Sausio pabaigoje Lietuvos studentų atstovybių sąjunga, bendradarbiaudama su tyrimų bendrove „Synoptikom“ atliko studentų apklausą apie sesijos rezultatus bei „nusirašinėjimą“ egzaminų metu.
Apklausoje dalyvavo 12 160 įvairių studijų pakopų (bakalaurai, magistrai ir doktorantai) studentų iš 46 šalies aukštųjų mokyklų. Apklausos metu studentų teirautasi, kaip jie vertina besibaigiančią egzaminų sesiją bei jos rezultatus, klausta, kaip vertina „nusirašinėjimą“, ar jį toleruoja dėstytojai, domėtasi, ar patys respondentai egzaminų sesijos metu naudojosi „paruoštukais“ ar kitomis „pagalbinėmis“ priemonėmis.
Dauguma tyrimo respondentų (63 proc.) įsitikinę, kad šios sesijos metu „didžioji dalis“ jų laikytų egzaminų ir įskaitų buvo įvertinti objektyviai, dar 22 procentai respondentų mano, kad „visų“ laikytų egzaminų bei atsiskaitymų metu dėstytojai įvertino jų žinias objektyviai.
Paklausti, kokių priemonių imasi, jei įtaria, jog dėstytojo vertinimas egzamino metu neobjektyvus, 48 procentai studentų sprendimo ieško „kalbėdamiesi tiesiogiai su dėstytoju“, 39 proc. respondentų sako nesiimą jokių veiksmų ir tik 3 proc. apklaustųjų rašo apeliaciją.
Tyrimo metu studentų teirautasi, ar jie asmeniškai šios egzaminų sesijos metu bent kartą „susiviliojo“ pasinaudoti „paruoštukais“. 27 procentai apklausoje dalyvavusių studentų į šį klausimą atsakė „teko ir ateityje ketinu tai daryti“, 11 proc. tvirtino šįkart pasinaudoję tokia galimybe, bet daugiau „nusirašinėti“ neketinantys, o dar 11 proc. respondentų šios sesijos metu naudotis „paruoštukais“ neteko, bet ateityje sakė ketinantys pabandyti. Šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų (51 proc.) tikino „paruoštukų“ neišbandę ir ateityje neketinantys to daryti.
„Jau ne pirmus metus analizuojame „nusirašinėjimą“ kaip reiškinį, vykdome įvairius tyrimus šia tema, organizuojame akcijas, skatinančias egzaminų sesijos metu elgtis garbingai. Studentų sąmoningumas egzaminų sesijos metu – taip pat laiko egzaminą: juk nėra taip lengva dorai elgtis, kai aplinkui „nusirašinėjimas“ toleruojamas ne tik kolegų studentų, bet ir dėstytojų, o „dešimtukų kišenvagiai“ lieka nenubausti. Aukštųjų mokyklų administracija turėtų pabusti ir pamąstyti, ko verta nugludinta aukštosios mokyklos misija, jei 50 procentų jos auklėtinių – tiesiog nesąžiningi“, – pasakoja LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Pasak I. Vareikytės, labiausiai „paruoštukais“ linkę naudotis Kauno technikos (66 proc. naudojosi ir toliau ketina), Utenos (58 proc.), Alytaus (51 proc.) kolegijų bei Vilniaus verslo teisės akademijos (44 proc.), Vilniaus pedagoginio (43 proc.) bei Vilniaus Gedimino technikos (40 proc.) universitetų studentai.
„Daugiausiai „nenusirašinėjančių ir neketinančių to daryti“ respondentų studijuoja Vilniaus (69 proc.), Mykolo Romerio (61 proc.) bei Vytauto didžiojo (52 proc.) universitetuose“, – sąžiningai studijuojančiais skuba pasidžiaugti studentų organizacijos vadovė.
„Iki šiol gyvavusi tendencija, kad nusirašyti vieną kitą kartelį – nieko blogo, po truputį keičiasi. Šiuos pokyčius neabejotinai įtakoja bet kokios smulkios pačių studentų, administracijos, studentų organizacijų pastangos kovoti su šiuo reiškiniu. Tačiau kol kas – šis sąmoningumo procesas vyksta lėtai. Tai kažkuo panašu į korupciją: visi keikia, bet, jei tai asmeniškai padėtų gyvenime – nevengia“, – įsitikinusi Indrė.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga šiais metais ketina „nominuoti“ dėstytojus, kurių egzaminų ar kitokių atsiskaitymų forma skatina studentus nebijoti, mąstyti atsiskaitymo metu, o ne dangstytis argumentais, kad „dėstytojas liepė iškalti, todėl ir nusirašinėju“.
„Tokius dėstytojus mums rašydami laiškus po šios internetinės apklausos įvardino patys studentai, tad nusprendėme paskatinti juos simbolinėmis dovanomis, kurias įteiksime vasario 1 dieną. Visus studentus, kurie tokių dėstytojų sutinka savo aukštosiose mokyklose, kviečiame parašyti apie juos Lietuvos studentų atstovybių sąjungai. Esame įsitikinę, kad pedagogai, gebantys sudominti ir paskatinti studentą net ir sesijos metu jaustis ramiai – išties vertingi mūsų aukštųjų mokyklų „lobiai“, – tikina LSAS prezidentė.
***
Apie nominuoti siūlomus dėstytojus studentai kviečiami rašyti iki sausio 30 dienos el. paštu info@lsas.lt arba video reportažus šia tema talpinti studentų video portale www.NeTikS.lt