Trimačius filmus, televiziją ir kompiuterinius žaidimus pristatančios įmonės save smarkiai giria kaip ateities pramogą, tačiau specialistai tvirtina, kad nuolatinis tokios 3D technologijos naudojimas gali sukelti sveikatos sutrikimų.
Amerikos mokslininkai nustatė, kad po žiūrėjimo į trimatį vaizdą, ketvirtadaliui žmonių atsiranda akių skausmas, vaizdas susilieja, svaigsta ir skauda galvą, pykina.
Iki šiol pramogų pramonė į 3D technologiją investavo milijardus, tikėdami filmų sėkme. Dar labiau norą plėsti šią pramonę paskatino Džeimso Kamerono filmo „Avatar“ („Įsikūnijimas“) reitingai.
Mokslininkai pataria, kad susidūrus su nemaloniais šalutiniais pojūčiais, reikėtų atsisakyti šios technologijos.
Problemas sukelia 3D vaizdų bandymas apgauti mūsų regėjimo sistemą. Akis siekia susekti, atpažinti ir smegenims perduoti tikrąjį vaizdą. Tačiau 3D technologija bando apgauti impulsus, priartina iš tikro žymiai toliau esantį vaizdą.
Kalifornijos universiteto optometrijos profesorius Martinas Banksas sako: „Bandymas apgauti impulsus sukelia tik dalį diskomforto ar nuovargio.“
Holivudas bando sumažinti problemas – vaizde objektai nebeiššoka, dauguma jų matomi tuo pačiu atstumu kaip ir ekranas.
Tačiau akių specialistai prognozuoja, kad ateityje, dar labiau išsiplėtus trimačio vaizdo pramonei, kreipsis dar daugiau pacientų dėl vienokių ar kitokių sutrikimų.
Pirmasis 3D technologiją pritaikė kinas, dabar svarbiausi filmai turi ir trimačias versijas. Televizijos pramonei iki naujos technologijos taip pat nebe daug liko – labiausiai skatinamas yra sporto transliacijų pritaikymas. Tiesa, tokiems malonumams namuose reikėtų nemažai investuoti, todėl tai šiuo metu ir yra pagrindinis trukdis srities vystymui.
Žaidimai taip pat juda 3D technologijos link. „Sony Playstation 3“ jau turi nedidelį 3D žaidimų katalogą. Trimačiam efektui sudaryti net nebereikia užsidėti specialių akinių.
Didžiosios Britanijos specialistai įspėja, kad ir kompiuterinių žaidimų technologija yra kenksminga, ypač vaikams.
„Vaikams reikia aiškaus, ryškių kontūrų vaizdo abejose akyse tam, kad jų regėjimas vystytųsi taisyklingai. Balanso pažeidimas gali sukelti regos susilpnėjimą ar žvairumą, – sakė specialistė Karen Sparrow. – Šia technologija reikėtų naudotis taip pat, kaip ir nuolat dirbant kompiuteriu – akis nuolat ilsinti bent 5 minutėms kas valandą.“