Keturi šaldytuvai viename prietaise – toks studento iš Austrijos sumanymas, skirtas žmonėms, keliese besidalinantiems butą ar biurą, – triumfavo buitinės technikos gamintojo „Electrolux“ kasmet organizuojamame tarptautiniame buitinių prietaisų dizaino konkurse.
Šeštą kartą surengto konkurso „Design Lab“, kurio tema buvo „Interneto karta“, finale vertinimo komisija daugiausia simpatijų atidavė Vienoje studijuojančio jauno dizainerio Stefano Buchbergerio kūriniui – originaliam moduliniam šaldytuvui „Flatshare“, kurį sudaro keturios atskiros kameros su durelėmis bei šaldiklis.
„Ne paslaptis, jog jauni žmonės neretai kooperuojasi ir gyvena viename bute, kur dalinasi buitine technika. Mano patirtis rodo, jog šaldytuvas yra prietaisas, kuris kelia bene daugiausia ginčų – ten laikomi produktai dažnai susimaišo, skleidžia įvairius kvapus, be to, kambariokai tarpusavyje nesutaria, kas jį turi valyti. Todėl pagalvojau apie išeitį – po atskirą erdvę kiekvienam“, – sako „Flatshare“ autorius.
Dizaino laboratorijos nugalėtojo teigimu, jo išradimas įneša į bendrą buitį daugiau individualumo, kadangi kiekvienas buto gyventojas savo asmeninę šaldytuvo erdvę gali tvarkyti kaip tinkamas – pedantams nebeteks kęsti draugo paliktų pasenusių maisto likučių kvapo, o mažiau dėmesio į tvarką kreipiantys nebesuks galvos dėl dažno prietaiso valymo. „Flatshare“ suteikia ir kūrybinės laisvės – kiekvienas vartotojas savo skyriaus durelės gal puošti jo skonį atitinkančiais skinais ar lipdukais.
„Šis sprendimas mus sužavėjo netikėtu išradingumu, juk išties nelengva iš naujo „atrasti“ šaldytuvą ir dar tokiu žaismingu bei kartu praktišku būdu. Originali, taikli įžvalga bei jos preciziškas įgyvendinimas ir leido „Flatshare“ įveikti visus konkurentus. Neabejojame, jog šis šaldytuvas ras savo vartotojus“, – sako, „Electrolux“ „Global Design“ vyriausiasis viceprezidentas Henrik Otto.
Konkurso „Design Lab“ antros vietos apdovanojimas atiteko kinui Guopeng Liang, sukūrusiam skalbinių pintinę-skalbyklę „iBasket“, leidžiančią išvengti nepatogaus ir daug vietos užimančio nešvarių skalbinių laikymo. Visiškai automatizuotas prietaisas, vos tik užpildytas, pats įjungia skalbimo programą, o baigus darbą, atsiunčia žinutę į šeimininko kompiuterį. „iBasket“ galima laikyti ir tuo pačiu išskalbti bei išdžiovinti 3–5 kg skalbinių.
Trečiąją vietą pelnė taip pat keletą funkcijų apjungiantis buitinės technikos projektas – prancūzo Antoine Lebrun mobili viryklė-stalas „Coox“. Tai nedidukas modernaus dizaino maisto ruošimo prietaisas ant ratukų, kurį galima stumdyti iš vienos vietos į kitą. Ant stalviršio skirta vieta nuimamai pjaustymo lentelei bei kaitlenė su trimis kaitvietėmis.
„Design Lab 2008“ nugalėtojas buvo apdovanotas 5 tūkst. eurų vertės prizu bei šešių mėnesių praktika viename iš „Electrolux Global design“ centrų.
Iš viso konkursui „Design Lab 2008“ šiemet buvo pateikta daugiau nei 600 buitinės technikos projektų, kuriuos sukūrė dizaino studentai iš 49 pasaulio šalių, 10 darbų tarptautiniam renginiui pateikė Lietuvos Dailės akademijos studentai.
Praėjusiais metais vykusiai „Electrolux“ dizaino laboratorijai buvo teikiami draugiški aplinkai, komerciškai perspektyvūs produktai ir sprendimai, leidžiantys žmonėms gyventi harmonijoje su aplinka. Tuomet konkursą laimėjo studentas iš Vengrijos, sukūręs kompaktišką skalbimo mašiną, vietoj įprastų skalbimo priemonių naudojančią muilo riešutus.
Kiti „Electrolux“ dizaino laboratorijos 2008 m. finalo dalyvių projektai:
- „Drawer Kitchen“ (Nojae Park, Japonija) – viryklė-šaldytuvas, atliekantis keturias maisto laikymo ir paruošimo funkcijas – iš jos stalčių išsitraukia pjaustymo lenta, galinti tarnauti ir kaip stalelis, kaitlentė bei specialus skyrius indams laikyti, o apatiniame „stalčiuje“ slepiasi šaldytuvas.
- „Scan Toaster“ (Sung Bae Chang, Pietų Korėja) – skrudintuvė kuri veikia ir kaip spausdintuvas. Kompaktiškas nešiojamasis prietaisas turi USB arba CPU jungtis, todėl į jį galima perkelti įvairiausią informaciją, paveikslėlius ir nuotraukas, kurios išskrudinamos tiesiai ant skrebučio.
- „Sook“ (Adam Brodowski, JAV) – novatoriškas prietaisas, generuojantis receptus iš virtualioje erdvėje populiarių socialinių tinklų.
- „Vesta“ (Matthias Pinkert, Vokietija) – sulankstoma kaitlentė, savo forma ir konstrukcija primenanti nešiojamą kompiuterį, valdomą keliais sensoriniais jungikliais. Ploname prietaiso paviršiuje yra įrengtos keturios kaitvietės.
- „E-bag“ (Apore Püspöki, Vengrija) – ekologiškas nešiojamas produktų vėsinimo ir laikymo krepšys, kuris naudoja kinetinę energiją.