Funkcinio magnetinio rezonanso (fMRI) nuotraukos pirmą kartą buvo panaudotos kaip įrodymas priimant nuosprendį dėl mirties bausmės. Ilinojuje (JAV) dešimtmetės mergaitės išprievartavimu ir nužudymu kaltinamo vyro advokatai šiomis nuotraukomis ketino įrodyti, jog jų klientas turi smegenų veiklos sutrikimą ir dėl to turėtų išvengti mirties bausmės.
Kaltinamasis Brianas Duganas šį rudenį buvo pripažintas kaltu už 1983 metais įvykdytą nusikaltimą, kai jis iš namų pagrobė ir vėliau nužudė Jeanine Nicarico. Duganas jau buvo nuteistas kalėjimu iki gyvos galvos už kitas dvi žmogžudystes, tačiau prokuroras mirties bausmės pareikalavo būtent už Nicarico nužudymą.
„Niekas negalvojo, kad mes apskritai turime kokių nors šansų bent pateikti savo argumentus, – pasakoja kaltinamojo advokatams vadovavęs Steveas Greenbergas. – Tačiau jie pasitelkė neįprastą strategiją: jie ėmėsi teigti, jog Duganas turi įgimtą psichinę ligą – psichopatiją – ir tai turėtų būti vertinama kaip švelninanti aplinkybė, nes sutrikimas „trukdė jam valdyti savo elgseną.“ „Duganas pasižymėjo antisocialine elgsena, impulsyvumu, sąžinės stoka ir kitomis psichopatijai būdingomis savybėmis“, – sako Nju Meksiko Alburquerque universiteto neurologas Kentas Kiehlas, kuriam teko būti gynėjų liudininku-ekspertu. Standartiniame diagnostiniame psichopatijos teste Duganas surinko 37 iš 40 galimų taškų, o tai Kiehlo teigimu atitinka 99,5 procentilį.
Kiehlas Nju Meksiko kalėjimuose atlieka psichopatijos tyrimus. Kartu su kolegomis jis renka gyvenimų istorijas, anatomines smegenų nuotraukas bei smegenų veiklos fMRI nuotraukas, kurios užfiksuojamos kalintiesiems atliekant įvairias užduotis, taip pat ir sprendžiant moralines dilemas. Pasinaudodamas Northwestern universiteto skeneriais Kiehlas su Duganu atliko panašią testų seriją. Vėliau Kiehlas paliudijo, jog kaltinamajam būdingos ir kitiems psichopatams būdingos anomalijos. Mokslininkas sako, jog taip teigdamas stengėsi nepervertinti rezultatų reikšmingumo. Pavyzdžiui, jis neteigė, kad smegenų nuotraukose pastebėtos anomalijos įrodo žmogaus kaltumą arba nekaltumą dėl įvykdyto nusikaltimo. „Tai tiesiog yra gabalėlis įrodymo, kad jo smegenys yra kitokios“, – sako tyrinėtojas.
Niujorko universiteto psichiatras Jonathanas Brodie liudijo kaltintojų pusėje. „Aš pripažinau, kad nuotraukų kokybė yra puiki, tačiau kas iš to? Jos čia visiškai neturi reikšmės. Naudotis 2009 rugsėjį darytomis fMRI nuotraukomis, iš kurių reikėtų spręsti apie 1983 metais kilusius mąstymo procesus... vargu ar galima sugalvoti ką kvailiau“. Lapkričio 10 dieną, po 5 valandas trukusios diskusijos, prisiekusiųjų žiuri teisėjui pranešė, jog jiems pavyko priimti sprendimą. Tačiau dar prieš paskelbiant nuosprendį, žiuri paprašė papildomo laiko. Teisėjas papildomiems apmąstymams jiems suteikė visą naktį. Kitą dieną Duganui buvo paskelbtas mirties nuosprendis. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, žiuri pradžioje planavo Duganui skirti kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendį tuo atveju, jei nors vienas žiuri narys susilaikys nuo mirties bausmės – tam reikalingas vienbalsis nutarimas. Apeliacijai besiruošiantis Greenbergas sako, jog paskutinės minutės pokyčiai įvyksta retai.
Nors anatominių smegenų anomalijų faktai buvo pasitelkiami ir ankstesniuose žudikų teismo procesuose, o pozitroninės emisijos tomografijos (PET) skenavimo rezultatai leidžia įrodyti, kad smegenų metabolizmo anomalijos gali būti siejamos su psichiniais sutrikimais, Dugano byla gali tapti pirmuoju atveju, kai buvo panaudota fMRI technologija. „Aš nežinau jokių kitų bylų, kuriose fMRI būtų pritaikytas tokiame kontekste“, – teigia Stanford Law School teisės profesorius Hankas Greely. Jis pažymi, jog įrodymų pateikimo priimant nuosprendį standartai yra mažiau griežti, nei nustatant, ar ginamasis yra kaltas ar ne. „Nuosprendžio skelbimas nužudymo byloje yra specifinė situacija, kai įstatymai šiek tiek „atsigniaužia“ ir leidžia nuteistajam pateikti visus įmanomus švelninančius įrodymus“. Sunku pasakyti, kokį poveikį fMRI nuotraukos padarė Dugano byloje dalyvavusiems žiuri nariams. Tačiau Greenbergas sako, jog faktas, kad jie diskutavo iš viso ilgiau kaip 10 valandų, rodo, kad poveikis vis gi buvo. „Šis žmogus yra prievartautojas ir žudikas. Nepateikus smegenų veiklos nuotraukų, prisiekusiesiems būtų su kaupu pakakę vienos valandos“.