Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
Lapkričio 21 d. 08:20
Ką turime nuveikti šiandien, kad taptume konkurencingesni ateities inovacijų srityje?
Lapkričio 20 d. 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Lapkričio 20 d. 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Publikuota: 2024-10-01 14:48
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui. Kaip veikia šis išradingas ginklas ir kaip jis gali pasitarnauti šiuolaikiniame mūšio lauke.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui. „Telia“ pasakoja, kaip veikia šis išradingas ginklas ir kaip jis gali pasitarnauti šiuolaikiniame mūšio lauke.

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Bepiločiai orlaiviai Rusijos pradėtame Ukrainos kare yra tapę vienu svarbiausių šiuolaikinės kariuomenės pajėgumų, galinčių reikšmingai pakeisti priešininkų jėgų pusiausvyrą. Prireikus mažyčiai dronai įrodė gebantys stoti į akistatą net ir su sunkiąja technika, o jų galimybės stebėti aplinką išgelbėjo daugybės karių gyvybę ir šiandien yra nepamainomos naikinant priešo taikinius ar planuojant sudėtingas operacijas.

Deja, efektyviai panaudoti bepiločius orlaivius fronte kiekvieną dieną darosi vis sunkiau ir sunkiau. Abi kovojančios pusės jau yra įgudusios naudoti elektronines kovos priemones, kuriomis slopinamos dronų valdymui naudojamos radijo bangos ir jų orientacijai vietovėje reikalingas GPS signalas. Tokiu būdu specialios įrangos generuojami elektroniniai trukdžiai neleidžia dronais žvalgyti vietovės bei pulti taikinių, priešą savotiškai palikdami be „akių“ ir be „šovinių“.

„Norint ištrūkti iš šios technologinės aklavietės, buvo prieita prie paprasto sprendimo – droną su valdymo pultu sujungti šviesolaidžio kabeliu. Taip vienu šūviu nušaunama visa eilė zuikių. Kadangi šviesolaidžiu sklindantis signalas yra optinis, jo neveikia radijo bangas slopinantys elektromagnetiniai trukdžiai ir priešui tampa neįmanoma perimti drono valdymo. Be to, dėl itin greito signalo perdavimo operatoriui atsiranda galimybė orlaivį valdyti kur kas preciziškiau, o drono filmuojamas vaizdas perduodamas su daug mažesniu vėlinimu“, – idėjos privalumus vardina Giedrius Jasonas, „Telia“ verslo produktų ir kainodaros vadovas.

Ekspertas prideda, kad minėti optinio kabelio privalumai galioja ir šviesolaidinio interneto atveju. Jo atsparumas įvairiausiems trukdžiams yra viena priežasčių, kodėl egzistuojant itin sparčiam 5G ryšiui ir toliau aktyviai vykdoma fiksuoto interneto linijų plėtra. Kaip parodė Ukrainos patirtis, priešui bandant užimti svetimą teritoriją, mobilusis ryšys būtų nuslopintas greičiausiai, o šviesolaidinis internetas veiktų ir toliau, nes jo veikimą galėtų sutrikdyti nebent fizinis optinio kabelio pažeidimas.

Kas žinoma apie šviesolaidinius dronus?

Pirmieji šviesolaidinių dronų prototipai į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankas papuolė šių metų kovą, o apie aktyvius jų bandymus ir masinės gamybos planus išgirdome nepraėjus nė pusmečiui. Atsakymo, kodėl taip greitai vystoma ši daug klausimų kelianti technologija, toli ieškoti nereikia. Prancūzijos kariuomenės štabo viršininko generolo Pierre‘o Schill‘o teigimu, net 75 proc. dronų Ukrainoje šiandien neutralizuojami trukdžiais nutraukiant ryšį tarp orlaivio ir operatoriaus.

Kitaip tariant, siekiant išlaikyti drono, kaip ginklo efektyvumą, tapo būtina atsisakyti valdymo radijo ryšio bangomis, o elementariausiu ir pigiausiu jo pakaitalu tapo šviesolaidis. Vokiečių „HIGHCAT“ testuojami „HCX“ dronai šį kabelį neša susuktą specialiame ritinyje ir, skrisdami tolyn, jį, lyg kokią laistymo žarną, paskui save po truputį išvynioja.

Pasak G. Jasono, informacija prie drono pritvirtintu šviesolaidžiu gali sklisti 1000 megabitų per sekundę (Mb/s) sparta, tad jo operatorius savo ekrane nuolat mato kokybišką vaizdą, kuris nedingsta net tada, kai orlaivis nusitaiko ir visu greičiu pasileidžia į taikinį. Nuskraidinus droną į draugiškas pozicijas, šią sparčią ir patikimą jo informacijos liniją netgi galima panaudoti tarpusavio komunikacijai, jei kitas ryšio priemones priešas sėkmingai užslopino elektroninės kovos priemonėmis.

Šviesolaidinės skraidyklės taip pat ypač tinkamos pastatų ar tunelių žvalgymui. Jei dėl vienas kitam keliamų ryšio trukdžių tokią misiją kartu galėdavo vykdyti geriausiu atveju keli radijo bangomis valdomi dronai, šviesolaidiniai orlaiviai tokios problemos neturi. Teoriškai jie netgi galėtų skristi dideliame spiečiuje, vienas kitam nė kiek netrukdydami.

Matydama tokią gausybę privalumų, į kovą šviesolaidinius dronus bando mesti ir Rusijos pusė, bet kol kas visi viešai pademonstruoti jos šviesolaidiniai orlaiviai tėra pigių kiniškų produktų analogai. Agresorė jų pasigaminti negalėtų net ir norėdama, nes tam reikalingos sankcijomis saugomos technologijos ir nemažas įdirbis.

„Įkąsti“ gali, bet reikia atsižvelgti į trūkumus

Šviesolaidinis valdymas gali skambėti kaip revoliucinė technologija, bet tuo pat metu tai yra ir didelis tokio tipo dronų minusas. „Savižudžio“ orlaivio galimas nešti svoris yra smarkiai ribotas, todėl užkabinus didelį optinio kabelio ritinį smarkiai sumažėja ant skraidyklės tvirtinamų sprogmenų kiekis ir atitinkamai – potenciali žala taikiniui.

Noras vietoje didesnio kabelio ritinio ant drono uždėti daugiau sprogmenų neišvengiamai reikš, kad atakuoti priešo pozicijas su tokio tipo orlaiviu bus galima tik iš pakankamai nedidelio atstumo, kas atakos rengėjus privers pavojingai priartėti prie fronto linijos ir rizikuoti būti sučiuptiems. Tokie trūkumai šviesolaidžiu valdomą orlaivį paverčia ganėtinai nišiniu ginklu, kurį verta naudoti tik veikiant labai stipriam priešo signalo blokavimui.

Nereikėtų pamiršti ir fakto, kad šviesolaidis yra kur kas trapesnis už įprastą varinį kabelį. Anot „HIGHCAT“, jį sudarantys stiklo pluoštai pakankamai neblogai atlaiko tempimo jėgą ir yra atsparūs tokioms įprastoms dronų kelyje pasitaikančioms kliūtims, kaip medžiai ar vandens telkiniai. Deja, net ir specialiai naudojimui dronuose subalansuotas šviesolaidis vis dar itin jautrus užlenkimui ir susisukimui išvyniojimo metu. Būtent dėl to tokio tipo orlaivių valdytojai turi būti specialiai mokomi nedaryti itin staigių, neprognozuojamų manevrų, kurie dronams ir suteikdavo pranašumą prieš kitus ginklus.

Geresne šviesolaidinio bepiločio alternatyva laikomi taip pat sparčiai vystomi dirbtiniu intelektu (DI) paremti dronai. Juose veikiantys DI algoritmai turėtų galėti interpretuoti kameros fiksuojamą vaizdą ir atakuoti taikinius be žmogaus įsikišimo. Gebėjimas savarankiškai naviguoti panaikintų būtinybę droną valdyti radijo bangomis ir turėti patikimą neblokuojamą GPS signalą, todėl šie orlaiviai taptų neaptinkami ir neužslopinami. Žinoma, kol tokie dronai taps kritine parama mūšio lauke, dar turės praeiti šiek tiek laiko, kurį sėkmingai padės ištverti šviesolaidiniai „skraidūnai“.

„Dronų tobulinimas ir gamyba šiandien tapo vienu intensyviausių technologinės kovos „ringų“, kuriame reikia ne tik genialiausių protų, bet ir darbščių rankų. Todėl šiais metais įprastą „Telia“ komandų formavimo ir stiprinimo programą pakeitėme, į ją įtraukdami dronų gamybos mokymus. Tikime kad konstruodami dronus mūsų darbuotojai įgis ne tik tiesioginei įmonės veiklai naudingų grupinio darbo kompetencijų, bet ir esant reikalui šalies gynybos arsenalą galės papildyti svarbiausiu šiuolaikinio karo ginklu bei šio amato mokyti kitus asmenis“, – teigia Giedrius Jasonas, „Telia“ verslo produktų ir kainodaros vadovas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama