Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Pažangos variklis – verslo ir mokslo partnerystė

Publikuota: 2011-02-09 11:11
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Renata Vaicekauskaitė
Aut. teisės: ©Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“
Inf. šaltinis: Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“

Vis dar aktyviai diskutuojama apie verslo ir mokslo bendradarbiavimą ir vieningai sutariama, kad ši partnerystė būtina šalies pažangos, inovacijų, konkurencingumo didinimo ir gerovės kūrimo sąlyga. Tačiau kaip sujungti verslą ir mokslą bei užtikrinti efektyvų jų bendradarbiavimą, kuris kurtų aukštą pridėtinę vertę?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vis dar aktyviai diskutuojama apie verslo ir mokslo bendradarbiavimą ir vieningai sutariama, kad ši partnerystė būtina šalies pažangos, inovacijų, konkurencingumo didinimo ir gerovės kūrimo sąlyga. Tačiau kaip sujungti verslą ir mokslą bei užtikrinti efektyvų jų bendradarbiavimą, kuris kurtų aukštą pridėtinę vertę?

„Globalioje ekonomikoje valstybė tampa tarsi didele įmone, kuri, norėdama išlikti konkurencinga, pažangi ir inovatyvi, turi ne tik prisitaikyti prie pokyčių, bet ir pati kurti naujoves. O vienas iš efektyviausių kelių naujovių ir pažangos link – tai verslo ir mokslo partnerystė“, – teigia Algimantas Markauskas, „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio generalinis direktorius.

Būtina partnerystės sąlyga yra abipusis verslo ir mokslo suinteresuotumas, gebėjimas surasti ir suprasti vienas kitą. Taip pat turi būti aiškiai identifikuoti ir išreikšti abiejų pusių poreikiai – verslas turi žinoti, ko jam reikia iš mokslo, ir gebėti tuos poreikius suprantamai perteikti mokslui. O mokslas turi turėti verslui reikiamų kompetencijų ir verslas tikrai norės tomis kompetencijomis pasinaudoti.

Taigi, ko reikia verslui ir ko reikia mokslui? Gediminas Račiukaitis, UAB „ELAS“ valdybos pirmininkas, teigia, kad verslui iš mokslo reikia žinių, idėjų, sprendimų, technologijų ir produktų, o mokslui iš verslo – palaikymo ir idėjų įgyvendinimo, kuris teiktų abipusę naudą.

Pažangos variklis – verslo ir mokslo partnerystė Vienas iš pagrindinių efektyvios partnerystės trukdžių – atotrūkis tarp verslo ir mokslo pasaulių. Tradiciškai susiformavo tokia kultūra, kad mokslo atstovai tolsta nuo realių verslo poreikių, o verslas nėra įsitraukęs į mokslo gyvenimą.

Taigi verslo ir mokslo partnerystė turėtų prasidėti nuo pirmųjų universitetinio gyvenimo žingsnių. Lietuva gali pasigirti dideliu aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių skaičiumi, tačiau ar jų turimos žinios ir kompetencijos yra tinkamai įvertinamos ir panaudojamos? Dažnai aukštąjį išsilavinimą įgiję ir darbo patirties neturintys žmonės sunkiai atranda kelią į darbo rinką, nes neturi reikiamų praktinių žinių ir gebėjimų, o verslas nenori investuoti laiko ir finansinių išteklių į apmokymus.

Pasak Nerijaus Pačėsos, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektoriaus, mokslo institucijos turi būti atviros verslui, siekiant išlaikyti artimą bendradarbiavimą, užtikrinant, kad visų pakopų studentai įgytų ne tik teorinių žinių, bet ir pajustų realų verslo gyvenimą ir galėtų lengvai integruotis į darbo rinką.

Šias problemas padėtų išspręsti aktyvesnis verslo ir mokslo dialogas, kuris sudarytų galimybes verslui įsitraukti į mokslo gyvenimą, aiškiai suformuoti poreikius ir kompetencijas, kurių reikia verslui iš mokslo. Galimi bendradarbiavimo būdai: studentų praktika, teikianti naudą mokslo institucijai, verslo organizacijai ir pačiam studentui, verslo atstovų įtraukimas į studijų programų rengimą, verslo atstovų vedami praktiniai užsiėmimai ir patirties dalinimasis.

Bene didžiausią naudą teiktų ir didelę pridėtinę vertę kurtų verslo ir mokslo bendradarbiavimas vykdant tiriamąją, projektinę veiklą, komercializuojant mokslinių tyrimų rezultatus, skatinant technologinę plėtrą ir kuriant naujus produktus. Pagrindinės kliūtys tokio bendradarbiavimo užtikrinimui yra pasenusi mokslo institucijų infrastruktūra, rinkos poreikių neatitinkanti mokslinių tyrimų tematika ir menkas pritaikomumas, suinteresuotumo ir finansinių išteklių stoka.

Iš kitos pusės, šalyje yra nedaug įmonių, galinčių pasinaudoti mokslininkų atliekamais tyrimais ir sukuriamais rezultatais. Be to, susiduriama su informuotumo problema, kai verslas neturi informacijos apie šalyje vykdomus mokslinius tyrimus, o mokslininkai nežino apie jų mokslinių rezultatų pritaikomumo verslo sektoriuje galimybes.

Šios problemos lemia tokią situaciją, kad verslo įmonės, ieškodamos naujų idėjų ir pažangių sprendimų, naudojasi kitų šalių mokslininkų sukurtais rezultatais ir investuoja į juos. Tokią mūsų šalies mokslo padėtį apsunkina neefektyvus mokslinių tyrimų finansavimas. Dabartinė praktika yra tokia, kad lėšos naujų idėjų įgyvendinimui gaunamos praėjus vieneriems ir daugiau metų nuo idėjos gimimo, kai idėjos jau tampa nebeaktualios.

Lietuvoje vykdomos kelios iniciatyvos, kurios skatina verslą ir mokslą dirbti kartu. Tai kuriami integruoti mokslo, studijų ir verslo centrai (slėniai), nacionalinės kompleksinės programos, mokslo ir technologijų parkai, klasteriai, inovaciniai čekiai, atviros prieigos centrai. Visų šių iniciatyvų tikslas – sukurti erdvę verslo ir mokslo bendradarbiavimui, rengti aukščiausios kvalifikacijos specialistus, vykdyti aukščiausio lygio mokslinius tyrimus ir užtikrinti jų plėtrą, skatinti naujoves.

Edgaro Leichterio, asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ direktoriaus, nuomone, reikia dar nemažai darbų nudirbti, kad šios iniciatyvos pavirstų realiais bendradarbiavimo židiniais. „Nepriklausomai į kurią iniciatyvą pažvelgtume, atrodo, kad viskas yra: pamažu kyla pastatų sienos, diegiama pažangiausia įranga, kuriamos tarpininkavimo struktūros, teikiančios pagalbą ir konsultacijas, netgi kuriasi nauji verslai. Tačiau ko labiausiai trūksta, tai – elementaraus bendradarbiavimo. Pastebimas vis didesnis nepasitikėjimas vienas kitu, akivaizdi konkurencijos ir bendradarbiavimo baimė. Ir sudėtingiausia užduotis – pralaužti šią nepasitikėjimo ir baimės sieną“.

„Kai lankydamasis Bremene, Vokietijoje, pasiteiravau, kaip jų regione susiformavo bendradarbiavimo kultūra, sulaukiau paprasto atsakymo – bendradarbiavimo kultūra visuomet čia gyvavo. Nors vokiečiai nėra labiausiai bendradarbiauti linkusi tauta, tačiau jų bendradarbiavimo kultūra yra stipri dėl racionalaus bendradarbiavimo naudos suvokimo“, – teigia Edgaras Leichteris.

Akivaizdu, kad be mokslo ir verslo bendradarbiavimo liksime pažangos ir inovacijų nuošalėje. Tokios partnerystės nauda gali būti jaučiama visos šalies mastu. Mokslininkai būtų suinteresuoti atlikti aukšto lygio mokslinius tyrimus, kurių rezultatus pritaikytų verslas naujų paslaugų ir produktų kūrimui, kas sudarytų galimybę užtikrinti mokslininkų finansinį stabilumą. Verslas sulauktų naujų idėjų ir sprendimų, kurie leistų kurti naujus produktus, technologijas ir išlikti konkurencingais. Valstybės mastu sumažėtų protų nutekėjimo problema, būtų sukuriama daugiau darbo vietų, keliamas inovatyvumo lygis, ugdomas verslumas ir kūrybiškumas.

Taigi didžiausios bendradarbiavimo problemos aiškios, yra sukurta ir įgyvendinama nemažai iniciatyvų, skatinančių verslo ir mokslo bendradarbiavimą, belieka tik klausimas, kada verslas ir mokslas suras bendrą kalbą, išdrįs pasitikėti vienas kitu ir atvers kelius efektyvios partnerystės link.


Žinių ekonomikos forumas



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama