Gegužės 18 d., iškilmingos Nacionalinės pažangos premijos 2008 m. Laureatų apdovanojimo ceremonijos metu, įteiktos trys 70 tūkst. litų vertės Mokslo pažangos, Partnerystės pažangos ir Kultūros pažangos premijos.
Tiesioginė NACIONALINĖS PAŽANGOS, dar kitaip vadinamos lietuviškąja Nobelio premija, teikimo ceremonija per LNK buvo transliuojama tiesiogiai iš Vilniaus universiteto Teatro salės. Pagerbti NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS laureatų į senąjį Vilniaus universitetą susirinko akademinis elitas, iškiliausi valstybės kultūros veikėjai, verslo lyderiai.
Mokslo pažangos premija įteikta akademikui prof. Jurui Požėlai ir prof. Artūrui Žukauskui. Premija šiems mokslininkams skirta už svarų indėlį plėtojant puslaidininkių fiziką Lietuvoje.
Jų nuopelnai puslaidininkių fizikos mokslo raidai Lietuvoje įvertinti kaip nacionalinės reikšmės darbai, įtakojantys mokslo raidą ir permainas šalyje.
Partnerystės pažangos premija, kuri skiriama už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą, šiemet atiteko prof. habil. dr. Rymantui Jonui Kažiui. Garbingas apdovanojimas profesoriui įteiktas už ultragarsinių matavimo ir diagnostikos technologijų sukūrimą ir proveržį į Europos mokslinių tyrimų ir taikymų erdves.
Skiriant šią premiją, įvertinti laureato nuopelnai gilinantis į ultragarso praktinio panaudojimo galimybes, aktyvi jo kaip išradėjo bei mokslininko veikla. NPP komitetas, kuris vertina premijoms pateiktus darbus, pažymėjo, kad prof. R. J. Kažys – puikus multipartnerystės pavyzdys, nuolatos bendradarbiaujantis tiek su Lietuvos medikais, tiek su elektronikos ir maisto pramonės įmonėmis, taip pat ir su užsienio kapitalo įmonėmis. Mokslininko įgyvendintas idėjas patvirtina 7 JAV, Kanados, Europos ir Švedijos patentai.
Kultūros pažangos premija pirmą kartą įteikta net dviem iškiliems menininkams: už svarų indėlį į lietuvių poetinę kultūrą ir tautos tapatybės stiprinimą – poetui Justinui Marcinkevičiui, už originalias užsienio ir lietuvių klasikos kūrinių interpretacijas – režisieriui Eimuntui Nekrošiui. NPP komitetui teko pripažinti, kad tai – lygiaverčiai, tarpusavyje nekonkuruojantys kūrėjai. Poeto J. Marcinkevičiaus nuopelnus poezijos žodžiui, dramaturgijai ir kalbai vertina jau ne viena karta. Tuo tarpu režisierius Eimantas Nekrošius, interpretuodamas didžiuosius užsienio ir lietuvių klasikos kūrinių tekstus, tapo svarbus tiek Lietuvos, tiek Europos ir viso pasaulio teatralams.
Užlipęs ant scenos atsiimti apdovanojimo ir tik pradėjęs padėkos kalbą poetas J. Marcinkevičius pasijuto blogai ir buvo išvežtas į ligoninę, tačiau šiuo metu Kultūros pažangos premijos laureatas jaučiasi gerai.
Nacionalinės pažangos premija – tai ryškios ir vieningos Lietuvos verslo pastangos ir lėšos, siekiant pagerbti žmones, kurie savo idėjomis, atradimais, originaliais sprendimais ir talento sklaida prisidėjo prie tobulesnio ateities kartų gyvenimo.
Orientuodamasis į Nobelio premijos darbo principus, šiemet NPP komitetas iš esmės pakeitė darbų vertinimo ir premijavimo tvarką. Nei prieš ceremoniją, nei po jos pretendentai į premijas nėra skelbiami, o jų pateikta medžiaga išliks konfidenciali.
Šiais metais NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS pripažįstamos valstybinės reikšmės apdovanojimais ir yra neapmokestintos gyventojų pajamų mokesčiu.
NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS iniciatoriai: Vilniaus universitetas, LNK ir Hansabankas. Premijų mecenatas - koncernas „MG Baltic“. Premijų teikėjai: AB „Lietuvos draudimas“ ir leidykla „Alma littera“. Idėjos autorius – UAB „Strateginių komunikacijų centras“.