Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ar tiesa, kad atominė elektrinė pigiau už alternatyvius energijos šaltinius?

Publikuota: 2011-03-22 17:31
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Marius Ramanauskas
Aut. teisės: ©Lietuvos inovacijų centras
Inf. šaltinis: Inovacijos.lt

Gal šiek tiek ir makabriška teigti, tačiau šešių balų branduolinė avarija Fukušimos atominėje elektrinėje vėl suaktyvino diskusijas dėl naujų atominių reaktorių statybos. Norėčiau pakalbėti apie ekonominę atominės elektrinės statybos pusę. Kartais kyla įspūdis, kad diskusija šiuo klausimu arba nevyksta, arba kalba tik atominės energetikos šalininkai.

 Rodyti komentarus (7)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ar tiesa, kad atominė elektrinė pigiau už alternatyvius energijos šaltinius?Gal šiek tiek ir makabriška teigti, tačiau šešių balų branduolinė avarija Fukušimos atominėje elektrinėje vėl suaktyvino diskusijas dėl naujų atominių reaktorių statybos. Šis straipsnis nėra apie geopolitinius, kaimyninius ir ekologinius aspektus, susijusius su Astravo Baltarusijoje ir Ragainės Kaliningrado srityje atominių elektrinių statybos planais. Taip pat nenorėčiau kalbėti apie įvairių valdžios ir valstybės saugumo institucijų veiklą, susijusią su kaimyninių valstybių atominiais planais bei LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės praėjusią savaitę minėtu energetinių monopolijų lobizmu Lietuvos politikoje. Tai geopolitiniai ir aplinkosaugos klausimai. Norėčiau pakalbėti apie ekonominę atominės elektrinės statybos pusę. Kartais kyla įspūdis, kad diskusija šiuo klausimu arba nevyksta, arba kalba tik atominės energetikos šalininkai. Šiuo požiūriu, Lietuva efektyvios demokratijos lygiu nedaug skiriasi nuo Rusijos ar Baltarusijos, kur nėra atsižvelgiama į gyventojų nuomonę. Paskutiniai atlikti tyrimai rodo, kad bent jau didžiuosiuose miestuose, besąlygiškai naujos atominės elektrinės statybą Lietuvoje remia tik trečdalis gyventojų, o daugiau nei pusė yra prieš naujos elektrinės statybą.

Elektros savikaina – ar tik statybos kaštai ar ir keli šimtai metų atliekų tvarkymo?

Įvairių ekspertų, studijų ir šaltinių teigimu, nauja 2 reaktorių atominė elektrinė Lietuvoje kainuotų apie 20 mlrd. litų (5–6 mlrd. eurų), o jos teikiamos elektros savikaina sieks minimaliai 16–20 centų už kilovatvalandę. Tai būtų tiesa, jei skaičiuotume tik būsimos infrastruktūros kūrimo ir naujų reaktorių statybos kainą. Tačiau, jei skaičiuotume TATENA rekomenduojamą darnios kainos metodiką, kurioje pridedama ir atidirbusio branduolinio kuro saugojimo savikaina, kilovatvalandės kaina minimaliai kiltų iki 50 lietuviškų centų.

Kažkada mums visiems buvo teigiama, kad po Visagino AE uždarymo, branduolinio kuro saugojimo išlaidos kainuos dvigubai pigiau nei jau dabar yra investuota. Panaši situacija klostosi ir su atominių elektrinių statyba. Suomijos, JAV, Bulgarijos, Slovakijos pavyzdžiai rodo, kad visuomenei deklaruojama atominės elektrinės statybos kaina dažniausiai būna gerokai mažesnė už realiąją sąmatą. Tai sudėtinga statyba, todėl dažniausiai atominės elektrinės statybos reali kaina būna iki 30 % didesnė už pradinę. Atominė elektrinė yra eksploatuojama 30 metų, o branduolinio kuro saugojimo išlaidos šalį slegia dar kelis šimtus metų, be to, didžiausios būna pirmuosius dešimtmečius po elektrinės uždarymo.

Kalbant apie kaimynus, nuoširdžiai netikiu, kad finansinių sunkumų* turinčiai Baltarusijai pavyks savo elektrinę pastatyti už deklaruojamą kainą. Tačiau ir ją pastačius, kad kažkas turės grąžintis skolintus 9 mlrd. JAV dolerių, nepaisant esamos beveik 75 % BVP Baltarusijos užsienio skolos. Tačiau čia jau ekonominiai mūsų kaimynų reikalai, tačiau neabejoju, kad finansinė našta gultų ant gyventojų ir verslo pečių. Tai didelė našta ekonomikai, konkuruojančiai pigių subsidijuojamų energijos išteklių dėka. Primenu, 9 mlrd. JAV dolerių – tai tik elektrinės ir saugyklų statybos kaštai.

Urano rūda iš užsienio = energetinė nepriklausomybė?

Yra ir kita medalio pusė – branduolinis kuras, urano rūdos (U3O8) kasyklų geografija ir kintančios urano kainos pasaulinėje rinkoje. Pagrindiniai urano klodai pasaulyje glūdi Kazachstane, Rusijoje, Australijoje ir Kanadoje. Dalį urano Prancūzija išgauna Nigeryje, šiek tiek jos išgaunama Namibijoje, JAV ir Uzbekistane. Akivaizdu, kad naujai atominei elektrinei kurą teks pirkti užsienyje rinkos kainomis, kurių svyravimas primena naftos kainų kitimo tendencijas per pastaruosius 40 metų. 1978 metais Australijos urano oksido kaina, siekusi 43 JAV doleriu už unciją, krito 2000 m. iki 10 USD, o 113 JAV dolerių už unciją piką pasiekė 2007 metais. Ši kainos kitimo dinamika labai primena naftos kainas. Tikėtina, kad augant urano rūdos sunaudojimui Kinijoje, Rusijoje, jo kaina ateityje tik didės, ir klausimas, ar kas gali pasakyti, kokia ji bus po 15–20 metų.

Alternatyva arba technologinės įžvalgos poreikis

Ar yra alternatyva atominei energetikai? Taip, ji yra tiek trumpalaikė, tiek ir ilgalaikė. Akivaizdu, kad artimiausius 5–7 metus Lietuvai teks importuoti dalį elektros energijos. Tam, žinoma, pasitarnaus ir planuojamos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, kurios Lietuvai leis įsijungti į dvi kitas Europos energijos rinkas – Vakarų Europos ir Skandinavijos (Nord Pool). Tokiu būdu turėsime jungtis su visomis trimis egzistuojančiomis sistemomis regione. Tačiau kas toliau?

Štai čia ir prasideda įdomybės. „Saulės fotoelektra dabar yra žemų kainų alternatyvų atominėms jėgainėms sąraše“, – tikina ekonomikos profesorius Johnas O. Blackburnas iš Duke universiteto (JAV).

Jų teigimu, šių dviejų būdų gaminti elektros energija kaina susikryžiavo ties 43 lietuviškų centų už kilovatvalandę atžyma. Vyresnysis mokslinis bendradarbis ekonomikos analizei Markas Cooperis iš Vermonto teisės mokyklos teigia, kad saulės energijos sistemų kaina mažėja jau ne pirmi metai, o atominių jėgainių statybos brangsta jau aštuntus metus.

Žinoma, Lietuva – ne JAV, neturime dykumų Arizonoje. Tačiau saulės turime tiek pat kiek ir Vidurio Vokietija. Priminsiu, kad prieš 10 metų saulės energijos pagamintos kilovatvalandės kaina buvo dvigubai didesnė. Tikėtina, kad ateityje ji taip pat sparčiai pigs. Šiuo metu panašaus galingumo saulės energijos jėgainė Lietuvoje užimtų 5–10 kv. km plotą, maždaug tokį, kaip vienas mikrorajonas Vilniuje ar Kaune, be to, kainuotų apie 10–15 mlrd. litų, o tai pigiau nei atominė elektrinė. Svarbiausia, kad tai yra dabartinės kainos, kurios ateityje mažės, o efektyvumas tik didės.

Remsime statybininkus ar galimą technologinį proveržį?

Pabaigai norėčiau priminti, kad Vilniuje, Visoriuose iki 2015 metų iškils 150 mln. Lt. vertės saulės fotoelementų gamyklos su moderniomis laboratorijomis, kurias stato kelios lietuvių įmonės su užsienio partneriais, pažangiausiomis Vokietijos ir Prancūzijos kompanijomis. Dalis lėšų šiam projektui yra skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, t. y. iš mūsų, mokesčių mokėtojų kišenės (asmeniškai tikiu šio projekto perspektyvomis – aut. past.). Pasak šio klasterio lyderių, šiuo metu pagal technologinę pažangą lietuviai keliais metais lenkia kinus, o eksperimentinių saulės baterijų efektyvumas yra keliais procentais didesnis nei analogų rinkoje. Sėkmės atveju, Lietuva turės milijardinės vertės aukštųjų technologijų darinį. Retorinis klausimas, kas būtų geriau, ar paremti betono gamintojus ir statybininkus, ar garantuoti užsakymus modernioms Lietuvos įmonėms ir sukurti tikrąją energetikos nepriklausomybę? 500 gerai apmokamų darbo vietų aukštos kvalifikacijos specialistams mažai kuo nusileidžia darbuotojų atominėje elektrinėje skaičiui.

Norėčiau tikėti, kad strateginis mąstymas ir atsakomybė prieš savo vaikus nugalės, o atvira diskusija padės įveikti daugelį metų besitęsiantį energetikos monopolijų lobizmą.

* Nuo 2010 m. pradžios Baltarusijos užsienio atsargų rezervai sumažėjo beveik trečdaliu. TVF rekomenduoja Baltarusijai devalvuoti savo valiutą, tokį scenarijų prognozuoja ir Danske Bank ekspertai. „Standard & Poor‘s“ kredito reitingų agentūra sumažino ilgalaikį Baltarusijos skolinimosi užsienio valiuta reitingą nuo B+ iki B, reitingo perspektyva – „neigiama“.


Lietuvos inovacijų centras



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama