Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 8 d. 08:34
Išmaniojo telefono apsauga: kodėl ultragarsiniai pirštų antspaudų jutikliai yra geresni ir kokius privalumus jie suteikia
Lapkričio 7 d. 20:16
Kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?
Lapkričio 7 d. 17:30
„Samsung Galaxy A16“ atkeliauja su ryškiais ekranais ir apsauga
Lapkričio 7 d. 14:37
Kokią bendrą ateitį gali turėti viešasis sektorius ir dirbtinis intelektas?
Lapkričio 7 d. 11:29
Su antrąja puse nesutariate, kur eiti vakarienės? Nuo šiol ginčuose tašką dės „Google Maps“
Lapkričio 7 d. 08:22
Mokėjimai monetomis ir banknotais artėja link išnykimo ribos. Ekspertai pateikia tris scenarijus, kaip bus toliau
Lapkričio 6 d. 20:11
Televizoriai, kurie jums suteiks išskirtinę vaizdo kokybę
Lapkričio 6 d. 17:38
KTU viešėjęs kibernetinio saugumo ekspertas Alessandro Guarino: Italijoje saugumo internete mokomi jau pradinukai
Lapkričio 6 d. 14:51
KTU mokslininkai siekia ištirti sunkiai apčiuopiamas žmonių emocijas medijose karo kontekste
Lapkričio 6 d. 11:37
Proveržis sąmoningo sapnavimo srityje: startuolis teigia, kad pirmą kartą pasaulyje sapnuose palaikomas abipusis ryšys
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Autorių mokestis gresia ir perkant kompiuterius bei telefonus

Publikuota: 2010-05-05 07:06
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: el. paštas Gediminas Gasiulis
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Vyriausybei dar nebaigus derybų dėl USB, atminties kortelių, kompaktinių diskų ir kitų laikmenų apmokestinimo autorių mokesčiu, Seimo sekretoriate įregistruotos kur kas griežtesnės Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos.

 Rodyti komentarus (4)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vyriausybei dar nebaigus derybų dėl USB, atminties kortelių, kompaktinių diskų ir kitų laikmenų apmokestinimo autorių mokesčiu, Seimo sekretoriate įregistruotos kur kas griežtesnės Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos.

Parlamentaro, konservatoriaus-krikdemo Juliaus Dautarto penktadienį įregistruotose įstatymo pataisose numatoma mokestį rinkti ne tik už minėtus pirkinius, bet ir už kompiuterių standžiuosius diskus, asmeninius kompiuterius, mobiliuosius telefonus, televizorius, taip pat garso bei vaizdo leistuvus, turinčius įrašymo funkciją, ir netgi kopijavimo įrenginius.

Garsajuostes, vaizdajuostes, kompaktinius diskus (CD, DVD, „Blu-ray“ ir kt.) siūloma apmokestinti 6 proc. tarifu. Standžiuosius diskus, atminties korteles, USB atmintines ir kitas laikmenas priklausomai nuo talpos siūloma apmokestinti nuo 50 ct iki 15 litų.

Autorių mokestis gresia ir perkant kompiuterius bei telefonus

Garso ir vaizdo leistuvus (MP3 grotuvus, namų kino sistemas, radijo imtuvus, mobiliuosius telefonus, televizorius ir kt.) siūloma apmokestinti nuo 1,5 Lt iki 40 litų. Asmeniniai kompiuteriai būtų apmokestinti 20 litų. Kopijavimo aparatus siūloma apmokestinti iki 3 proc. tarifu.

Šios pataisos su Vyriausybe nebuvo derintos – jas parlamentaras įregistravo savo iniciatyva. Kas jį pastūmėjo tokiam žingsniui ir kodėl siūlo apmokestinti kur kas platesnį spektrą įrenginių, nei buvo svarstoma Vyriausybės, Seimo narys nekomentuoja. „Šiandien neturiu laiko, negaliu kalbėti. Ar aš turiu dabar teisintis kodėl?“ – taip į 15min.lt žurnalisto skambutį reagavo J. Dautartas.

Ministro pirmininko tarnybos vicekancleris Giedrius Kazakevičius 15min.lt teigė, jog derybas dėl šio klausimo Vyriausybėje inicijavo Kultūros ministerija. Tačiau dėl sujudimo šioje ministerijoje ir naujo ministro paieškų derybos užstrigo.

„Vyriausybė, kaip kolegiali institucija, nėra priėmusi jokio sprendimo dėl galiojančios tvarkos pakeitimų“, – teigė G. Kazakevičius. Jis vylėsi, kad Seimo valdyba įvertins tai, jog siūlomos pataisos numato mokesčių didinimą, ir kreipsis į Vyriausybę nuomonės. „Norėtume tuo tikėti. Manau, būtų korektiška, jei Vyriausybė pareikštų vieną ar kitą nuomonę dėl šito dalyko, kuris gali turėti didelę įtaką visuomenės gyvenimui“, – sakė vicekancleris.

Kirtis konkurencingumui

Informacinių technologijų įmones vienijančios asociacijos „Infobalt“ Europos Sąjungos (ES) reikalų vadovė Vilma Misiukonienė teigė, jog parlamentaro vienašališkas sprendimas buvo lyg žaibas iš giedro dangaus. „Buvome informuoti, kad posėdis (dėl apmokestinimo) buvo nukeltas. Tuomet iškart iškilo ta istorija su kultūros ministru, (...) todėl laukėme naujo ministro, kad su juo vyktų posėdis Vyriausybėje. Bet penktadienį gavome kitą žinią – kad Seime įregistruotas naujas pataisų projektas. Mūsų niekas neinformavo, kad derybos Vyriausybėje nutraukiamos ar panašiai. Tokių dalykų nebuvo“, – stebėjosi V. Misiukonienė.

Būkime realistai: niekas nekopijuoja į tuos „flash“ ar atminties korteles kažkokios autorių medžiagos, dažniausiai tai būna savo nuotraukos, savo filmai, kur nufilmuoti vaikai ar panašiai, tai kur mums daugiau tą informaciją kaupti? Ir kodėl aš už tai turiu mokėti? – klausė M. Kiškis.

Nors „Infobalt“ apskritai nepritaria bet kokiam įrangos apmokestinimui autorių mokesčiu, Vyriausybėje jau buvo pasiektas kompromisinis sprendimas – rinkti mokestį už kompaktinius diskus, USB atmintines, atminties korteles ir kt. prekes. Jokie informaciją įrašantys įrenginiai bei standieji diskai į šį sąrašą neįėjo.

„Apmokestinimo esmė yra kompensuoti autoriams už privačios kopijos atgaminimą. Kompiuteriai, daugiafunkcinė įranga ir t. t. pirmiausia atlieka visai kitas funkcijas, pavyzdžiui, telefonai yra skirti pokalbiams ir ryšiui, čia nėra jokio privataus atgaminimo. Jei į telefonus parsiunčiama iš interneto dainų, sumokamas tas mokestis (autoriams)“, – pabrėžė V. Misiukonienė.

„Infobalt“ atstovė taip pat įžvelgė grėsmę, jog toks mokesčių rinkimas mažins Lietuvos IT sferos konkurencingumą. „Vadinasi, jei pataisos bus priimtos, prasidės rinkos iškraipymas. Ta įranga, kuri bus apmokestinta Lietuvoje, nebus perkama. (...) Žmonės pirks iš valstybių kaimynių ar internetu, kur nėra apmokestinta“, – teigė ji.

Dvigubas apmokestinimas?

Advokatų kontoros LAWIN Intelektinės nuosavybės teisės praktikos pogrupio vadovas Mindaugas Kiškis taip pat teigė manąs, jog toks apmokestinimas pastūmės lietuvius daugiau prekių pirkti internetu ar šalyse kaimynėse.

