Elektronika.lt
 2025 m. sausio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
Sausio 2 d. 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Lietuvos mokslininkai kuria akustinio spektro ultragarso pagrindu kraujotaką gerinantį prietaisą

Publikuota: 2024-11-14 14:25
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Kauno technologijos universitetas

Sutrikusi apatinių galūnių kraujotaka yra dažna vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problema ir viena labiausiai paplitusių diabeto komplikacijų, dar kitaip vadinama diabetinės pėdos sindromu. Lietuvos mokslininkai sukūrė ultragarsinės pėdų stimuliacijos prietaisą, galintį neinvaziniu būdu ženkliai pagerinti apatinių galūnių kraujotaką.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Sutrikusi apatinių galūnių kraujotaka yra dažna vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problema ir viena labiausiai paplitusių diabeto komplikacijų, dar kitaip vadinama diabetinės pėdos sindromu.

Įvairių medicininės literatūros šaltinių duomenimis, tai – viena iš pagrindinių hospitalizavimo ir net iki 30 procentų invalidizuojančių amputacijų priežastis. Siekdami sumažinti tokių itin traumuojančių pasekmių tikimybę, Lietuvos mokslininkai sukūrė ultragarsinės pėdų stimuliacijos prietaisą, galintį neinvaziniu būdu ženkliai pagerinti apatinių galūnių kraujotaką.

Idėja sukurti tokį prietaisą kilo bendradarbiaujant Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkams, kuris tęsiasi ir sėkmingai vystomas jau ne vienerius metus.

Jų teigimu, šiuo metu pagrindinis dėmesys yra skiriamas magistralinių kraujagyslių problemų sprendimams minintervenciniais bei farmakologiniais metodais tobulinti. Tačiau trūksta klinikinių sprendimų mikrocirkuliacijos, būtent ir atsakingos už kokybišką pėdos audinių perfuziją, diagnostikai ir korekcijai, veiksmingų ir neinvazinių metodų paieškai bei praktinio jų pritaikymo galimybių tobulinimui.

Pasaulinės diabeto paplitimo tendencijos

KTU habil. dr. Algimantas Bubulis
KTU habil. dr. Algimantas Bubulis

Net apie 40 proc. pacientų, kuriems didžiosiose kraujagyslėse nenustatomi rentgenologiškai reikšmingi pokyčiai, gydomi tik standartiniais medikamentais, o neretai ir visiškai negydomi, nesigilinama į galimus tokius nusiskundimus lemiančius veiksnius, paprasčiausiai priskiriant juos psichosomatinių simptomų kategorijai. Tokiu būdu problema didėja ir dažnai pasekmės tampa sunkiai ištaisomos arba negrįžtamos.

„Todėl atkreipdami dėmesį į vis dažniau diagnozuojamų mikrocirkuliacijos sutrikimų pasekmes, norėjome rasti šios problemos sprendimo būdus, konkrečiai padedant cukriniu diabetu sergantiems pacientams“, – komentuoja vienas iš šio išradimo autorių, KTU habil. dr. Algimantas Bubulis.

Įvairiose Europos šalyse diabetu serga nuo 3 iki 7,2 proc. gyventojų ir ši tendencija palaipsniui didėja. Lietuvoje šia liga serga apie 100 tūkst. žmonių ir, manoma, kad per artimiausius 10 metų šis skaičius padvigubės.

Išradimo medicininiams tyrimams vadovavęs LSMU profesorius Vincentas Veikutis sako, kad diabetas šiuo metu gana sėkmingai koreguojamas, tačiau jo sukeliamos komplikacijos, viena iš kurių – diabetinės pėdos sindromas, ir toliau išlieka gana sunkiai sprendžiama klinikine problema. Paprastai dėl sutrikusios audinių kraujotakos ir progresuojančios neuropatijos pėdos audiniai tampa nejautrūs ir nebereaguoja į traumuojančius faktorius, todėl vystosi išopėjimas, žaizdų infekcija, progresuojanti audinių nekrozė, neretai pasibaigianti ir amputacija.

Kadangi šios patologijos gydymo vaistais galimybės yra ribotos ir turinčios savas komplikacijas, vis svarbesni tampa alternatyvūs, ypač neinvaziniai gydymo metodai, įskaitant ultragarso energijos naudojimą.

„Ultragarsas kaip vienas iš neinvazinių metodų pastaraisiais metais labai plačiai naudojamas praktiškai visose medicinos srityse“, – aiškina A. Bubulis.

Pasak mokslininko, tai lemia platus pritaikymo medicinos praktikoje spektras. Juo galima paveikti pačius įvairiausius kūno audinius ir struktūras: kaulus, odą, raumenis ir biologinius skysčius, įskaitant kraują. Veikiant ultragarsu galima sumažinti skausmą, spazmus, uždegimą, raumenų tonusą ir stimuliuoti kraujotaką.

„Ultragarsas retrogradiniu neurogeniniu keliu taip pat gali suaktyvinti centrinę kraujotaką pagrindinėse organizmo kraujagyslėse, esančiose arčiau širdies ir plaučių, o tai dar labiau išplečia jo terapinio panaudojimo galimybes“, – priduria KTU Mechatronikos instituto mokslininkas A. Bubulis.

Ultragarsas veikia ne tik audinius, bet ir nervų sistemą

Mokslininkų sukurtame įrenginyje naudojami specialūs pjezoelektriniai elementai, kurie, reaguodami į elektrinį signalą, kuria plataus spektro akustines ultragarso bangas. Tada, parinkus tinkamus parametrus, ultragarsas perduodamas į pėdos audinius ir gali stimuliuoti kraujotaką visoje kojoje.

„Vibracijos, kurias sukelia elementais tekanti elektros srovė, kuria akustines bangas. Šios bangos per odą patenka į gilesnius audinius, kur sukelia virpesius ir padidina kraujagyslių sienelių tonusą. Tai padeda pagerinti ne tik paviršinių audinių kraujotaką, bet ir moduliuoti kraują formuojančių elementų: eritrocitų, leukocitų ir trombocitų veiklą. Taip galima reguliuoti trombogenezę, imuninį atsaką ir uždegiminius procesus, kurie yra svarbūs normaliai kraujagyslių ir bendrai audinių funkcijai“, – aiškina KTU ekspertas.

Mokslininkų sukurto įrenginio stendas
Mokslininkų sukurto įrenginio stendas

Be to, ultragarso bangos gali veikti ir nervines struktūras, kadangi visos kraujagyslės turi inervaciją, todėl ultragarso poveikis gali suaktyvinti kraujagyslių tonusą dideliame audinių plote.

„Diabetinė neuropatija arba nervų disfunkcija, dažniausiai atsirandanti dėl nervo išemijos, taip pat gali būti iš esmės koreguojama naudojant tam tikrų parametrų ultragarsą“, – pabrėžia profesorius V. Veikutis.

Mokslininkų sukurto įrenginio stendas

Ultragarso terapinis poveikis žmogui priklauso nuo fizikinių parametrų: bangų dažnio, galios ir intensyvumo. Šiuo atveju sukurtame įrenginyje naudojamas žemo dažnio ultragarsas, kuris leidžia lengvai valdyti įrenginį. Jo veikimas yra nekontaktinis ir neterminis, todėl sumažina ir praktiškai eliminuoja galimus nepageidaujamus reiškinius.

Išradimui suteiktas Lietuvos ir Europos patentas, o, pasak A. Bubulio, sukūrus komercinį prototipą, jis gali būti plačiai naudojamas medicinos praktikoje: reabilitacijos ligoninėse ir skyriuose, profilaktiniuose kabinetuose, slaugos ligoninėse. Jis yra pakankamai mobilus, saugus ir gali koreguoti ne tik diabetinės, bet ir įvairios kitos kilmės apatinių galūnių kraujotakos sutrikimus.

„Atlikus atitinkamus programinės įrangos pakeitimus, tai gali būti individualiai naudojamas prevencinis sveikatos priežiūros prietaisas pacientams, sergantiems diabetu ir kitais periferinės kraujotakos sutrikimais. Jis taip pat galėtų būti naudingas vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairaus spektro lėtinių kraujagyslių funkcijos sutrikimų“, – teigia KTU mokslininkas.

Tinkamai parinktų parametrų ultragarsas taip pat galėtų lengviau fokusuotai integruoti ir chemoterapinius vaistus į norimą vietą, taip išvengiant bendro toksinio poveikio. „Tai gali būti perspektyvus technologinis proveržis medicinoje“, – tvirtina prof. V. Veikutis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama