Asociacija „INFOBALT“ ir informacinių technologijų bendrovė „Microsoft“ kreipiasi į visas šalies IT įmones su raginimu prisijungti prie IT profesijų populiarinimo iniciatyvos. Šių metų kovo–balandžio mėnesiais Lietuvoje veikiančių įmonių atstovai kviečiami susitikti su mokiniais mokyklose, kuriose mokėsi arba kuriose mokosi jų vaikai. Specialių susitikimų metu IT įmonių darbuotojai skatinami pasidalinti žiniomis apie profesines perspektyvas, studijų ir kasdienio darbo ypatybes.
Šių metų pradžioje asociacijos „INFOBALT“ atlikta didžiųjų sektoriaus darbdavių ir asociacijos narių apklausa parodė, kad artimiausiais metais informacinių ir ryšių technologijų (IRT) specialistų paklausa rinkoje ims gerokai viršyti pasiūlą – 2011–2016 m. laikotarpio pabaigoje numatomas apie 6000 specialistų trūkumas. Statistikos departamento duomenimis, per paskutinius penkerius metus darbuotojų skaičius IT paslaugų srityje išaugo apie 30 proc. „INFOBALT“ tyrimo rezultatai patvirtina, kad IRT specialistų poreikis didės – iki 2016 m. reikės apie 21 000 specialistų. Tuo tarpu įvertinant stojančiųjų į Lietuvos aukštąsias mokyklas skaičiaus tendencijas, paaiškėjo, kad iki 2016 m. jos galės parengti tik apie 15 000 specialistų. Atsižvelgiant į didėjantį darbuotojų mobilumą ir IT specialistų paklausą dėl užsienio investicijų, atotrūkis gali būti dar didesnis.
„Atliktas tyrimas patvirtino tendencijas, apie kurias pastaruoju metu Lietuvos rinkoje pradedama kalbėti vis garsiau. Nors Lietuva užima 11 vietą pasaulyje pagal aukštąjį išsilavinimą gaunančių žmonių skaičių, yra išsikėlusi tikslą tapti Šiaurės Baltijos šalių informacinių paslaugų mazgu ir didinti aukštųjų technologijų sektoriuose sukuriamą vertę, numatomos specialistų ruošimo tendencijos nėra labai pozityvios – IT, ir bendrai technologijų studijų paklausa mažėja pastaruosius penkerius metus. Nors technologijų krypties studijose yra valstybės finansuojamų vietų, tačiau nemažai studentų ir jų tėvų linkę mokėti už studijas tose profesijose, tarp kurių daugiausia jaunų bedarbių. Jau praėjusių metų pavasarį rengėme akciją, kurios metu asociacijos įmonių vadovai lankėsi mokyklose. Atsiliepimai ir moksleivių aktyvumas parodė, kad betarpiškas bendravimas tarp srities specialistų ir moksleivių gali geriausiai atskleisti, ką reiškia gyvenime pasirinkti IT profesionalo ar vadovo kelią, parodyti šios srities demokratiškumą, galimybes kūrybai ir paskatinti moksleivius domėtis šios krypties studijomis. Esame įsitikinę, kad ne tik verslas, bet ir atsakingos institucijos turėtų prisidėti supažindinant moksleivius ir įtraukiant juos į techninę kūrybą, todėl inicijavome diskusiją su Švietimo ir mokslo ministerija, ieškodami priemonių sustiprinti į technologijas orientuotą popamokinę veiklą, tuo pačiu įtraukiant į ją daugiau informatikos mokytojų“, – sako asociacijos „INFOBALT“ Inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis.
Informacinėms technologijoms vis giliau skverbiantis į kiekvieną gyvenimo sritį, IT specialistų poreikis tik didės, įsitikinęs Mindaugas Glodas, „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius. Jo teigimu, ateities IT profesionalų laukia itin įdomūs uždaviniai – pasiekti, kad informacinės technologijos būtų dar aktyviau panaudojamos sprendžiant opiausias problemas ekonomikoje, gamyboje, švietime, valstybės valdyme, medicinoje, aplinkos apsaugoje ar bet kurioje kitoje srityje.
„Nuo mūsų, dirbančių IT industrijoje, priklauso ir jaunimo požiūris į šios srities patrauklumą. Turime aktyviau bendrauti su profesinį kelią besirenkančiais moksleiviais ir suteikti jiems daugiau galimybių susipažinti su šios srities perspektyvomis. Praėjusių metų susitikimai parodė, kokie aktyvūs ir smalsūs yra Lietuvos moksleiviai. Tikiu, kad dažniau kalbėdamiesi apie IT sektoriaus ateitį mes pritrauksime daugiau norinčiųjų studijuoti technologijas ir prisidėsime prie naujos profesionalų kartos ugdymo“, – teigia Mindaugas Glodas.
IT specialistų poreikis didėja visoje Europoje
Nepaisant to, kad pernai ekonominius sunkumus išgyvenančioje Europoje nedarbo lygis pasiekė rekordines aukštumas (daugiau kaip 22 mln. bedarbių), laisvų IT specialistų darbo vietų skaičius nuolat didėja. IDC prognozėmis, ES šalyse 2015 m. laisvų darbo vietų skaičius IT srityje gali pasiekti nuo 100 000 iki 700 000.
Europos Komisijos „Skaitmeninėje darbotvarkėje“ teigiama, kad IRT sektoriuje tiesiogiai sukuriama 5 proc. ES BVP, jo rinkos vertė – 660 mlrd. eurų per metus, o indėlis į bendrą produktyvumo augimą yra dar didesnis. Įvertinus IRT sektoriaus įtaką bendram šalies konkurencingumui, Lietuva susiduria su rimtu iššūkiu, nes su 1,8 proc. darbuotojų IRT sektoriuje šiuo metu šalis atsilieka ES pagal IRT specialistų proporcinę dalį. Tuo tarpu ES vidurkis yra beveik dvigubai didesnis – 3,2 proc.
Susitikimai – visoje Lietuvoje
Organizatoriai ragina IT kompanijas Lietuvoje ir kitų sričių bendroves, įdarbinančias IT specialistus, aktyviai prisidėti prie iniciatyvos ir dalyvauti viename iš svarbiausių jauno žmogaus gyvenimo momentų – apsisprendime dėl specialybės. „Siekiame įtraukti ne tik sostinės mokyklas, bet ir kitų miestų moksleivius. Be to, raginame ir moksleivius kartu su mokytojais susisiekti ir pasikviesti juos dominančios įmonės atstovą. Organizuoti susitikimus padės asociacija su savo partneriais“, – sako Andrius Plečkaitis.
Registruotis dalyvauti iniciatyvoje galima el. paštu arba telefonu +370 673 39423.