Teisininko vertinimu, rinkti mokestį už galimybę vartotojams pasidaryti vieną legalaus kūrinio kopiją yra panašu į dvigubą apmokestinimą. Negana to, pirkdamas kūrinį internetu žmogus jau sumoka autoriui mokestį, tad mokėti ir už jo laikymo vietą – kompiuterio standųjį diską ar mobilųjį telefoną – nėra teisinga.

Jis pastebėjo, jog keturios ES valstybės – Airija, Didžioji Britanija, Liuksemburgas ir Malta – apskritai jokiems įrenginiams šio mokesčio netaiko.

„Čia būtumėme tam tikra prasme išsišokėliai Europoje su tokiu apmokestinimu, nes nė vienoje Europos šalyje taip plačiai apmokestinama nėra, jau nekalbant apie mūsų regioną. Yra apmokestinimas, bet jis tikrai neapima tiek įrangos, kiek siūloma. Pavyzdžiui, mobilieji telefonai dar nė vienoje šalyje nėra apmokestinami“, – sakė M. Kiškis.

Jis priminė, jog Europos teisingumo teisme yra nagrinėjamos net kelios bylos, susijusios su šiuo mokesčiu. Vienoje jų ginčijama tai, jog autorių mokestis renkamas du kartus, kita byla iškelta apskritai dėl šio mokesčio teisėtumo. „Australijoje šis mokestis prieš kelerius metus buvo pripažintas antikonstituciniu, nes valstybė negali rinkti mokesčių kažkokių privačių subjektų interesams išimtinai“, – pastebėjo M. Kiškis.

Kompensuoja „nuostolius autoriams“

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas džiaugėsi parlamentaro J.Dautarto iniciatyva, tačiau neigė, jog agentūra prie to prisidėjo. „Džiaugiuosi. Juk kažkaip reikia autoriams kompensuoti už tą teisę, suteiktą kiekvienam gyventojui, pasidaryti vieną egzempliorių, vieną kopiją neatsiklausus ir nemokant autoriams – esmė yra tokia“, – aiškino LATGA-A vadovas.

Anot jo, apklausų duomenimis, apie trečdalis gyventojų yra kopijavę ne savo kurtus įrašus. Beveik pusė jų įrašų parsisiuntė iš interneto.

Anot jo, jei autoriai neleistų pasidaryti vieną kūrinio kopiją, įsivyrautų piratavimas. „Kaip sutikrinti, ką kiekvienas namuose įsirašo ir panašiai? Tai šiuo atveju būtų nors bent šiokia tokia kompensacija“, – teigė LATGA-A vadovas.

Tačiau perklaustas, ar šis mokestis leistų kopijuoti nelegaliai parsisiųstus kūrinius, E. Vaitekūnas teigė, jog tai neturi nieko bendra. „Čia yra visiškai skirtingas dalykas – čia nekalbama apie kovą su piratavimu. Kalbama apie tai, kad nusipirko žmogus kūrinį, sakykime, CD ir autorius jam leidžia legaliai pasidaryti vieną kopiją. (...) Suprantama, kad ta kopija turi būti gaminama iš legalaus produkto, o ne iš piratinio“, – sakė jis.

Paklaustas, kodėl mobilųjį telefoną nusipirkęs asmuo automatiškai turi mokėti mokestį autoriams, nors galbūt neketina kopijuoti jokių kūrinių, E. Vaitekūnas aiškino, jog dauguma tai vis dėlto daro. „Tai jūs dabar klausiate – „gal“. O gal ne? O kas dabar teisus? Telefone, na taip, galima ir nuotraukas (fotografuoti). Bet gatvėje, pažiūrėkite eidami, skambučiai – ne pypsi, o muzika groja tam, kad jis atsilieptų. Manoma, kad vidutiniškai 85 proc. yra įrašomi autorių kūriniai, o 15 proc. – visokie paukščių čiulbėjimai ir panašiai. Aišku, bet kur išimčių gali būti, bet 85 proc. yra autorių kūriniai“, – aiškino LATGA-A pirmininkas.

Jo nuomone, kompiuterio ar atminties įrenginių brangimas keliais procentais neturės didelės įtakos apsisprendžiant, ar pirkti.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama