Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Skaitmeninė ekonomika: laikas revoliucijai?

Publikuota: 2008-02-02 07:22
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Nežinau.lt

Senokai ketinau apie tai parašyti, bet konkretus postūmis radosi iš diskusijos apie ANVA ir Fogenous interviu. Pastebėjau, kad dažniausiai apie piratavimą kalbama iš moralės pozicijų, pripažįstant šio reiškinio blogį ir diskusijas nukreipiant į nusikaltimo bei bausmės dydį. Bet ar piratavimas yra vien nusikaltimas? Ar tai gali būti ir (r)evoliucinis skaitmeninės visuomenės procesas?

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Senokai ketinau apie tai parašyti, bet konkretus postūmis radosi iš diskusijos apie ANVA ir „Fogenous“ interviu. Pastebėjau, kad dažniausiai apie piratavimą kalbama iš moralės pozicijų, pripažįstant šio reiškinio blogį ir diskusijas nukreipiant į nusikaltimo bei bausmės dydį. Bet ar piratavimas yra vien nusikaltimas? Ar tai gali būti ir (r)evoliucinis skaitmeninės visuomenės procesas?

Prieš pradėdami svarstyti turėtume pripažinti, kad piratavimas – toks, koks jis apibrėžtas galiojančių įstatymų – yra absoliuti visuomenės norma. Nepirataujančių nėra daugiau nei besilaikančių celibato. Bet taip nėra dėl to, kad visuomenė staiga tapo visiškai amorali. Tie patys žmonės, kurie siunčiasi muziką, filmus ir programas, dalinasi jomis, tuo pačiu metu aukoja labdarai, rūpinasi švara mieste, stengiasi padėti nuskriaustiesiems ir paprastai laikosi daugumos kitų įstatymų bei moralės normų. Todėl trumpam palikime įstatymus ir moralės normas ramybėje. Pasižiūrėkime į skaitmeninį amžių kitaip – iš ekonominės perspektyvos.

Nesu nei politikas, nei ekonomistas – jokių teorijų pats nekūriau. Tai, ką ketinu papasakoti, radau „Techdirt“ užrašuose. Michaelas Arringtonas ir kiti autoriai teigia, kad prekių vertę lemia jų „retumas“ (scarcity). Vienetiniai, nepakartojami kūriniai turi aukščiausią kainą arba netgi yra neįkainojami, nes jų savininkas niekada nesutiks skirtis su unikaliu daiktu. Kitame gale rasime skaitmeninę informaciją, kuri yra begalinė – nėra jokių ribų skaitmeninio failo kopijavimui. Vadinasi jo kaina yra nulinė. Neribotai kopijuojamo daikto negali pavogti, nes net paėmus tokių tūkstantį, toje pačioje vietoje lieka dar kiek nori. Begalybei negali uždėti „kopiraito“.

Tokia teorija gerai telpa į ekonomikos istoriją. Iki industrinės revoliucijos aristokratai ir turtingieji žemvaldžiai turėjo vienetinius kūrinius ir išskirtinę teisę jais mėgautis bei naudotis, nes nebuvo kaip jų tiražuoti. Pramonė sukūrė būdą analogiškus produktus pateikti platesnėms masėms – auganti buržuazija nukopijavo išrinktųjų naudojamus daiktus ir pavertė masiniu produktu, sumažinusi kainą tiek, kad ji būtų įperkama vidutiniajai ir netgi neturtingųjų klasei. Pamenate luditus? Galime laikyti, kad jie buvo tų laikų RIAA, MPAA ar LATGA-A, nes priešinosi masiniam vienetinių kūrinių tiražavimui – pirmajam virsmui „retumo“ ekonomikoje. Tačiau žmonių noras turėti tai, ką iki tol turėjo tik turtingieji, nugalėjo.

Skaitmeniniame amžiuje vyksta dar vienas virsmas. Dabar masiškai, bet vis tiek ribotai gaminami produktai – knygos, muzikos, filmų įrašai, programos, straipsniai, enciklopedijos – virsta unikaliu nauju skaitmeniniu „nulinio retumo“ produktu. Jie neturi ir negali turėti kainos. Begalybei negalioja išpardavimai.

DRM ir kitos priemonės nuo kopijavimo bando uždėti apynasrį – iš begalinio produkto sukurti dirbtinai retą. Realiai tai neveikia, nes DRM nėra produkto dalis. Prieš uždedant grandines produktas jau egzistuoja begaliniu, skaitmeniniu pavidalu.

Todėl iki šiol nepavyksta rasti atsakymą į klausimą „kaip parduoti skaitmeninį kūrinį?“. Negali uždirbti prekiaudamas nemokamais dalykais.

Bet juk jais prekiaujama! Elektroninės knygos „Amazon“, muzika ir filmai „iTunes“ – juk visa tai vyksta! Taip, vyksta. Bet jei pažvelgtumėme iš kitos pusės, tai rastume, jog tai tėra prekyba indulgencijomis – „Aš perku MP3 iš „iTunes“, nes mano moralės normos neleidžia vogti“ arba „Aš perku, nes noriu paremti kūrėjus“. Abu dalykai sveikintini, bet nekeičia reikalo esmės – tokiu būdu sumokėti pinigai gali būti laikomi parama ar auka, mokesčiu už saugumą ar „juridinį stogą“, bet ne mokesčiu už prekę. Nes ji nemokama.

Imkime neseniai gausiai aptarinėtą atvejį su „Radiohead“ albumu. Iš esmės muzikantai pripažino, kad jų muzika yra begalinė ir nemokama, o vietoje kainos padėjo virtualią skrybėlę aukoms. Tai labai apsimokėjo, nes žmonės mokėjo pinigus ne už failus su dainų įrašais, o pasinaudojo tuo kaip būdu išreikšti padėką, simpatijas ir paramą grupei, paskatinti ją kurti toliau. Visa tai nė kiek nesukliudys „Radiohead“ brangiai pardavinėti retus dalykus – koncertus ar atributiką, netgi kolekcinius albumus ypatingose pakuotėse.

O ką daryti programų, filmų kūrėjams? Prisitaikyti. Vakar perskaičiau, kad komercine buvusi programų paleidimo programa „Enso“ tapo nemokama. Logiška, bet gal per vėlu, nes „Launchy“ jau valdo rinką. Neseniai „FeedDemon“ tapo nemokama, bet „Google Reader“ jau užkariavo vartotojų simpatijas.

Jei Holivudui neapsimoka skaitmeninis formatas, tai reikia iš jo trauktis. Arba ieškoti būdų įtikinti žmones mokėti už nemokamą informaciją. Galbūt pagraudenimais, bet tikrai ne grasinimais.

Realiai mes esame pereinamajame laikotarpyje, nes didžioji dalis informacijos kūrėjų skaitmeninės ekonomikos dėsnių nepaiso ir bando gintis nuo jų pasenusiomis teisinėmis normomis, iškreiptai neribotiems produktams taikydami ribotų produktų taisykles. Žmonės suvokia, kad tai nesąmonė, ir daro savo. O gudriausiai iš to pelnosi Apple ir kitos bendrovės, kurios iš vienos pusės spaudžia Holivudą ir įrašų bendroves „atsiverti skaitmeniniam pasauliui“, iš kitos – renka mokestį iš vartotojų, mainais į nemokamą produktą ir netvarų, neapčiuopiamą „legalumo“ jausmą.

Šis rašinys skirtas pamąstymui ir diskusijoms. Aš nekariauju nė su viena autorių teisių institucija ar įstatymais. To nė nereikia. Ekonomikos dėsniai tuo ir yra galingi, kad rieda kaip volas, anksčiau arba vėliau nušluodami visas dirbtines kliūtis. Nemokamų programų jau yra pakankamai ir kasdien daugėja. Pažįstu daug žmonių, kurie išvis neklauso komercinės muzikos – visiškai pakanka nepriklausomos. Kasdien internete atsiranda dešimtys naujų legaliai nemokamų knygų – jų neįmanoma perskaityti. Tinklaraščiai be prenumeratos ir pinigų skelbia laikraštinės ir žurnalinės kokybės tekstus (kiti, ne šitas), tą patį daro portalai.

Kažkas yra pasakęs „informacija nori būti laisva“. Ji jau tokia yra. Laisva, begalinė ir nemokama.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama