Vakar gavau porą įdomių dokumentų. Pagrindinis jų vadinasi „Lietuvos intelektinės nuosavybės rinkos etikos kodeksas“, antrasis yra tiesiog lydraštis, raginantis kodeksą gavusias įmones jį pasirašyti liepos 8 dieną. Abu dokumentai yra LANVA – Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos – kūrinys.
Dokumento tikslas. Pripažindama, kad Lietuvos Respublikos įstatymai netenkina LANVA poreikių, asociacija norėtų juos papildyti kodekso taisyklėse nurodytais punktais, įpareigojančiais jį pasirašiusias įmones atlikti didžiąją dalį darbo, kurį asociacijai iki šiol nelabai sekėsi dirbti vienai. Esminiai punktai: leidinių tiražo kontrolė, įmonių sandėlių patikrinimas, interneto vartotojų sekimas ir jų asmeninių duomenų perdavimas iš interneto paslaugų tiekėjo į LANVA rankas.
Interneto „klausymasis“. Praleisdamas tiražų ir sandėlių dalykus, pacituosiu dvi su internetu ir jo paslaugų tiekėjais bei vartotojais (visais mumis) susijusias vietas:
IPT įsipareigoja sudaryti sąlygas LANVA patikrinti savo serverius ir laikmenas (kuriuose tariamai saugoma intelektinės nuosavybės teises pažeidžianti informacija) per 24 valandas nuo prašymo pateikimo raštišku būdu.
IPT įsipareigoja LANVA prašymu pateikti jai duomenis asmenų, kurie besinaudodami IPT paslaugomis pažeidžia intelektinės nuosavybės teises.
Paryškinau aš, ir ne šiaip sau. LANVA reikalauja, kad interneto paslaugų tiekėjai, be teismo sprendimo ir teisėsaugos institucijų sankcijos, be kaltės įrodymo, remdamiesi vien tik lobistinės verslo grupės prašymu, pažeistų žmogaus teisę į privatumą, asmeninės komunikacijos konfidencialumą ir Lietuvos Respublikos įstatymus, reglamentuojančius asmeninių duomenų saugojimą, o taip pat interneto paslaugų tiekėjų sutartis su vartotojais. Jei čia nebūtų Lietuva, nepatikėčiau.
Anonymous9000 nuotrauka
Policijos kriminalistai, sekantys nusikaltėlius, skundžiasi, kad jiems sudėtinga operatyviai gauti leidimus klausytis įtariamųjų pokalbių telefonu ar kitaip sekti jų komunikacijas. O čia – prašau! Nereikia nei Konstitucijos, nei įstatymų paisyti! LANVA įstatymai negalioja, nes ji pati juos „saugo“…
Ironiškiausia, kad kodekso įžanga prasideda nuo „Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta nuostata, kad nuosavybė yra neliečiama“. Gerbiamoji LANVA, lygiai vienu straipsniu aukščiau už jūsų cituojamą yra 22 Konstitucijos straipsnis:
Žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas.
Asmens susirašinėjimas, pokalbiai telefonu, telegrafo pranešimai ir kitoks susižinojimas neliečiami.
Informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą.
Įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą.
Esu tikras, kad kiekvienas Lietuvos pilietis yra pasiryžęs apginti savo teises ir laisves. Jos yra prigimtinės ir nepriklauso nei nuo Holivudo, nei nuo įrašų industrijos norų ar užgaidų, net jei jos būtų pagrįstos.
Kieno interesai? LANVA yra tik statytiniai. Negana to, neprofesionalūs (profesionalai tikrai būtų pasidomėję, ar jų siūlomas kodeksas atitinka Konstituciją). Jei įdomu, kas žarsto žarijas svetimomis rankomis, tai štai narių sąrašas, kurį radau „Google“ archyve (nei anva.lt, nei lanva.lt tokios informacijos nerasite – ten išvis nieko nerasite): „Acme“, „Microsoft Lietuva“, „Akelotė ir Ko.“, „Videolyderis“, „Prioro įrašų grupė“, „Baltic optical disc“, „Melodija“, „2Play“, „Forum Cinemas Home Entertainment“ ir „Forum Cinemas“ („Forum Cinemas“ patalpose numatytas „kodekso pasirašymas“). Būtų įdomu sužinoti, ar asociacijos narės žino apie kodeksą, ką mano apie jo santykį su šalies įstatymais – man labai sunku patikėti, kad „Microsoft“ pasirašytų tokį dokumentą, nedavusi jo patikrinti teisininkams.
Kodėl nė vienas Lietuvoje registruotas ir veikiantis interneto paslaugų tiekėjas neturi pasirašyti LANVA siūlomo kodekso:
- Jo reikalavimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams.
- Vykdydami jo reikalavimus IPT bus priversti pažeisti asmens dokumentų ir privačios informacijos saugojimo potvarkius, sutarties su interneto paslaugų vartotojais sąlygas ir įsipareigojimus.
- Kodekse nenumatytos priemonės apsaugoti kitą, su galimu autorių teisių pažeidimu nesusijusią vartotojų korespondenciją bei asmens duomenis.
- Kodekse nenumatytos priemonės, saugančios IPT ir jo klientus nuo piktnaudžiavimo prieiga prie serverių ir juose saugomų duomenų.
- Įsileisdami į savo duomenų centrus įstatymais nenumatytus asmenis atskleisite konfidencialią įmonės informaciją, duomenų centro struktūrą, apsaugos priemones, įmonės veiklos informaciją asmenims, kurie nėra įsipareigoję ją saugoti ir neperduoti verslo paslapčių konkurentams.
- Rizikuosite būti apskųsti ryšių ir komunikacijų veiklą reguliuojančioms tarnyboms dėl įstatymų pažeidimų, sugadinti įmonės reputaciją, prarasti klientus kitoms įmonėms.
- Pasirašę kodeksą nebegalėsite keisti jo nuostatų, nes jame yra numatyta bet kurio iš pasirašiusiųjų veto teisė pakeitimams – LANVA jums to tiesiog neleis.
Surašiau toli gražu ne visas grėsmes, bet visiškai pakanka ir pirmojo punkto. Aš visiškai suprantu, kad interneto paslaugų tiekėjai pritaria autorių teisių saugotojų tikslams ir siekia, kad nebūtų pažeidžiami tas teises saugantys įstatymai. Kiek žinau, IPT prižiūri savo administruojamus serverius ir stengiasi pašalinti failus, kurie pažeidžia įstatymus. Yra numatytos įstatymais procedūros, kaip galima ir reikia tai daryti, nepažeidžiant vartotojų teisių.
LANVA siūlomas kodeksas yra nelegalus. Jo paskirtis – ne išspręsti skaitmeninių failų mainų legalumo problemą, o ant svetimų pečių perkelti stebėjimo ir cenzūravimo naštą, įbauginti žmones, atimti pasitikėjimą elektroninių komunikacijų saugumu ir patikimumu. Tai griauna patį IPT verslą.
Turiu vilties, kad, pasitarusios su savo teisininkais, interneto paslaugų tiekimo įmonės atsisakys pasirašyti LANVA kodeksą liepos 8 dieną tokia redakcija, kokia dokumentas yra dabar. O „skaidrumo ir etiškumo siekiančiai“ (tai irgi paminėta kodekse) LANVA patarčiau tokius dokumentus aptarti su visuomene prieš inicijuojant jų pasirašymą, net jei atvirai skelbiatės neatstovaują viešajam interesui, o tik dešimčiai išvardintų firmų…