Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Teisininko komentaras. Skaitmeninių nuotraukų klastojimas teisiniu požiūriu

Publikuota: 2009-08-28 07:04
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Lietuvos bei kitų šalių įmonėse, ligoninėse ir kitose oficialiose įstaigose informacijai dokumentuoti naudojami skaitmeniniai fotoaparatai. Esminis jų skirtumas nuo tradicinių (analoginių) fotoaparatų yra tai, kad klastoti skaitmeninę informaciją yra daug lengviau. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kai susiduriama su nuotraukų manipuliavimo faktu, ir kokie Lietuvos teisės aktai reglamentuoja šią sferą?

 Rodyti komentarus (4)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvos bei kitų šalių įmonėse, ligoninėse ir kitose oficialiose įstaigose informacijai dokumentuoti naudojami skaitmeniniai fotoaparatai. Esminis jų skirtumas nuo tradicinių (analoginių) fotoaparatų yra tai, kad klastoti skaitmeninę informaciją yra daug lengviau. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kai susiduriama su nuotraukų manipuliavimo faktu, ir kokie Lietuvos teisės aktai reglamentuoja šią sferą?

Nors skaitmeninė fotografija „kosmetiniu“ pažiūriu galbūt ir nėra lygiavertė įprastinei (analoginei) fotografijai, tačiau teisiniu požiūriu tai yra kiek kitokios vaizdų užfiksavimo rūšys. Kadangi skaitmeninę nuotrauką galima tiksliai nukopijuoti kada tik panorėjus (išskyrus tuos atvejus, kai ji yra atspausdinama ant popieriaus arba rodoma kompiuterio ekrane, nėra jokio būdo, kuriuo būtų galima atskirti kopiją nuo originalo. Ir, kadangi duomenys nukopijuojami absoliučiai idealiai, bet kokį skirtumą tarp nuotraukų gali lemti tik nuotraukos pakeitimas (manipuliavimas), kuris teisės požiūriu gali būti arba tyčinis, arba netyčinis. Jei nėra galimybės skaitmeninę nuotrauką palyginti su originalu, teoriškai įmanoma, jog su nuotrauka atlikta manipuliacija gali likti nepastebėta.

Skaitmeninė fotografija suteikia visus įrankius, reikalingus tiems, kas nori manipuliuoti nuotraukose užfiksuota informacija
Skaitmeninė fotografija suteikia visus įrankius, reikalingus tiems, kas nori manipuliuoti nuotraukose užfiksuota informacija

Skaitmeninei fotografijai keičiant anksčiau naudotą analoginę techniką, neišvengiamai tenka keistis ir teisinei bazei, reglamentuojančiai skaitmeninių nuotraukų panaudojimą kaip tam tikro veiksmo ar fakto įrodymą. Pavyzdžiui, liudininko (net jei jis pats yra fotografas) atminties tikslumo gali nepakakti atgaminant tam tikras jo matyto vaizdo smulkmenas, tad tai gali riboti dirbtinų elementų aptikimo nuotraukoje galimybes. Apgaulė analoginės fotografijos atveju buvo daug sudėtingesnis, atitinkamai brangesnis ir lengviau nustatomas dalykas; norint pridėti, ištrinti arba pakeisti kurių nors detalių buvimo vietą bendrame fone reikėjo taikyti fotokoliažo metodus, kurie yra ypač sudėtingi ir retai duoda tikroviškai atrodantį rezultatą. Šiuolaikinės technologijos įgalino daug paprasčiau manipuliuoti skaitmeninėmis nuotraukomis, tai tapo pigu ir nepastebima. Sudėtingi programiniai vaizdo montažo įrankiai yra sudėtinė praktiškai visų populiariausių nuotraukų redagavimui skirtų programų dalis. Jei nuotrauka buvo daryta skaitmeniniu aparatu, turi būti užtikrinamas faktas, jog ankstesnių šios nuotraukos versijų niekada neegzistavo.

Teisiniu požiūriu skaitmeninių nuotraukų analizė turi kai kurių rimtų apribojimų, kurie paprastai susiveda į tai, jog faktą apie manipuliuotą vaizdą galima patikimai nustatyti tik palyginus nuotrauką su jos originalu. Nuo klastojimo įmonės bando apsisaugoti gan paprastais būdais. Pavyzdžiui, draudimo kompanijos atstovai gali pageidauti, kad draudžiant automobilį jis būtų nufotografuotas naudojant būtent jų įrangą – taip atkrenta galimybė, kad savo asmeninę nuotrauką pateikęs transporto priemonės savininkas gali būti ją dirbtinai redagavęs. Praktikoje pasitaiko atvejų, kai nuotraukos ir joje pavaizduotos informacijos autentiškumą užtikrinti arba patikrinti pageidauja fizinis asmuo. Pavyzdžiui, transporto parkavimo paslaugas teikiančios įmonės pažeidėjams užfiksuoti taip pat naudoja skaitmeninius fotoaparatus. Sakykime, transporto priemonės vairuotojas trumpam stabtelėjo, tačiau jau po keliolikos sekundžių vėl nuvažiavo toliau, tačiau per tą laiką jis fotoaparatu buvo užfiksuotas kaip pažeidėjas. Kokios šiuo atveju galimybės jam įrodyti savo tiesą ? Ar žmogus gali reikalauti įmonės įrodymo, jog nuotrauka nebuvo redaguota, kad ji buvo padaryta tinkamai (pavyzdžiui, kad matytųsi, ar transporto priemonėje yra žmonių ar ne), kaip iš nuotraukos įrodomas faktas, kad už stovėjimą nebuvo sumokėta arba kad fotoaparatas yra pritaikytas tokioms reikmėms? Kokia yra tam skirta teisinė procedūra?

Konkretaus teisės akto, kuriame būtų nustatyti imperatyvūs reikalavimai, keliami nuotraukų darymui (pvz.: kokios kategorijos fotoaparatas turi būti, spalvota, nespalvota nuotrauka ir kt. reikalavimai) nėra. Priklausomai nuo teisinių santykių pobūdžio (baudžiamojo, civilinio, administracinio) nuotraukos ar kita vaizdinė medžiaga yra vertinama remiantis atitinkamus santykius reglamentuojančiais teisės aktais (Pvz.:. civilinio proceso kodekso XII skyrius „Įrodymai“).

Šiuo atveju, tiek draudėjai, tiek transporto parkavimo paslaugas teikiančios bendrovės naudoja skaitmeninius fotoaparatus dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti daroma siekiant apsisaugoti nuo klastojimo; siekiant tiksliai nustatyti įvykio (pažeidimo) datą nustatant fotoaparatą, kad rodytų datas ant nuotraukų. Pažeidėjas, ar asmuo, nesutinkantis su padarytos nuotraukos informacija, visada gali pareikšti pretenzijas, tačiau jos turi būti argumentuotos. Faktinių aplinkybių fiksavimo funkcijos yra suteiktos antstoliams, kurie prie nuotraukų, ar kitos vaizdinės medžiagos surašo protokolą. Tokio pobūdžio dokumentą yra gana sunku paneigti. Policijos naudojami greičio matuokliai yra praėję atitinkamas sertifikavimo procedūras. Jeigu asmeniui kyla abejonių dėl nuotraukų autentiškumo, jis gali kreiptis į įmonę su prašymu pateikti įrodymus, ar nuotrauka nebuvo redaguota.

Paprastai šalys savo interesus gina teismuose, kuriems yra deleguota teisingumo vykdymo. Sprendžiant vieno ar kito įrodymo patikimumo klausimą, labai svarbu išsiaiškinti, ar nėra prieštaravimų tarp faktinių duomenų, gautų iš tos pačios rūšies ar skirtingų įrodinėjimo priemonių, ar nėra įrodymų klastojimo požymių. Savo nuomonę dėl įrodymų patikimumo yra išdėstęs ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo Senatas (2004 m. gruodžio 30 d. nutarimas nr. 51) „Lietuvos Respublikos teismų praktikos, taikant Civilinio proceso kodekso normas, reglamentuojančias įrodinėjimą, apžvalgoje“. Teismas išaiškino, kad su įrodymų patikimumu yra tiesiogiai susijusi įrodinėjimo priemonių įrodomoji vertė. Jeigu įrodinėjimo procese dalyvaujantys byloje asmenys pareiškia, kad įrodymas yra suklastotas, tai pateikęs šį įrodymą asmuo gali prašyti teismą nelaikyti jo įrodinėjimo priemone ir išspręsti bylą remiantis kitais įrodymais. Jeigu tokio prašymo nėra, teismas gali įpareigoti pareiškusį apie suklastojimą asmenį pateikti suklastojimo įrodymus. Tokiam pareiškimui patikrinti teismas taip pat gali ir savo iniciatyva skirti ekspertizę arba išreikalauti kitokius įrodymus. Kadangi įrodymų suklastojimas yra susijęs su nusikalstama veika, teismas turi būti aktyvus ir „ex officio“ reikalauti įrodymų. Jeigu teismas padaro išvadą, kad įrodymas yra suklastotas, jis nepripažįsta jo įrodymu. Nustatęs nusikalstamos veikos požymius, apie suklastojimo faktą teismas praneša prokurorui (CPK 184 straipsnis). Jeigu teismui pateiktuose rašytiniuose įrodymuose yra taisymų ar kitokių išorinių trūkumų, taip pat jeigu pateikiamos tik rašytinių įrodymų kopijos dėl to, kad jų originalai nėra išlikę, apie šių įrodymų įrodomąją galią sprendžia bylą nagrinėjantis teismas, lygindamas šiuose rašytiniuose įrodymuose esančius duomenis su duomenimis, gautais kitomis įrodinėjimo priemonėmis (CPK 202 straipsnis).“

Už teisinę konsultaciją dėkojame K.A.S. Lawyers teisininkui Kęstučiui Stankevičiui.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama