Jau kelintą kartą iš eilės susižaviu „BusinessWeek“ pateiktimis. Bet apie viską nuo pradžių.
Šių metų „World Economic Forum“ (liet. Pasauliniame ekonomikos forume) buvo nemažai diskutuota apie technologijų svarbą. Sulig kiekvienais metais technologijos teikia vis didesnį ekonominį pranašumą tarp valstybių, o ateityje taps vienu svarbiausiu ekonomikos matu.
Kaip ir kiekvienais metais nepatingėta suskaičiuoti šalis, turinčias didžiausią technologinį išmanymą ir paplitimą savo valstybėse. Didžiulių staigmenų pateikė naftą eksportuojančios šalys iš Vidurio Rytų. Vienas iš ataskaitos sudarinėtojų, Soumitra Dutta teigia: „Vidurio Rytų šalys kuria žinių ekonomiką, mažina priklausomybę nuo naftos. Vienas iš būdų skatinti žinių ekonomiką yra investuoti į technologijų inovacijas. Vidurio Rytai tai jau supranta“.
Dėl to galima neabejoti. Egiptas per pastaruosius metus padarė didžiausią šuolį į viršų – per 17 laiptelių. Dabar Egiptas užima 63-ą vietą. Jordanija iš 58-os pakilo į 47-ąją. Saudo Arabija užima 48-ąją vietą.
Tarp technologiškai augančių valstybių negalima nepaminėti Korėjos, kuri šiemet pateko į „technologiškiausiųjų“ dešimtuką, ir Estijos, kuri patraukli dėl savo teisinės bazės (tai „Skype“ susikūrimo šioje šalyje pagrindinė priežastis). Sparčiai auga ir milžinės Rusija, Kinija ir Indija. Soumitra Dutta šias valstybes apibūdino „šviečiančiomis“. Sąrašo viršuje, kad ir kaip nebūtų keista – šiaurinės valstybės.
Na, o šių metų visas TOP dešimtukas atrodo taip:
10 vieta – Norvegija. Kai ir praeitais metais, Norvegija liko dešimta. Didžiausi Norvegijos privalumai yra jos švietimo sistema, reitinguojama 10-oje vietoje visame pasaulyje ir įspūdinga infrastruktūra, reitinguojama 6-ąja vieta. Internetu naudojasi 59 % šalies gyventojų.
9 vieta – Korėja. Prieš 30 metų Korėjos technologinį išmanymą buvo galima lyginti su Meksikos, tačiau valdžiai ėmus milžiniškai investuoti į infrastruktūros ir švietimą plėtrą, šiais metais Korėja pirmą kartą patenka tarp 10 „technologiškiausių“ valstybių. Bendrovės „Samsung“ ir „LG Electronics“ tapo technologinių inovacijų ikonomis, o Cyworld.com tituluojamas pirmuoju socialiniu tinklu pasaulyje.
8 vieta – Islandija. Tie patys privalumai: stipri švietimo sistema ir „įmantri“ infrastruktūra, kuri pasaulyje reitinguojama pirmuoju numeriu. 65,3 % visų šalies gyventojų yra interneto vartotojai.
7 vieta – Olandija. Prieš tris metus Olandija buvo tik 16 pozicijoje. Kas lėmė tokį staigų kilimą? Pagal individualų interneto naudojimą Olandija užima pirmąją vietą visame pasaulyje. Praeitais metais, trečias pagal dydį miestas Haga sukūrė virtualų paplūdimį „Second Life“ už 22 tūkst. dolerių.
6 vieta – Suomija. Prieš 20 metų, kai Nokia užsiimdavo „kaliošų“ pardavinėjimu, Suomijos technologinė ateitis nebuvo tokia šviesi kaip yra dabar. Suomija yra antra pagal interneto prieinamumą švietimo įstaigose, čia yra daugybė tyrimų centrų.
5 vieta – Singapūras. 1981 m. Singapūras pradėjo vykdyti Informacijos ir Komunikacijos Technologijų programą, kuri dabar yra pagrindinė ekonomikos varomoji jėga. Singapūras užima pirmąją vietą pagal technologinę rinką. Šalies valdžia išrinkta „technologiškiausia“ valdžia pasaulyje.
4 vieta – JAV. Vėl po dviejų metų pertraukos JAV susigrąžino lyderės pozicijas. JAV garsėja technologijų taikymu švietimo įstaigose, bendradarbiavimu su verslu. Jungtinėse Valstijose kasmet užregistruojama daugybė aukštųjų technologijų srities patentų.
3 vieta – Šveicarija. Pakilti iš penktosios į trečiąją vietą paskatino verslo iniciatyvos ir individualus technologijų naudojimas. Šalis užėmė pirmąją vietą pagal finansų rinkos suderinamumą su technologijomis. Čia egzistuoja daugybė mokslinių tyrimų centrų.
2 vieta – Švedija. Verslo suderinamumas su technologijomis – 1 vieta, individualus naudojimas – 3 vieta, infrastruktūra – 3 vieta, valdžios naudojimasis technologijoms – 6 vieta. Švedija ir toliau sėkmingai plečia švietimo ir technologinių inovacijų sistemą. Daug technologinio „svorio“ prideda ir garsi telekomunikacijų bendrovė „Ericsson“.
1 vieta – Danija. Antrus metus iš eilės Danija yra pačiame sąrašo viršuje. Didelis bendradarbiavimas tarp valdžios įstaigų, išplėtota švietimo sistema. Vidutinis Danijos gyventojas sunaudoja daugiausia duomenų srauto pasaulyje.
Pilną 2008 m. „Global Information Technology“ ataskaitos pristatymą galite peržiūrėti filmuke: