Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
Gruodžio 18 d. 20:22
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau
Gruodžio 18 d. 17:28
KTU mokslininkas apie energetikos transformaciją: energijos perteklius gali būti kaupiamas ir miesto infrastruktūroje
Gruodžio 18 d. 14:39
Kalėdos – darbymetis sukčiams: kaip galime apsaugoti save?
Gruodžio 18 d. 11:39
Atsakingas dirbtinis intelektas: kas tai ir kodėl tai svarbu?
Gruodžio 18 d. 08:23
„LinkedIn“ atsirado vaizdo įrašų srautas: jau veikia ir Lietuvoje
Gruodžio 17 d. 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
Gruodžio 17 d. 17:54
„Samsung“ išmanieji taps dar saugesni: „One UI 7“ atnaujinimas patikimiau apsaugos nuo vagysčių ir nesaugių ryšio tinklų
Gruodžio 17 d. 14:16
Kaip pasirinkti „PlayStation 5“ valdymo pultelį, geriausiai tinkantį jūsų žaidimo stiliui?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta

Publikuota: 2024-12-19 11:15
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiuolaikinė elektronika neįsivaizduojama be magnetų. Jie padeda pritvirtinti išmaniuosius automobiliniuose laikikliuse ir net išsaugoti duomenis kietuosiuose diskuose. Bet magnetizmas taip pat gali tapti atsakymu, ką daryti, kad mūsų telefonų baterijų netektų įkrauti kasdien, o didelė dalis prietaisų morališkai nepasentų jau po keleto metų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Pranešimų autorių pateikta nuotr.

Šiuolaikinė elektronika neįsivaizduojama be magnetų. Jie padeda pritvirtinti išmaniuosius automobiliniuose laikikliuse ir net išsaugoti duomenis kietuosiuose diskuose. Bet magnetizmas taip pat gali tapti atsakymu, ką daryti, kad mūsų telefonų baterijų netektų įkrauti kasdien, o didelė dalis prietaisų morališkai nepasentų jau po keleto metų. Tokį proveržį žada neseniai mokslininkų atrastas altermagnetizmo reiškinys, kuris „Telia“ ekspertų teigimu, turi potencialo mūsų elektronikai suteikti dar daugiau spartos ir ilgaamžiškumo.

„Altermagnetizmas atveria duris į naują technologijų erą, kurioje greitis, patikimumas ir taupumas pakils į dar nematytą lygį. Šis atradimas gali padėti išspręsti daugelį šiuolaikinės elektronikos ribotumų, tokių kaip didelės energijos sąnaudos ir netikėtas duomenų praradimas. Be to, jis turėtų prisidėti ne tik prie našesnių ir patikimesnių įrenginių kūrimo, bet ir prie mažesnio jų poveikio aplinkai“, – teigia „Telia“išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Magnetas ir nemagnetas tuo pačiu metu

Nemažai mūsų naudojamos elektronikos komponentų naudoja įprastu magnetizmu (feromagnetizmu) pasižyminčias medžiagas, tokias kaip geležis, nikelis ar kobaltas. Jas sudaro mažos sritys, vadinamos domenais, kuriose aplink medžiagos atomų branduolius elektronai sukasi vienoda kryptimi. Domenų kryptys visoje medžiagoje paprastai būna atsitiktinės, todėl bendra magnetinė trauka nebūna stipri.

Tačiau kai šios medžiagos atsiduria išoriniame magnetiniame lauke, jų domenai persitvarko ir išsirikiuoja viena kryptimi, sudarydami stiprų bendrą magnetinį lauką. Būtent dėl šio efekto artinant dekoratyvinį magnetuką prie metalinių šaldytuvo durelių, jis prilimpa ir išsilaiko savo vietoje.

Tuo metu praėjusią savaitę „Nature“ žurnale Jungtinės Karalystės Notingamo universiteto mokslininkų paskelbtas straipsnis pristato visiškai naują altermagnetizmo reiškinį, kuris leidžia medžiagoms pasižymėti magnetinėmis savybėmis, nesukuriant bendro magnetinio lauko. Tai įmanoma dėl unikalaus elektronų sukimosi pobūdžio: priešingai nei feromagnetuose, čia elektronai sukasi priešingomis kryptimis, tačiau jų išsidėstymas yra tvarkingas ir simetriškas.

„Šią tvarką galima palyginti su orkestru, kur muzikantai groja priešingas natas, bet jų muzika sukuria harmoningą rezultatą. Panašiai altermagnetinėse medžiagose elgiasi ir elektronai – nors ir sukasi priešingai, jie kuria subtilius magnetinius srautus. Be to, šie srautai gali būti valdomi itin tiksliai, todėl altermagnetinės medžiagos gali būti sėkmingai pritaikomos duomenų saugojimui ir apdorojimui elektronikos komponentuose“, – aiškina M. Baltušis.

