Nieko nestebina tai, kad paaugliai leidžia laiką internete, tačiau mokslininkai tyrimą atlikę išsiaiškino, kad ir per ilgas laikas, ir per trumpas laikas, praleistas prie kompiuterio, yra siejamas su depresija, praneša „Reuters Health“.
Šio tyrimo išvadose, kurios buvo paskelbtos pediatrijos žurnale, nenurodoma, kad būtent internetas sukelia depresiją, nes paaiškėjo, kad paaugliams, kurie visai nesėdi prie kompiuterio, taip pat gresia didesnė depresijos rizika. Tad mokslininkai reziumavo, kad ir piktnaudžiavimas technologijomis, ir visiškas nesinaudojimas jomis parodo, kad paauglys turi problemų.
Tyrimo metu dr. Pierre‘as-Andre Michaud iš Lozanos universiteto (Šveicarija) apklausė 7200 jaunų žmonių, kurių amžius nuo 16 iki 20 m., kiek laiko jie praleidžia internete.
Tuos paauglius, kurie internete praleisdavo daugiau nei dvi valandas per dieną, mokslininkai priskyrė užkietėjusių interneto naudotojų kategorijai, o tuos, kurie internetu naudojosi nuo kelių kartų per savaitę iki dviejų valandų per dieną, pavadino reguliariais naudotojais.
Paaugliai taip pat atsakė į klausimus apie sveikatą, įskaitant ir standartinius klausimus apie polinkį į depresiją, kuriais tikrinama, ar dažnai žmogus jaučiasi laimingas arba nelaimingas.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad užkietėję naudotojai arba tie paaugliai, kurie visai nesinaudoja internetu, yra labiau linkę į depresiją ir į gilią depresiją.
Tarp berniukų, užkietėję vartotojai ir visai nesinaudojantieji internetu turėjo trečdaliu didesnį polinkį į depresiją, lyginant su reguliariais naudotojais. Tarp mergaičių, užkietėjusios naudotojos buvo 86 proc., o nesinaudojančios internetu – 46 proc. labiau linkusios į depresiją, nei reguliarios vartotojos.
Šios išvados padarytos atsižvelgiant į tokius veiksnius, kaip šeimos pajamos ir chroniškos sveikatos problemos.
Šio tyrimo autoriai tiksliai nenurodė, kiek vaikų kiekvienoje grupėje sirgo depresija. Kitame tyrime, kuris praėjusiais metais buvo paskelbtas Šveicarijoje, šios šalies pediatrų buvo paprašyta įvertinti jų pacientų psichinės sveikatos sutrikimų rodiklį. Gydytojai nurodė, kad vidutinėje vaikų grupėje depresija serga 1,4 proc. vaikų. Dr. Pierre‘as-Andre Michaud vadovaujami tyrėjai pasakė, kad kol kas nėra iki galo aišku, kodėl ir piktnaudžiavimas internetu, ir visiškas nesinaudojimas juo yra susijęs su didesne depresijos rizika.
Kadangi paaugliai internete daugiausia bendrauja su draugais, tyrėjai spėja, kad tie vaikai, kurie niekada nesinaudoja internetu, jaučiasi labiau socialiai izoliuoti. O kalbant apie paauglius, kurie per daug laiko praleidžia prie kompiuterio, anksčiau atliktuose tyrimuose taip pat buvo rasta sąsajų su depresijos simptomais – irgi dėl neaiškių priežasčių. Tačiau viename tyrime apie Taivano paauglius pateikiama išvada, kad paaugliai ima piktnaudžiauti laiku internete būtent veikiami depresijos, nurodo dr. P. Michaud ir jo kolegos.
Tyrėjai reziumuoja, kad ir per ilgas laikas, praleistas prie kompiuterio, ir visiškas nesinaudojimas internetu gali signalizuoti, kad paauglys turi problemų. Kita vertus, nurodo tyrėjai, reguliarus naudojimasis internetu – iki dviejų valandų per dieną – yra normalus paauglių elgesys.
Jie patikslino, kad tyrimas buvo atliktas 2002 m., kai dar nebuvo tokių svetainių, kaip „Facebook“ ir „Twitter“. Dabar paaugliai praleidžia daug daugiau laiko prie kompiuterių, tad apibrėžimas „normalus laikas“ taip pat gali skirtis.