Internetas ir jo teikiamos galimybės – puiki terpė pilietiniam aktyvumui skatinti, valdžios atstovų ir institucijų atskaitomybei bei skaidrumui didinti, o drauge ir demokratijai stiprinti. Tuo įsitikinęs Lietuvoje viešintis Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios organizacijos mysociety.org atstovas Tony Bowdenas. Apie tai, kaip internetas ir skaitmeninės technologijos leidžia piliečiams geriau kontroliuoti valdžią, stebėti ir vertinti jos priimamus sprendimus ir patiems įsitraukti į jų priėmimą, jis pasakojo bei savo patirtimi dalijosi Mykolo Romerio universitete vykusioje paskaitoje, Transparency International Lietuvos skyriaus surengtoje vasaros mokykloje.
T. Bowdeno teigimu, daugybė demokratijos problemų kyla dėl to, kad piliečiai įvairiose pasaulio šalyse turi labai ribotas galimybes tiesiogiai susisiekti su savo išrinktais valdžios atstovais, sunkiai gauna jiems reikalingą informaciją iš įvairių institucijų: „Nors skaidrumas ir atskaitomybė laikomi vienais svarbiausių demokratijos principų, tačiau kiek iš mūsų turime galimybę tiesiogiai susisiekti su savo išrinktais tautos atstovais ir užduoti mums rūpimus klausimus? Ar galime stebėti ir kontroliuoti tai, kaip jie pasisako plenarinių posėdžių metu, ar nuosekliai laikosi savo pozicijos mums svarbiais klausimais, kaip balsuoja priimant lemtingus sprendimus?“ – retoriškai klausė jis.
Teoriškai – žinoma, taip. Tačiau, anot T. Bowdeno, vos pabandę tai padaryti praktiškai susiduriame su gausybe biurokratinių ar techninių kliūčių, įsipainiojame į biurokratinės kalbos žargoną, o atsakymai, – jei juos gauname, neretai tėra šabloniški, neinformatyvūs, ir kartais visai nepanašūs į atsakymus, bet veikiau į deklaratyvias kalbas apie tai, kaip formaliai ir procedūriškai viskas turėtų būti. Būtent todėl žmonės ir vengia kreiptis į savo išrinktus tautos atstovus, liaujasi domėtis institucijų veikla ir apie svarbiausius įvairių politikos sričių sprendimus sužino tik iš žiniasklaidos. O tai net ir senas demokratijos tradicijas turinčiose šalyse yra gana rimta problema.
Tai matydami Didžiojoje Britanijoje būrys savanorių pamėgino įgyvendinti keletą vėliau didžiulio pasisekimo ir už šalies ribų sulaukusių atviro kodo internetinių iniciatyvų.
„Nuo pat pradžių sakėme, kad viskas turi būti itin paprasta. Jei noriu ką nors pranešti ar kai ko paklausti parlamentaro, už kurį balsavau, neprivalau vargti ir pildyti krūvų anketų, atsakinėti į keisčiausius klausimus, bendrauti su biurokratiniais tarpininkais. Turiu galėti tiesiog prisėdęs prie kompiuterio su juo susisiekti. Todėl sukūrėme puslapius, kuriuose tai tapo įmanoma. Štai puslapyje writetothem.com (liet. – parašyk jiems) galite ne tik susisiekti su savo išrinktu atstovu, bet ir matyti, ar jis atsako į siunčiamus klausimus, ar bendrauja su savo rinkėjais. Mes niekaip neįpareigojame, nereikalaujame iš valdžios atstovų, kad jie su rinkėjais bendrautų. Tačiau manome, jog viešumas ir skaidrumas – svarbūs demokratijos elementai, todėl leidžiame matyti, ar valdžios atstovams rūpi, ar jie skiria savo laiko ir dėmesio tiems, kurie už juos balsavo“, – kalbėjo T. Bowdenas.
Įsitikinimas, kad piliečių įsitraukimas į politinius procesus vyksta ne tik per rinkimus, bet ir nuolat stebint bei kontroliuojant išrinktos valdžios veiksmus, paskatino sukurti puslapį theyworkforyou.com (liet. – jie dirba tau). Čia žmonės gali matyti bei perskaityti, ką, kada ir kaip kiekvienas juos dominantis Britanijos politikas viešai kalbėjo vienu ar kitu klausimu, peržiūrėti parlamento posėdžių įrašus ir pan. „Tokia stebėsena leidžia susidaryti vaizdą apie parlamentaro nuostatų nuoseklumą, matyti, ar jis balsuoja taip pat, kaip ir šneka. Jei ne – žmonės tai iš karto fiksuoja ir aptaria komentaruose. O tai savo ruožtu gali turėti įtakos vėliau sprendžiant ar verta jam dar kartą rinkimuose atiduoti savo balsą“, – sakė T. Bowdenas.
Paskaitoje buvo pristatytas ir pilietiškumą bei bendruomeniškumą skatinantis internetinės demokratijos projektas fixmystreet.com (liet. – suremontuok mano gatvę), kuris sulaukė didžiulio pasisekimo ne tik Britanijoje, bet ir kitose pasaulio šalyse. Analogiški puslapiai veikia Australijoje, Naujoje Zelandijoje, kitose pasaulio šalyse.
Tai interneto puslapis, kuriame žmonės gali konkrečiai nurodyti, su kokiomis problemomis jie susiduria viešosiose erdvėse, ir atitinkamos valdžios institucijos yra apie tai kaipmat informuojamos. Čia galima pranešti apie gatvėse atsivėrusias duobes, išterliotas namų ar viešųjų pastatų sienas, neveikiantį gatvių apšvietimą ir kitas problemas ar viešosios tvarkos pažeidimus. „Tai iniciatyva, kuri ne tik skatina pilietiškumą bei įsitraukimą į bendruomenės gyvenimą, bet realiai pajausti tokio pilietiškumo naudą“, – teigė lektorius.
T. Bowdenas ne kartą užsiminė, kad visus šiuos projektus jungianti organizacija mysociety.org nėra nei politinė partija, nei kokiai nors politinei jėgai palanki grupė. Jos tikslas nėra ir nuolat kritikuoti bei diskredituoti valdžią, viešai aptarinėti ir vertinti jos klaidas. Veikiau tai reali galimybė priversti valdžią skaitytis su rinkėjais ir dirbti jų labui. „Mes niekaip neatsakome už tiesioginius šio projekto rezultatus. Mes tik kuriame įrankius, padedančius žmonėms būti aktyviems ir pilietiškiems.
Neskaičiuojame, kiek žmonių apsilanko mūsų puslapiuose, kiek laiko jie čia praleidžia ir pan. Mūsų tikslas – internete kurti lengvai prieinamas ir valdomas erdves, kuriose piliečiai jaustų, kiek daug jie iš tiesų gali nuveikti bendram labui. Ne kartą manęs klausė, ar yra daug žmonių, kuriems toks pilietinis ir politinis aktyvumas yra svarbus, aktualus ir įdomus. Nežinau, bet aš ir mano kolegos esame įsitikinę, kad šiuo atveju svarbu ne prisitaikyti prie tikrovės ir laukti, kol atsiras kritinė masė žmonių, kuriems to reikės, bet pirma sukurti įrankius, kad, kai jų prireiks, jais jau iš karto būtų galima naudotis. Taip, mes turbūt truputį aplenkiame laiką, bet esu tikras, jog elgiamės teisingai. Tokie demokratijos stiprinimo projektai ne tik galimybė, bet ir būtinybė šiuolaikinių technologijų pasaulyje“, – baigdamas savo pranešimą reziumavo T. Bowdenas.