miestuose esantys universitetų filialai turėtų būti integruoti į tų miestų universitetus.
Darbo grupė nepriėjo bendros nuomonės, ką daryti su Vilniaus dailės akademija (VDA) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA). Darbo grupė svarstė 3 VDA ir LMTA konsolidavimo alternatyvas: nejungti, paliekant dabartinę struktūrą; iki 2012 m. pabaigos sujungti abi akademijas į bendrą Menų akademiją; iki 2012 m. pabaigos sujungti VDA ir LMTA į autonomišką Menų akademijos padalinį Vilnius universitete.
Grupė pasiūlė šį klausimą svarstyti atskirai.
Darbo grupė diskutavo dėl Mykolo Romerio universiteto (MRU) išskirtinumo kitų Vilniaus universitetų tarpe. Kaip teigiama darbo grupės išvadose, jis skiriasi vidiniu valdymu, jau dabar didžiąją dalį lėšų uždirba iš už studijas mokančių studentų studijų įmokų – tai reiškia sąlyginę nepriklausomybę nuo biudžetinio finansavimo.
Darbo grupė siūlo MRU akademinei bendruomenei svarstyti dar didesnės universiteto finansinės nepriklausomybės nuo biudžeto asignavimų perspektyvas bei būdus, tarp kurių galėtų būti strateginių investuotojų Lietuvoje ir užsienyje paieškos.
Darbo grupė svarstė kitus universitetų tinklo optimizavimo alternatyvų variantus. Buvo išsakyta atskira nuomonė, siūlant į vieną atskirą universitetą sujungti du technikos universitetus, KTU ir VGTU. Taip pat grupėje svarstyta galimybė siūlyti kad specializuoti universitetai, ASU ir LKKA, taptų kolegijomis.
Trečiadienį Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai siūlymus dėl universitetų tinklo optimizavimo pristato Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.
Tikslas – patekti į „geriausiųjų klubą“
Pagrindiniais siekiamos universitetų pertvarkos tikslais įvardijami du. Pirmas – sukurti visą žinių universumą apimančius universitetus, turinčius didelį tarptautinį svorį. Pasak darbo grupės, drauge reikia stiprinti studijų kokybę ir tarptautinį konkurencingumą koncentruojant mokslo ir studijų potencialą, sukuriant sąlygas studijų tarpdalykiškumui, pasirenkamų dalykų ir programų įvairovei.
Antras įvardijamas tikslas – užkirsti kelią prasčiausioje padėtyje atsidūrusių universitetų savaiminei dezintegracijai, kuri turėtų neišvengiamų pasekmių tų universitetų studentams ir akademiniam personalui, visai Lietuvos aukštojo mokslo sistemai.
Kaip teigiama darbo grupės išvadose, universitetų tinklo pertvarka sudarytų prielaidas Lietuvoje atsirasti universitetui, kuris atitiktų geriausių Europos ir pasaulio universitetų lygį, patektų į „geriausiųjų klubą“.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 14 valstybinių universitetų. Didžiausia valstybinių universitetų koncentracija yra Vilniuje ir Kaune. Vilniaus mieste veikia 6 valstybiniai universitetai, pagrindinę veiklą Kaune vykdo 5 valstybiniai universitetai.