Laimingai vedęs V. Misevičius teigia, kad jeigu ne pažintis internete prieš 11 metų, jo ir gyvenimo moters keliai nebūtų susikirtę.
Tačiau internetinių pažinčių šalininkas pažymi, kad toks bendravimas turi ir savų minusų – laiku nenusiėmus rožinių akinių gresia skaudus nusivylimas susitikus realiame gyvenime.
„Aš gyvenu Vilniuje, žmona kilusi iš Skuodo rajono, tuo metu dirbo Kaune. Aš kartais Kaune būdavau, nebent kažkur gatvėje susitikti tikimybė buvo. Vėliau kai kartu sėdėdami svarstėme, priėjome prie išvados, kad jeigu ne pokalbis internete, nieko nebūtų buvę“, – Lietuvos radijo laidai „Mes, moterys“ pasakojo Vidmantas Misevičius.
Vyriškis teigia, jog internetu susipažinus su būsima žmona ir nusprendus susitikinėti bei atradus, jog abu sieja bendri interesai, ieškoti dar kažko jis nebematė tikslo.
„Kai susitikome, tapo aišku, kad mums kartu gerai, kad tai tas žmogus. Mes turime apie ką pašnekėti, turime apie ką patylėti“, – atviravo pašnekovas.
Vieno iš pažinčių portalo draugas.lt vadovų M. Ramono tokia istorija visai nestebina. Jo teigimu, „šiandien internete sėdi didžioji dalis visuomenės“.
„Internete – mūsų visuomenės atspindys. Kiek yra žmonių gatvėje, ieškančių rimtų santykių, tiek yra žmonių internete, ieškančių pažinčių. Jų amžius įvairus – nuo 16 iki 60 metų. Vieni nori pažaisti, kiti nori trumpalaikių santykių, kiti nori rimtų santykių“, – pasakojo vienas iš portalo draugas.lt vadovų.
Anot M. Ramono, internete pažinčių ieško panašus skaičius vyrų ir moterų.
„Populiariausi profiliai yra merginų: 18–23 metų su labai patraukliomis, galbūt net dirbtinai pagražintomis nuotraukomis (populiarumas matuojamas pagal tai, kiek tas žmogus gauna laiškų iš kitų portalo dalyvių).
Gražios blondinės didelėmis krūtinėmis, ypač anketoje parašiusios, kad neieško rimtų santykių, yra vienareikšmiškai populiariausios.
Vyresnio amžiaus, išsiskyrusių, turinčių vaikų asmenų populiarumas – mažas, bet kaip pastebėjome, bent jau bendravimo partnerius jie tikrai randa“, – teigia M. Ramonas.
Maskuoja drovumą
Paprašytas įvardinti pažinčių internetu privalumus, M. Ramonas sako, jog tokios pažintys yra „pigesnės, paprastesnės, greitesnės ir tinka droviems žmonėms“.
„Gatvėje, klube, diskotekoje per vieną vakarą galima pabendrauti daugiausia su 2–3 žmonėmis, internete vienu metu galima bendrauti su šimtu žmonių ir iš to šimto žmonių bandyti atsirinkti tą vienintelį ar kelis vienintelius, kurie tau tinka.
Be to, moterims internete kur kas lengviau. Čia jos tikrai lengviau rodo iniciatyvą negu gyvai, nes žino, kad tas jos pasiteiravimas „labas, gal nori susipažinti“, nesukels jokios pasekmės“, – pasakojo M. Ramonas.
Tuo metu psichologė E. Ilgiuvienė pažymi, kad nors droviam žmogui užmegzti pažintį internetu galbūt ir lengviau, tačiau čia jį gali užgauti kritiniai komentarai. Vis dėlto E. Ilgiuvienė pažintis internetu vertina teigiamai.
„Verta rizikuoti – mes jokio santykio nesukursime, jeigu nedrįsime rizikuoti. Mes turime pasakyti: „Labas, kaip tu gyveni?“. Nes jeigu mes, moterys, to nepadarysime, galime to princo laukti trisdešimt, penkiasdešimt metų ir taip niekada nesulaukti.
Seni stereotipai, kad vyras turi rodyti iniciatyvą. Ir vyrai, ir moterys mėgsta mitą, kad turime skaityti vieni kitų mintis, kad turime atspėti, ko kitas nori, kas jam patinka, įsiteikti. Bet jeigu mes kitam nepasakome apie save, nėra jokių galimybių, kad jis tai supras“, – kalbėjo santykių ekspertė.
Nenusiėmus rožinių akinių – neišvengiamas nusivylimas
Psichologė pastebi, kad mezgantieji pažintis internetu labiau rizikuoja „susikurti apie žmogų vaizdą, kuris gali neturėti nieko bendro su realybe“.
„Ar tai būtų pokalbis telefonu, pažintis pagal skelbimą laikraštyje, ar draugai mums pristatytų kažkokį kandidatą ar kandidatę iš tam tikros pusės, pagražintą – tikrąjį žmogų pažinsime tik kurį laiką su juo patys gyvai pabendravę, tarkime, lankydami tą pačią šokių studiją ar kartu studijuodami.
Kokius 6 mėnesius trunka tas vadinamas rožinių akinių laikotarpis, bet po to, anksčiau ar vėliau, žmogus atsiskleidžia toks, koks yra. Ir, aišku, mes tada nusiviliame.
Kartais taip ir šeimos skiriasi, nes rožinius akinius nešiojo ne šešis mėnesius, bet kur kas ilgiau. Sukuria pora šeimą, ji vis dar tikisi, kad jis taps geresnis, nes ji tokia puiki žmona, dėl jo taip stengiasi. Bet kaip sako mano geras pažįstamas psichologas: „Vyras yra geriausias per pirmą pažinties mėnesį. Jeigu tikitės, kad jis pasikeis po metų, po kitų, tai jūsų neišvengiamai laukia nusivylimas“, – sakė E. Ilgiuvienė.
M. Ramonas pastebi, kad kai kurie internautai dėl didelės pažinčių pasiūlos suserga savotiška liga – nebesugeba priimti sprendimo, kuris iš potencialių kandidatų ar kandidačių geriausiai jiems tiktų.
„Vienas vyrukas kalbėjo apie tai, kad išsirinko pačią patraukliausią merginą, bet dabar sutriko, nežino, ką daryti, nes atsirado naujų puikių merginų ir jam rūpi su jomis susipažinti. Jis nežino, kada jam sustoti.
Internetinės pažintys kaip „supermarketas“. Kai į jį nueini ir pamatai, kad lentynos lūžta nuo prekių ir kiekvienos jų įpakavimai vis gražesni, tai sunku sustoti ir išsirinkti kurią nors vieną“, – komentavo psichologė E. Ilgiuvienė.
Sutikti maniaką galima ir bibliotekoje
Vienas iš portalo draugas.lt vadovų M. Ramonas įspėja, kad jeigu norisi ramybės, anketoje pažinčių portale nereikėtų skelbti savo adreso ir telefono numerio, tačiau būti pernelyg paranojišku taip pat nereikėtų.
„Bibliotekoje galima susipažinti su žmogumi, duoti jam savo telefono numerį ir sužinoti, kad jis yra maniakas, kurs skambina dešimt kartų per naktį ir terorizuoja tave. Tikimybė susipažinti su psichiškai nesveikais žmonėmis yra visur vienoda“, – mano pašnekovas.
Su moterimi, vėliau tapusia žmona, internete susipažinęs V. Misevičius pataria kuo greičiau praeiti „pudros etapą“.
„Reikia iš karto susitikti ir bus aišku: paskyrei susitikimą dienos metu viešoje vietoje, kad abejiems būtų drąsiau, susitikai, pasišnekėjai... Nereikia laukti, rašinėti įsivaizduojam asmeniui sonetų, nes kuo ilgiau taip gyvensi, tuo daugiau bus iliuzijų.
Arba atsiras priklausomybė nuo interneto: žmogus internete gyvena, bendrauja, stato pilis, ten kuria šeimas ir jam to užtenka, taip ir neišeina iš tokios būsenos“, – sako V. Misevičius.
Nepasisekus gyvenimas nesibaigia
Psichologė E. Ilgiuvienė teigia, kad po nesėkmingos pažinties internete galima įgyti kompleksų kuprą, o kad taip nenutiktų, svarbu būti savikritiškam ir pozityviai mąstyti.
„Jeigu panelei pasirodė visai nieko 5 vaikinai, bet nė vienas jų jai neatrašė – gal tai buvo ne jos vaikinai? Negerai, kai poros sukūrimas suvokiamas kaip vienintelis laimės garantas. Esą atjos princas ar atsiras princesė ir aš būsiu laimingas.
Tu negali sudėti viso savo gyvenimo į pažintį. Bus pažintis – gerai, nebus pažinties – irgi viskas gerai. Svarbiausia, kad tu pats sau būtum įdomus ir laimingas, bet jeigu dvidešimt kartų nepavyko, galbūt verta peržiūrėti savo išrinktajam keliamą kartelę.
Ar iš tikrųjų laimingiausios tos moterys, kurios gyvena su vyrais, kurie turi aukštąjį išsilavinimą, o kodėl jos negali būti laimingos su žmogumi, kuris ne taip taisyklingai gramatiškai rašo, bet yra šiaip labai puikus žmogus. Ne visi profesoriai yra geri žmonės šeimose“, – įsitikinusi psichologė.
E. Ilgiuvienei antrino ir M. Ramonas. „Niekas niekada nesusituokia su pirmu susipažintu žmogumi. Ir be interneto gali susipažinti su dvidešimt merginų, bet gal ta dvidešimt pirmoji bus ta vienintelė“, – svarstė pašnekovas.
Parengta pagal Lietuvos radijo laidą „Mes, moterys“.