Postūmis spintronikos pradžiai

Elektronikos įrenginių lustai pastaraisiais metais tobulėjo sunkiai suvokiamu greičiu. Dar 2014 m. „iPhone“ procesoriaus tranzistoriai buvo 22 nanometrų (nm) dydžio, o šiųmetis „iPhone 16“ jau gali pasigirti 3 nm architektūra. Tai leido pasiekti įspūdingą, net dešimt kartų siekiantį spartos prieaugį, tačiau šiomis dienomis pramonė jau artėja prie fizinių ir medžiaginių tobulėjimo „lubų“. Ši riba gali būti peržengta tik naudojant visiškai naują požiūrį – spintroniką, kurios pagrindą sudaro neseniai atrastas altermagnetizmas.

„Kitaip nei dabartinėje elektronikoje, spintronikoje informacija koduojama ne krūviu ir srovės judėjimu, o elektronų sukinio būsena. Tai atveria galimybę pasiekti tetrahercų (THz) dažnius – net tūkstantį kartų didesnį skaičiavimo pajėgumą, nei geba pasiekti dabartiniai procesoriai. Šie greičio šuoliai būtų neįmanomi dabartinėje elektronikoje, nes puslaidininkių medžiagos paprasčiausiai neatlaikytų milžiniškų krūvio didinimo apimčių ir dėl to gali veikti tik gigahercų (GHz) diapazone“, – aiškina M. Baltušis.

Galbūt toks milžiniškas spartos prieaugis neatrodo būtinas iš paparasto vartotojo pusės, bet jis galėtų tapti raktu į dar „protingesnį“ dirbtinį intelektą (DI). DI treniravimui panaudojus spintronikos pricinpu veikiančius kvantinius superkompiuterius, jis per daug trumpesnį laiką galėtų atlikti pačias sudėtingesnes užduotis, pradedant naujų vaistų kūrimu ir baigiant klimato kaitos modeliavimu ar jos nulemtų stichinių nelaimių prognozavimu.

Kelias savaites veikianti baterija ir draugiškumas aplinkai

Tarp kitų spintronikos ir altermagnetizmo privalumų išryškėja jų gebėjimas ženkliai sumažinti energijos sąnaudas. Šiuolaikinė elektronika, paremta krūvio valdymu, sunaudoja daug energijos, nes didelė jos dalis, keliaudamas elektros grandinėmis, prarandama kaip šiluma. Tuo metu spintronika, valdydama elektronų sukinį, o ne keisdama krūvį, beveik visiškai eliminuoja šilumos nuostolius, todėl įrenginiai tampa kur kas efektyvesni ir atsparūs perkaitimui.

Altermagnetines medžiagas naudojančių prietaisų priklausomybę nuo įkrovos taip pat mažina tai, kad magnetinė būsena išlaikoma nenaudojant elektros. Energija čia reikalinga tik duomenų įrašymui arba nuskaitymui, ko negalima pasakyti apie nuolatinio maitinimo reikalaujančius kompiuterių ar išmaniųjų telefonų operatyviosios atminties (RAM) diskus. Be to, ši altermagnetinių medžiagų savybė gali pasitarnauti kitu netikėtu būdu – staiga dingus elektrai, kompiuteryje rengiamas ir kietajame diske išsaugoti pamirštas dokumentas nebūtų prarastas.

„Įvairių šaltinių skaičiavimais, altermagnetizmu paremti išmanieji telefonai be įkrovimo galėtų tarnauti net keletą savaičių. Dėl to kur kas lėčiau dėvėtųsi jų baterijos, o pridėjus dar ir smarkiai išaugusią jų spartą – mažėtų būtinybė juos taip dažnai atnaujinti. Taip trauktųsi tiek elektronikos atliekų kiekis, tiek vertingųjų iškasenų eikvojimas. O altermagnetizmą pritaikius duomenų centrams ir kitiems prietaisams, dar ir sumažėtų poreikis energijai, kurios gamyba yra vienas pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių“, – pabrėžia „Telia“išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Spintronikos ir altermagnetizmo pritaikymo masinės gamybos technikoje dar teks palūkėti. Kol kas altermagnetizmas buvo stebėtas tik naudojant mangano telūridą, o ši medžiaga dėl įvairių kitų savo savybių nėra tinkama pramonei. Mokslininkai intensyviai dirba ieškodami alternatyvių altermagnetinių medžiagų, kurios ne tik pasižymėtų reikiamomis savybėmis, bet ir būtų pritaikomos masinėje gamyboje bei ekonomiškai naudingos. Nepaisant šių iššūkių, altermagnetizmo potencialas transformuoti elektronikos pramonę yra labai didelis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Paskolos internetu – Bigbank

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama