Elektromobiliai kasmet sulaukia vis didesnio vairuotojų susidomėjimo. Vien pernai, lyginant su 2023 metais, elektromobilių pardavimai pasaulyje išaugo net 25 proc., o parduotų lengvųjų ir lengvųjų krovininių EV skaičius viršijo 17 mln. Vartotojų akį traukia ne tik elektromobilių įveikiamas vis didesnis atstumas ar įkrovimo prieigų prieinamumas, bet ir trumpas jų įkrovimo laikas. Pavyzdžiui, naudojant 150 kW galios greitąjį įkroviklį, „Kia EV6“ akumuliatorius iki 80 proc. įkraunamas vos per 25 minutes, rašoma „Ignitis“ pranešime žiniasklaidai.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Pasak 93 proc. pasaulyje apklaustų elektromobilių vairuotojų, jie negrįžtų prie automobilių su vidaus degimo varikliu. Lyginant tradicinius automobilius su elektromobiliais, pastarieji yra ne tik draugiškesni planetai, bet ir vairuotojų piniginėms. Paprastai jų eksploatacija ir priežiūra kainuoja mažiau. Taip pat elektromobiliai dažnai turi įdiegtas naujausias technologijas bei funkcijas, įskaitant pažangias pagalbos vairuotojui sistemas, kurios užtikrina gerą vairavimo patirtį. Atsižvelgiant į dabartines kuro kainas, vairuotojas taip pat sutaupys daugiau pinigų automobilį įkraudamas elektra nei kiekvieną kartą pildydamas degalų baką dyzelinu ar benzinu“, – sako „Ignitis“ elektrinio mobilumo departamento vadovas Eimantas Balta.
Vis daugiau elektromobilį renkasi, kaip pagrindinę transporto priemonę
Lyderiaujančio greito elektromobilių įkrovimo tinklo Baltijos šalyse „Ignitis ON“ užsakyta „Spinter tyrimų“ apklausa parodė, kad elektromobiliai vis labiau populiarėja ir Lietuvoje. Net 35 proc. apklaustųjų elektromobilių vairuotojų, elektromobilis yra vienintelė transporto priemonė šeimoje. Tuo metu 58 proc. žmonių greta elektromobilių vis dar naudoja ir vidaus degimo varikliu varomą transporto priemonę.
„Vertinant apklausos rezultatus matyti, kad daugiau nei trečdalis vairuotojų Lietuvoje jau perėjo prie elektromobilių kaip prie vienintelės transporto priemonės. Tai reiškia, kad elektra varomas automobilis ne tik atliepė jų poreikius, bet ir pasirodė finansiškai naudingesnis ar tvaresnis pasirinkimas. Taigi, pokytis vyksta, o tam, kad jis būtų kuo sklandesnis, tinklo operatoriai nuolat didina įkrovimo prieigų plėtrą bei gerina jų prieinamumą. Galvojant apie tai, jog elektromobilis vis dažniau tampa vienintele šeimos transporto priemone, svarbu sutelkti dėmesį į įkrovimo prieigų strateginį išdėstymą. Pavyzdžiui, „Ignitis ON“ įkrovimo prieigų skaičių didina ne tik miestuose prie prekybos centrų, maisto prekių parduotuvių, bet ir už miesto ribų ar keliaujant tarptautiniais maršrutais į Latviją bei Estiją. Šiuo metu visose Baltijos šalyse „Ignitis ON“ jau yra įrengę daugiau nei 1 tūkst. įkrovimo prieigų“,– pasakoja E. Balta.
Greitas įkrovimas paskatintų elektromobiliais naudotis dažniau
„Spinter“ apklausa parodė, kad 42 proc. apklaustųjų vidutiniškai per dieną elektromobiliu nuvažiuoja 51-100 km, o 38 proc. – iki 50 km. Pasak E. Baltos, iš tyrimo duomenų matyti, kad vairuotojai kasdien praleidžia nemažai laiko kelyje, todėl norint užtikrinti sklandų perėjimą prie elektromobilių, tinklo operatoriams itin svarbu pasiūlyti gerai išvystytas greitojo įkrovimo prieigas.
„Įsivaizduokime, kad po ilgos darbo dienos vairuotojas nori važiuoti namo, tačiau jo elektromobilį reikia įkrauti. Paskutinis dalykas, kurio jis norėtų, tai prie įkrovimo stotelės sugaišti dar bent valandą laiko. Galimybė per maždaug 20 minučių iki 80 proc. įkrauti elektromobilio bateriją leidžia tęsti kelionę su minimalia pertrauka. O jei dar įkrovimo prieiga yra greta prekybos centro ar maisto prekių parduotuvės, tuomet toks būtinas sustojimas praktiškai nėra juntamas. Tam, kad EV vairuotojų kasdienybė būtų kuo sklandesnė ir patogesnė, „Ignitis ON“ visoje Lietuvoje jau yra įrengusi daugiau nei 700 greitojo įkrovimo prieigų“, – sako E. Balta.
Nuo įkrovimo stebėjimo iki personalizuotų pasiūlymų
Siekdami supaprastinti elektromobilio įkrovimą, tinklo operatoriai savo klientams siūlo naudotis jų sukurtomis programėlėmis. Pasak E. Baltos, jų funkcionalumas nemažai prisideda prie to, kiek vairuotojui yra patogu savo elektromobilį naudoti kiekvieną dieną.
„Atlikta „Spinter“ apklausa parodė, kad 72 proc.apklaustųjų itin svarbu programėlėse matyti EV įkrovimo statusą ir progresą realiuoju laiku, o 71 proc. – rasti artimiausias įkrovimo stoteles. Tokias funkcijas gali pasiūlyti, pavyzdžiui, „Ignitis ON“ programėlė. Užuot laukę kol elektromobilis įsikraus, vairuotojai gali susitvarkyti kitus būtinus reikalus, apsipirkti ar papietauti, o įkrovimo eigą per atstumą stebėti naudodami aplikaciją. Svarbu ir tai, kad ši programėlė rodo laisvas įkrovimo prieigas ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Tokia funkcija leidžia vairuotojams pamiršti abejones, kad su EV patogu keliauti tik miesto ribose“, – programėlės privalumus aptaria E. Balta.