Nerimstant diskusijoms ir pasiūlymams dėl galimų kandidatų į švietimo ir mokslo vadovus, Lietuvos studentų atstovybių sąjunga teiravosi studentų, ką jie matytų LR švietimo ir mokslo ministru.
Balandžio 23–24 dienomis LSAS internetu apklausė 1144 įvairių aukštųjų mokyklų studentus, kuriems buvo pateiktas 10 galimų kandidatų į švietimo ir mokslo ministro postą sąrašas. Studentų kviesti įvertinti kiekvieną iš jų atskirai bei prašyta pasiūlyti savo kandidatą, tuo atveju, jei pateiktame sąraše jo nėra.
Sąraše studentai galėjo rasti Ramutį Petrą Bansevičių, Algirdą Monkevičių, Giedrių Viliūną, Liną Domarkienę, Justą Vincą Paleckį, Artūrą Žukauską, Ireną Šiaulienę, Virginiją Būdienę, Virginijų Domarką ir Mariją Aušrinę Pavilionienę. Šis sąrašas buvo sudarytas remiantis viešoje erdvėje pasiekiama informacija apie galimus kandidatus į ŠMM vadovo postą.
Apklausoje studentai kiekvieną kandidatą vertino pasirinkdami vieną iš galimų atsakymų: „pritarčiau šiai kandidatūrai, manau, kad tai kompetetinga, švietimo sritį išmananti asmenybė“, „nepritarčiau šiai kandidatūrai, nors tai ir žinomas asmuo, tačiau nemanau, kad jis/ji galėtų tinkamai eiti LR švietimo ministro (-ės) pareigas“, „nieko nesu girdėjęs (-usi) apie šį kandidatą/ šią kandidatę“.
Apklausos duomenimis, studentai labiausiai pasitikėtų dr. Algirdu Monkevičiumi (daugiau nei 34 proc.), Švietimo ir mokslo ministro pareigas ėjusiu 2000–2004 metais.
Antrąja pagal populiarumą kandidate į ŠMM vadovus matytų prof. habil. dr. A. M. Pavilionienę (33 %), Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoją ir Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narę. Ši kandidatė taip pat yra ir viena iš sulaukusių daugiausiai prieštaringų studentų vertinimų, nes daugiau nei 55 procentai apklaustų studentų teigė, jog nepritartų šiai kandidatūrai.
Trečiasis kandidatas, kuriam studentai patikėtų ministro postą yra prof. habil. dr. Artūras Žukauskas, visuomeninis LR Ministro Pirmininko konsultantas, studijų ir mokslinių tyrimų klausimais – jo kandidatūrai pritartų 32 procentai tyrime dalyvavusių studentų.
Ketvirtoji studentų palankiai vertinama kandidatė – Virginija Būdienė, šiuo metu einanti ŠMM viceministrės pareigas – jos kandidatūrai pritartų 31 proc. respondentų. V. Būdienę kaip ir dr. Artūrą Žukauską neigiamai įvertino tik 23 proc. apklaustųjų.
Mažiausiai studentų Švietimo ir mokslo ministerijos vadovais matytų Ireną Šiaulienę (6 proc.) ir Virginijų Domarką ( 9 proc.).
Pasinaudodami galimybe įvardinti savo kandidatus, studentai siūlė šiuos asmenis: VDU rektorių Zigmantą Lydeką, seimo narį Gintarą Steponavičių, istoriką Alfredą Bumblauską, DPI prezidentą Mantą Adomėną, filosofus Leonidą Donskį ir Vytautą Radžvilą, VU rektorių Benediktą Juodką, PVI direktorių Darių Kuolį, Vytautą Daujotį, Artūrą Zuoką ir kt.
Anot Lietuvos studentų atstovybių sąjungos vadovės Indrės Vareikytės, studentų tyrimo metu gauta informacija labai svarbi svarstant būsimo LR švietimo ir mokslo ministerijos vadovo kandidatūras.
„Taip pat suprantame, jog šis pusės metų laikotarpis yra pakankamai sudėtingas dėl įvairių sričių problemų švietimo sistemoje ir būtinų pokyčių poreikio, kurių atidėlioti nebegalima, naujuoju švietimo ir mokslo ministru norėtume matyti stiprią, neprieštaringai švietimo sistemos dalyvių vertinamą asmenybę, puikiai susipažinusią su šia sritimi ir išmanančia jos problematiką bei galinčią imtis ryžtingų sprendimų“, – apie galimą LR švietimo ir mokslo ministrą kalbėjo Indrė Vareikytė.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga tikisi, jog vadovauti LR Švietimo ir mokslo ministerijai bus pasirinktas asmuo, turintis pakankamai politinės valios priimti svarbius ir teisingus sprendimus, kurie yra toliaregiški ir strategiškai svarbūs Lietuvos švietimo ir mokslo ateičiai, o kylančios problemos aktualiausiais klausimais jo iniciatyva bus aptariamos ir sprendžiamos atvirai, spendimus priimant kartu su socialiniais partneriais ir tik atlikus atidžią pasekmių analizę.