Įsigijus naują išmanųjį laikrodį, dėmesį patraukia ryškus užrašas ant pakuotės ar korpuso – „atsparus vandeniui“. Iš pirmo žvilgsnio tai gali reikšti, kad jūs galite su juo maudytis ar plaukioti baseine.
Tačiau toks pasitikėjimas dažnai virsta nusivylimu, kai ant riešo kabojęs laikrodis staiga ima rodyti keistas valandas arba ekranas išvis užgęsta. Ar iš tiesų gamintojų teiginiai apie atsparumą vandeniui yra pažadas be išimčių?

Vienas iš painiausių dalykų – skaičiai, kuriuos matome: 30M, 50M, 100M... Iš pradžių gali pasirodyti, kad tai reiškia gylį, kuriame galima panardinti savo naujutėlį išmanųjį laikrodį. Bet 30 metrų ne visada reiškia, jog galite su juo nerti iki tokio gylio.
Šie skaičiai iš esmės yra laboratoriniai rodikliai, gauti kontroliuojamomis sąlygomis, ir jie nebūtinai atitinka realias situacijas – pavyzdžiui, stiprų dušo srovę ar šuolį į baseiną. Šiandien, pažvelkime į visą šią situaciją detaliau.
Ką reiškia skaičiai ant mano išmaniojo laikrodžio?
Žyma „30M“ ar „3ATM“ dažniausiai reiškia, kad išmanusis laikrodis gali atlaikyti lengvą sąlytį su vandeniu. Pavyzdžiui, lietų ar atsitiktinį purslą plaunant rankas. Tai nereiškia, kad su tokiu įrenginiu galima maudytis.
Kiek kitokia situacija yra su didesniais skaičiais. „50M“ arba „5ATM“ leidžia trumpai panerti ar išsimaudyti, tačiau vėlgi – jokio šokinėjimo į vandenį ar povandeninės veiklos. Tik laikrodžiai su „100M“, arba „10ATM“, ar didesniu atsparumu tikrai skirti aktyvesniam kontaktui su vandeniu.
Su tokiu išmaniuoju laikrodžiu galite ne tik maudytis, bet ir plaukti ar net užsiimti nardymu. Vis dėlto, net ir tokiu atveju verta būti atsargiems – karštas vanduo, muilas ar spaudimas nuo srovės gali pakenkti vidinei laikrodžio struktūrai.
Žinoma, reikėtų nepamiršti ir apie IP reitingą, kuris nurodo apsaugą nuo dulkių ir vandens. Esminiai rodikliai, kuriuos reikėtų žinoti – tai IP67 ir IP68. Pirmasis rodo atsparumą panardinimui iki 1 metro, bet ne ilgiau kaip 30 minučių. Antrasis dažniausiai priklauso nuo gamintojo, tačiau siūlo geresnes savybes nei IP67.
Kas dar turi įtakos atsparumui?
Išmaniojo ar įprastinio laikrodžio tarpinės, korpuso sandarumas bei mygtukų konstrukcija – visa tai daro įtaką faktiniam atsparumui. Laikui bėgant, medžiagos sensta, susidėvi, ir net brangus laikrodis gali netekti savo vandens nepraleidžiančių savybių.
Ekspertai dažnai rekomenduoja kasmet tikrinti laikrodžio sandarumą, ypač jei jis naudojamas aktyviai. Be to, daugelis pamiršta, kad laikrodžio atsparumas yra išbandytas statiškai – kai prietaisas tiesiog panardintas į vandenį.
Tačiau realybėje yra judesiai, spaudimas kinta, o ir chemikalai baseino vandenyje ar sūrus jūros vanduo – tai jau ne laboratorinės sąlygos.
Jeigu jūsų turimas išmanusis laikrodis jums brangus, tiek finansiškai, tiek sentimentaliai, geriausia būtų jį paprasčiausiai nusiimti prieš brendant į vandenį, nebent jis skirtas būtent tam. Sportiniai ar nardymo laikrodžiai yra sukurti tam, bet net ir jie reikalauja priežiūros.
Kiekvienas kontaktas su vandeniu, ypač chloruotu ar sūriu, palieka savo pėdsaką. O jei išmanusis laikrodis su oda aptrauktu dirželiu – net nedidelis drėgmės kiekis gali sugadinti ne tik išvaizdą, bet ir komfortą.
