Lietuvos branduolinės energetikos ambicijos gali tapti realybe. Energetikos ministerija gavo du pasiūlymus investuoti į Visagino atominę elektrinę (AE) – iš Japonijos bei JAV bendrovių „Hitachi GE Nuclear Energy“ ir „Westinghouse Electric Company“.
„Gauti pasiūlymai iš tarptautinių, pripažintų branduolinės energetikos bendrovių yra ne tik svarbus žingsnis link Visagino AE statybos, bet taip pat ir patvirtinimas, kad visam Baltijos regionui aktualus projektas yra gerai parengtas“, – sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Anot ministro, gautus dokumentus Koncesijos komisija vertins kartu su Visagino AE projekto regioninių partnerių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos atstovais, bus vykdomos konsultacijos su Europos Komisija, dar šį mėnesį bendrovių atstovai tiesiogiai pristatys pasiūlymus.
„Įvertinus gautus dokumentus, dar šią vasarą planuojama atrinkti geriausią pasiūlymą pateikusį dalyvį. Toliau bus rengiama ir su juo derinama koncesijos sutartis“, – teigė A. Sekmokas.
Lietuvos energetikos instituto (LEI) vadovas Eugenijus Ušpuras, paklaustas, kuris iš pretendentų Lietuvai būtų parankesnis, negalėjo išskirti vienos įmonės: „Abi bendrovės yra ne geros, o puikios. Jos turi pakankamai patirties atominių elektrinių statyboje ir gali užtikrinti aukščiausius saugumo standartus atitinkančią įrangą“.
Tiesa, E. Ušpuras pripažino, kad bendras JAV „General Electric“ ir Japonijos „Hitachi” įmonių koncernas yra pastatęs ir paleidęs daugiau naujos kartos reaktorių nei konkurentas „Westinghouse“.
„Manau, kad Lietuvos pasirinkimą nulems finansinės sąlygos. Kuris iš pretendentų pasiūlys geresnes finansines sąlygas, tas ir statys naują AE“, – teigė LEI vadovas.
Interesą dalyvauti Visagino AE projekte taip pat išreiškė ir kitos kompanijos, turinčios patirtį branduolinės energetikos srityje.
Energetikos ministerija tvirtina, kad Visagino AE projektas yra vienas iš labiausiai pažengusių naujų atominių elektrinių projektų Europoje. Yra baigti pagrindiniai projekto parengiamieji darbai, įskaitant Espo konvenciją atitinkantį poveikio aplinkai bei aikštelės tinkamumo įvertinimus, kurių rezultatus patvirtino ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertų misijos.
Tai jau antras oficialus Lietuvos bandymas surasti potencialius investuotojus. Praėjusių metų pabaigoje paaiškėjo, kad vienintelė paskelbto konkurso dalyvė yra Pietų Korėjos bendrovė „Korea Electric Power Corp.“, tačiau vėliau ji savo paraišką atsiėmė.
Planuojama, kad Visagino AE statybos darbai prasidės 2014 m., o elektros energiją elektrinė pradės gaminti nuo 2020 m.
Stiprūs konkurentai
2007 metais įkurta bendra „General Electric“ ir „Hitachi“ įmonė kuria ir gamina naujus branduolinius reaktorius, branduolinį kurą, stato ir prižiūri atomines elektrines.
„Hitachi GE Nuclear Energy“ tiekė įrangą rekonstruojant ir statant atomines jėgaines Japonijoje, JAV, Indijoje, Pietų Korėjoje, Šveicarijoje, Taivane, Kinijoje, Palestinoje ir net Rusijoje. Iki 2020-ųjų planuojama dalyvauti statant arba rekonstruojant 11 jėgainių įvairiose šalyse.
Atominių elektrinių projektavimu, statyba, taip pat reaktorių gamyba užsiimanti „Westinghouse“ skelbia, kad bendrovės sukurtos technologijos yra naudojamos pusėje iš 440-ties pasaulyje veikiančių AE.
Iki šiol Lietuvoje diskutuojant apie strateginį investuotoją į naująją AE, dažniausiai minėta branduolinių technologijų tiekėja„Westinghouse“, kuri jau pasiūlė naujos kartos reaktorių AP1000.
Bendrovės „Westinghouse“ suprojektuotas AP1000 yra suslėgto vandens reaktorius, pirmasis III+ kartos reaktorių modelis, kurį JAV Branduolinės saugos reguliavimo komisija (angl. NRC – Nuclear Regulatory Commission) sertifikavo 2005 m. AP1000 modelyje įdiegtos pažangios apsaugos sistemos, todėl jo patikimumas ir saugumas yra didesnis.
Tačiau JAV bendrovei vis dar kyla problemų sertifikuojant naujo dizaino AP1000 reaktoriaus modelį. JAV Branduolinės saugos reguliavimo komisija turėjo priekaištų reaktoriaus gamintojams dėl tam tikrų neatsakytų techninių klausimų. Vienas komisijos narių suabejojo, ar naujojo reaktoriaus apvalkalas atlaikytų žemės drebėjimą, per aviakatastrofą nukritus lėktuvui. „Westinghouse“ paraginta atsakyti į visus klausimus, kad naujo dizaino sertifikavimo procedūra būtų kuo greičiau užbaigta. Komisija tikisi papildomos informacijos sulaukti jau šį mėnesį.
Naujojo dizaino reaktoriai pirmąkart pasaulyje 2009 m. pradėti statyti Kinijoje. Planuota, kad pirmasis trečiosios kartos naujos technologijos „Westinghouse“ reaktorius Sanmeno mieste pradės veikti 2013 m.