Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Laimonas Briedis: dėl švietimo sistemos „sustabarėjimo“ Lietuva prarado vieną, o gal ir dvi studentų ir mokslininkų kartas

Publikuota: 2008-03-14 07:26
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Užsienio lietuvių rėmimo centras

Lietuvis mokslininkas Laimonas Briedis į Kanadą išvažiavo vos baigęs pirmąjį geografijos studijų kursą Vilniaus universitete. Gyvendamas už Atlanto, Laimonas visada buvo arčiau Vilniaus, nei neretas Lietuvoje gyvenantis – mokslininkas yra atsidėjęs geografiniam – istoriniams Lietuvos sostinės tyrinėjimui. Į Lietuvą jis grįžo trumpalaikiam moksliniam vizitui pagal „Protų susigrąžinimo programos parengimo ir įgyvendinimo“ projektą.

 Rodyti komentarus (4)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvis mokslininkas Laimonas Briedis į Kanadą išvažiavo vos baigęs pirmąjį geografijos studijų kursą Vilniaus universitete. Gyvendamas už Atlanto, Laimonas visada buvo arčiau Vilniaus, nei neretas Lietuvoje gyvenantis – mokslininkas yra atsidėjęs geografiniam – istoriniams Lietuvos sostinės tyrinėjimui.

Grįžęs trumpalaikiam moksliniam vizitui pagal „Protų susigrąžinimo programos parengimo ir įgyvendinimo“ projektą, L. Briedis vedė seminarų ciklą „Imperinis Vilnius 1795–1918“, šį mėnesį pasirodys ir mokslininko knyga anglų kalba: „Vilnius, svetimųjų miestas“. Į Vilnių istorijos mokslų daktaras žvelgia svetimšalio akimis – objektą tyrinėja remdamasis užsienio šaltiniais.

Mokslininkas tikina tyrinėti Lietuvos sostinę Kanadoje turįs labai geras sąlygas. „Atrodytų, kad nei Kanados valdžiai, nei universitetui neturėtų rūpėti Vilnius, bet niekada nei iš finansinių, nei iš akademinių institucijų neišgirdau, kad mano tyrinėjimo objektas netinkamas“, – pasakoja tyrėjas.

www.sugrizimai.lt Istorijos mokslų daktaras pataria ir lietuviams iš kanadiečių pasimokyti atvirumo, neskirstyti tyrinėjimo objektų į „žinomus – nežinomus“, „mūsų – ne mūsų“. „Jei visi Lietuvoje nagrinės tik tai, kas lietuviška, tai užsidarysime tarytum kiaute, ir sėdėsime su tais lietuviais, kurie, atvirai pasakius, nėra visam pasauliui tokie įdomūs. Lietuvoje įsivaizduojama, kad kiekvienas turi dirbti kažkokiam abstrakčiam tautos labui“.

Dr. Laimonas Briedis skeptiškai vertina visą Lietuvos mokymo sistemą. Pasak Kanadoje dvi dešimtis metų gyvenančio tyrinėtojo, dėl jos kenčia visa valstybė. „Iš šalies žiūrint, atrodo, kad mokymo sistema yra siaubingai sustabarėjusi ir nelanksti, ir labai nepriimtina žmonėms, kurie pamatę kitokio požiūrio į mokslą. Per dvi dešimtis metų buvo daug galimybių tai pakeisti, bet viskas juda labai lėtai. Mano požiūriu, dėl to Lietuva prarado vieną, jei ne dvi studentų ir mokslininkų kartas.“

Paklaustas, kaip juos susigrąžinti, mokslininkas atsako, kad visų pirma reikėtų sukurti žmones skatinantį sugrįžti darbo modelį. Mokslininkas kaip pavyzdį pateikia Kanadą, kurios universitetuose kuriamos valstybės finansuojamos vietos, skirtos paskatinti sugrįžti į JAV išvažiavusius mokslininkus. Į šias prestižines darbo vietas Kanadoje susidaro nemaži konkursai. L. Briedžio manymu, reikėtų apsvarstyti, kokių sričių specialistų Lietuvai trūksta, ir stengtis juos susigrąžinti.

„Jei sugrįžti tektų į dabartinę Lietuvos mokslo sistemą, tai tu ateini kaip svetimas, ir į tave žiūri kaip į svetimą. Jei bandai pasirodyti, kad nesi svetimas, konkuruoti su vietiniais mokslininkais, tai tada atsiranda pykčiai ir trintis. Todėl nebloga išeitimi galėtų būti konkursai tik tarp grįžtančiųjų mokslininkų“.

Lygindamas Kanados ir Š. Amerikos bei Lietuvos mokslo aplinką, istorikas didžiausiu skirtumu įvardija iš vienos pusės didesnes galimybes, o iš kitos – didesnę nežinią ir konkurenciją. „Net nėra ko lyginti kelių Lietuvos universitetų su daugybe anglakalbių šalių universitetų, kuriuose galima įsidarbinti. Tačiau šiuose universitetuose konkurencija labai didelė. Lietuvoje viskas vyksta kitaip: daugumą savo srities žmonių pažįsti, o ten visų pažinti tiesiog fiziškai neįmanoma, nes tas ratas labai platus“.

L. Briedis „Protų susigrąžinimo programos parengimo ir įgyvendinimo“ projektą vertina kaip netikėtą labai geros iniciatyvos pavyzdį. Vis dėlto mokslininko manymu, daug žmonių negalėjo juo pasinaudoti ir atvykti į Lietuvą pasidalinti savo patirtimi, nes dalyvavimui tokiuose projektuose derėtų rengtis mažiausiai prieš pusantrų metų.

Pasak „Protų sugrąžinimo programos parengimo ir įgyvendinimo“ projekto vadovo dr. Tomo Žalandausko, šio projekto metu vykdytų trumpalaikių svetur dirbančių mokslininkų vizitų patirtis bus plėtojama.

„Tyrėjų karjeros programoje, kuri parengta siekiant įgyvendinti 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programą, numatytos kelios stiprios priemonės, skatinsiančios išvykusių iš Lietuvos tyrėjų reintegraciją į šalies mokslinių tyrimų erdvę. Šios programos kontekste bus tęsiami mokslininkų iš užsienio trumpalaikiai vizitai, taip pat numatoma finansuoti podoktorantūrines stažuotes, planuojama grantų schema patyrusiems mokslininkams. Parama bus skiriama ir užsienio šalių aukšto lygio ar išvykusių iš Lietuvos mokslininkų (ar jų grupių) parengtiems projektams“, – pasakoja T. Žalandauskas.

Nuo 2006-ųjų gruodžio Užsienio lietuvių rėmimo centro projekto iniciatyva į Lietuvos studijų ir mokslo institucijas trumpalaikiams moksliniams vizitams jau atvyko 65 mokslininkai, nuolat mokslinį darbą dirbantys ir gyvenantys Anglijoje, Australijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir kitur.

Mokslininkų vizitai rengiami įgyvendinant projektą „Protų susigrąžinimo programos parengimas ir įgyvendinimas“, kuriuo siekiama sukurti užsienio mokslo centruose studijuojančių ir dirbančių Lietuvos piliečių skatinimo grįžti į Lietuvą programą.

Projektas „Protų susigrąžinimo programos parengimas ir įgyvendinimas“ finansuojamas pagal Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento 2 prioriteto „Žmogiškųjų išteklių plėtra“ 2.5 priemonę „Žmogiškųjų išteklių kokybės gerinimas mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje“.

Daugiau informacijos apie projektą, atvykstančių užsienyje dirbančių mokslininkų vizitus bei tyrėjų rengiamas atviras paskaitas/seminarus visi besidomintys gali rasti interneto svetainėje www.sugrizimai.lt.


Užsienio lietuvių rėmimo centras



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama