„Google“ vertė biržoje auga žaibišku tempu. Kompanijos biuruose – tarsi iš fantastinio filmo perkeltos sąlygos darbuotojams: gigantiški akvariumai, poilsio ir sporto zonos. Nepaisant to, darbuotojai vis dažniau renkasi „Google“ palikti. Kas vyksta?
Na, kita vertus, ramina bent tai, kad trys svarbiausi „Google“ žmonės kompanijos artimiausiu metu tikrai nepaliks – neseniai įkūrėjai bei vykdantysis vadovas prisipažino dar prieš žengiant į akcijų biržą pasirašę susitarimą likti bendrovėje iki maždaug 2020-ųjų.
Dabartiniams „Google“ darbuotojams nieko pasirašinėti nereikia – jiems siūloma, atrodytų, viskas, apie ką galima svajoti: čia pat biure įsikūręs vaikų darželis, nemokamo lyginimo paslaugos, aukščiausio lygio virėjų ruošiami pietūs. Daugybė poilsio kambarių, kuriuose galima ilsėtis stebint žuvis, gamtą, nuolatiniai mokymai. Ne taip seniai internetą apskriejo pristatymas, kuriame visas „Google“ būstinių gėris iliustruotas nuotraukomis. Atrodytų – svajonių darbovietė.
Čia ne tik pasitinkami lankytojai, bet ir dirbama
Bet ir tai dar ne viskas. „Google“ darbuotojai gali vieną dieną per savaitę neateiti į darbą arba atėję tik pramogauti. Visgi nepaisant viso to kompaniją pastaruoju metu kamuoja bėgančių darbuotojų problema. Kitiems IT gigantams – „Microsoft“ ir „Apple“ – didelė personalo kaita kažkodėl tapo jau įprastu dalyku. Tuo ypač pagarsėjo „Apple“, kurios aukšto lygio vadovai keičiasi tikrai dažnai.
Tačiau „Google“ visa tai nėra įprasta. Kompaniją paliko Komunikacijos ir viešųjų ryšių skyriaus vadovas Eliotas Schrage, parėjęs į „Facebook“ prieš mažiau nei kelias savaites. Dar mėnesiu anksčiau į „Facebook“ išėjo ir kitas aukštas pareigas „Google“ užėmęs žmogus – Sheryl Sandberg, naujajame darbe tapusi viena iš dviejų vykdančiųjų vadovų. Dar vienas vadovas, Dagas Merrilas balandį perbėgo į „EMI“. Na, panašu, kad problemų tikrai esama.
Ir jos liečia ne tik vadovus. Darbuotojų bėgimas iš bendrovės dažnėja, nepaisant to, kad rasti pamainos jiems nesunku – „Google“ laikomi vienais iš trokštamiausių darbdavių.
Laikas rimčiau padirbėti nerimtoje aplinkoje
Kai kurie analitikai teigia, kad gali būti, jog „Google“ pastangos pamaloninti darbuotojus tiesiog duoda priešingą rezultatą – persistengiama, o tai atbaido. Stalo futbolo stalai, salė kvadratui žaisti ir kiti dalykėliai gal ir mieli, tačiau tokius dalykus aktyviai plėtojanti bendrovė rizikuoja atrodyti nerimta, iš paskutiniųjų siekianti išsaugoti personalą.
Technologijų srities gandus komentuojantis blogas „Valleymag“ teigia, kad vienus žmones gal būt liūdina tradicinės pilkos sienos ir ribota erdvė, tačiau kitus lygiai taip pat gali veikti vaikų darželį primenančios pramogos bei nerimta aplinka.
Pietauti – tiesiausiu keliu
Kiti analitikai teigia, jog rūpinimasis darbuotojų gerove darbo vietoje padėjo „Google“ juos privilioti, tačiau dabar lygiai taip pat padeda jų netekti. Teigiama, kad visi vaikai vieną dieną užsinori suaugti. Atitinkamai ir darbuotojai – vieną dieną jų širdyse gimsta noras pakeisti spalvingą ir linksmą darbą „Google“ į rimtą darbą rimtose kompanijose, kur jie būtų apsupti labiau „suaugusių“ asmenybių.
Po pietų – pailsėkime
Personalo specialistas Aaronas Swartzas sako: „„Google“ renka programuotojus dar koledže ir daug investuoja į tai, kad darbo vietoje sukurtų koledžo aplinką. Tačiau vieną dieną ateina laikas, kai jie užsinori ištrūkti į šalto ir rimto verslo pasaulį“.
Visgi bene rimčiausiai atrodo teiginys, kad darbuotojai palieka „Google“ tiesiog dėl paties darbo, kurį jiems tenka daryti, specifikos, o ne dėl skatinimo priemonių pertekliaus. „Google“ yra viena novatoriškiausių bendrovių naujovių ir taip nestokojančioje IT rinkoje, joje dirbantiems nuolat tenka kurti visiškai naujus, nematytus produktus, kurie neretai pastebimai keičia pasaulį. Kai kuriems darbuotojams gali atrodyti, kad jie tiesiog nuvertinami. Ir ne tik tai.
Bendrovės „Trilogy Search“ vadovo Chuko Pappalardo teigimu, daug kas įmonėse keičiasi kai po staigaus ir įdomaus augimo ateina ramesnio darbo periodas. Būtent tokį „Google“ dabar ir išgyvena – ši kompanija pakeitė visą IT pasaulį ir pusę interneto, na o dabar naujovių sukuria jau mažiau. Atitinkamai iššūkių gali pritrūkti tiems darbuotojams, kuriems būti įvykių sūkuryje, susidoroti su stresu ir nuolat kurti kažką naujo buvo smagu.
Teisybės, tikėtina, yra ir pastebėjime, kad išskirtinių gebėjimų ir patirties specialistai, kuriuos „Google“ samdo, kartais tiesiog nusivilia susidūrę su pilka kasdienybe. Dirbti „Google“ savaime smagu, pramogos darbo vietoje – irgi, bet jei pats darbas yra nykus raktažodžių suvedinėjimas ar ataskaitų rengimas, jis vis tiek gali nepatikti.
Nemaža dalis „Google“ paliekančių darbuotojų perėjo į interneto srityje dirbančias, tačiau jaunesnes ir dinamiškesnes įmones. Gal būtent nauji iššūkiai ir vilioja? Trys darbuotojai išėjo į mikrotinklaraščių svetainę „Twitter“, dar trys – į keitimosi vaizdo įrašais tinklalapį „Ooyala“. Net keturiolika darbuotojų perbėgo į „Facebook“ – dabar 10 % šios sistemos personalo yra buvę „Google“ darbuotojai. Nedidelė dalis darbuotojų, „Google“ užėmusių aukštesnes pareigas tiesiog pradeda ilsėtis ramiai žaisdami santaupomis vertybinių popierių biržoje.
Sklando net sąmokslo teorija, teigianti, kad vieną dieną gigantas „Google“ tiesiog nupirks bendroves, į kurias dabar slapta delegavo savo darbuotojus. Smagi mintis, bet toks pirkimas, tikėtina, visiškai demoralizuotų pačius „šnipus“ ir nesugražintų jų į „Google“ personalo gretas.
Pagal „DailyTech“ medžiagą, adrozdov.com nuotraukos