Būriais studijuoti į Jungtinę Karalystę (JK) plūstantys lietuviai į gimtąją šalį noriai grįžta atlikti praktiką. Vienus čia sutinka išskėstomis rankomis ir pasiūlo likti dirbti, kiti nelabai laukiami ir su Kembridžo universiteto diplomu.
Šiuo metu Ispanijoje gyvenantis Arūnas Radkevičius ekonomiką studijavo prestižiniame Kembridžo universitete. Praktiką jis atliko Lietuvos banke (LB). „Dėl praktikos rašiau į kelias vietas – kai kur net neatrašė. Lietuvos banke praktiką atlikau todėl, kad ten pažinojau keletą žmonių“, – DELFI sakė A. Radkevičius. Jo pastebėjimu, LB vertinamos studijos užsienyje, tuo metu kitose įmonėse į jas dažnai žiūrima skeptiškai. A. Radkevičius mano, kad sunkias praktikos paieškas nulėmė ir ekonominė krizė – nebuvo praktikantų poreikio, nes iš darbo buvo atleidinėjami senbuviai.
Didesne problema pašnekovas įvardija tai, kad Lietuvoje už praktiką nemoka, tradiciškai vietos praktikai atlikti gaunamos „per pažįstamus“.
A. Radkevičius pastebi, kad Lietuvoje studentai dažniausiai ir dirba, ir mokosi. Tuo metu JK egzistuoja kita praktikos kultūra. Čia žmonės daugiau dėmesio skiria studijoms, o per atostogas dirba norėdami įgyti patirties. Taip siekiama įgyti darbdavių palankumą.
Po praktikos pasiliko Lietuvoje
Kitokią istoriją pasakoja Londono Sičio verslo mokyklos absolventas Manfredas Dargužis. 2008 m. vasarą studijas baigęs ir darbo ieškojęs jaunuolis išgirdo apie galimybę atlikti praktiką banke. Po praktikos „Danske Bank“ jam pasiūlyta čia likti dirbti finansų konsultantu.
„Tiesą pasakius, studijuojant Londone minčių apie Lietuvą nelabai buvo. Susiklostė situacija, kad Anglijoje tuo metu krizė jau buvo prasidėjusi, Lietuvoje ji dar nelabai jautėsi. Kadangi Anglijoje buvau poroje interviu, tačiau neturėjau nieko konkretaus, pasirinkau žvirblį rankoje“, – apie sprendimą atlikti praktiką Lietuvoje pasakojo M. Dargužis.
Bankininkystę ir tarptautinius finansus studijavęs M. Dargužis žinojo, kad gerai pasirodęs per praktiką, banke galės likti dirbti.
„Kad ir kaip nepopuliaru būtų sakyti, niekas iš JK studijuojančių pažįstamų neplanavo grįžti. Didžioji dalis pasiliko, nes grįžti čia nelabai buvo ko. Man pasitaikė galimybė gauti rimtesnį darbą“, – priežastį, kodėl po mokslų JK liko Lietuvoje, įvardijo pašnekovas.
Jis pastebi, kad užsienyje įgytas diplomas prieš darbdavius turi privalumų. Štai iš „Danske Bank“ praktiką atlikusių 30 asmenų tik 5 studijavo Lietuvoje.
Darbdaviai geriau vertina studijuojančius užsienyje?
Jau kelinti metai emigruojančius protus bent praktikai grįžti į Lietuvą vilioja Jungtinės Karalystės Lietuvių jaunimo sąjunga (JKLJS). Per trejus metus JKLJS išsiuntė 50 studentų iš įvairių JK universitetų atlikti praktiką Lietuvoje veikiančiose įmonėse. Dalis praktikantų – reitingų viršuje esančių mokslo įstaigų studentai.
Daugiausiai dėmesio susilaukia praktikos „Danske Banke“ bei mobilioje ryšio bendrovėje „Omnitel“. „Susidomėjimas praktika Lietuvoje kasmet auga, nes mokytis į JK išvažiavęs lietuvių jaunimas supranta darbo patirties vertę. JK jau seniai galioja nusistovėjusios praktikos tradicijos, kai po pirmo kurso studentai atlieka kelių savaičių praktiką Kalėdų arba Velykų atostogų metu, po antro kurso studentai porą mėnesių dirba vasaros metu, o po trečio kurso pretenduoja į „graduate“ programas“, – teigė JKLJS viceprezidentė Rūta Freitakaitė.
Pasak R. Freitakaitės, JK kompanijos nepriima studentų praktikai po pirmų metų, tad dauguma jų stengiasi susirasti praktiką Lietuvoje. Jos manymu, net per vienerius metus užsienyje studijuojantys asmenys įgauna daugiau žinių, turi platesnį požiūrį ir supratimą, tad Lietuvos darbdavių yra vertinami labiau už studijuojančius Lietuvos universitetuose.
Tačiau ji apgailestauja dėl netobulų įstatymų, apsunkinančių užsienyje studijuojančių galimybes atlikti praktiką Lietuvoje. Kaip pavyzdį R. Freitakaitė įvardijo trišalės sutarties tarp studento, universiteto ir darbdavio būtinybę. Ateityje JKLJS ketina pasiūlyti praktiką valstybės institucijose.
Įrankis grąžinti į tėvynę
Bendrovė „Omnitel“ kiekvienais metais atlikti praktikos priima apie 20 studentų. Dauguma jų studijuoja Lietuvos universitetuose. Praėjusiais metais bendrovėje praktiką atliko 4 studentai iš JK. Pasak „Omnitel“ Personalo skyriaus vadovės Živilės Valeišienės, studentams sudaromos sąlygos praktikos metu prisiliesti prie tikros, nevadovėlinės verslo aplinkos ir pasimokyti iš savo sričių profesionalų.
„Be abejo, norime užmegzti kontaktą su jaunais talentingais žmonėmis – tiek iš Lietuvos universitetų, tiek su turinčiais tarptautinį išsilavinimą ir patirties. Kita vertus, iniciatyva priimti praktikantus iš užsienio siekiame prisidėti ir prie jaunų Lietuvos šviesulių, studijuojančių užsienyje, grąžinimo į tėvynę“, – sakė Ž. Valeišienė.