Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
Sausio 20 d. 17:46
Dirbtinio intelekto klaidos versle – kas turi prisiimti atsakomybę? (1)
Sausio 20 d. 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Dronai agrosektoriuje tapo kasdieniais pagalbininkais, bet dar yra neišnaudotų galimybių

Publikuota: 2024-08-31 13:11
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Nuolat kintančios klimato sąlygos ir didėjanti pasaulinė maisto paklausa lemia neišvengiamus pokyčius ir žemės ūkio sektoriuje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos doktorantas ir įmonės „Agrodronas“ įkūrėjas Mindaugas Dorelis pastebi, kad dalį šių iššūkių gali padėti įveikti bepiločių orlaivių technologijos.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nuolat kintančios klimato sąlygos ir didėjanti pasaulinė maisto paklausa lemia neišvengiamus pokyčius ir žemės ūkio sektoriuje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) doktorantas ir įmonės „Agrodronas“ įkūrėjas Mindaugas Dorelis pastebi, kad dalį šių iššūkių gali padėti įveikti bepiločių orlaivių technologijos – jų pagalba galima žymiai padidinti produktyvumą, sumažinti sąnaudas ir pagerinti aplinkos apsaugą. Daug su ūkininkais bendraujantis mokslininkas pastebi, kad ši technologija ir dirbtinis intelektas jau iš esmės keičia tradicinius ūkininkavimo metodus.

VDU Žemės ūkio akademijos doktorantas, „Agrodronas“ įkūrėjas Mindaugas Dorelis
VDU Žemės ūkio akademijos doktorantas, „Agrodronas“ įkūrėjas Mindaugas Dorelis

Agrodronai – plačios panaudojimo galimybės

M. Dorelis jau daugiau nei 5 metus daug dėmesio skiria modernioms technologijoms, tarp jų ir bepiločiams orlaiviams. Mokslininkas atkreipia dėmesį, kad dronai jau ne ateities, o dabarties technologija. „Bepiločių orlaivių pagalba ūkininkai gali greitai ir tiksliai apžvelgti didelius žemės plotus ir lengvai stebėti pasėlių būklę. Naudodami multispektrines kameras, dronai padeda aptikti ligas, kenkėjus ar vandens trūkumą anksčiau, nei juos pastebėtų į laukus atvykęs ir po juos vaikštantis ūkininkas. Be to, dronai įgalina itin tiksliai paskirstyti preparatus konkrečiai ten, kur jų tuo metu reikia“, – pasakoja M. Dorelis. Jis pastebi, kad dronai leidžia racionaliai naudoti resursus, taupo išlaidas ir tuo pačiu mažina aplinkos taršą, padeda užauginti kokybišką produktą.

VDU ŽŪA doktorantas pastebi, kad technologijos nuolat tobulėja, plečiasi jų panaudojimo galimybės. „Bepiločiai orlaiviai naudojami ne tik žemės ūkyje, bet ir žuvivaisos sektoriuje. Juos pasitelkia ir inžinieriai, nes dronais galima paskleisti tam tikras skystas priemones ar kietas birias medžiagas ant skirtingų reljefų ar paviršių“, – apie plačias dronų panaudojimo galimybes kalba M. Dorelis.

Jau tapo įprastais šiuolaikinių ūkininkų pagalbininkais

Mokslininkas pastebi, kad dabar ūkininkai apsišvietę, puikiai žino apie dronų galimybes ir jie vis plačiau naudojami ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. „Prieš 6 metus pirmi Lietuvoje iš Kinijos atsivežėme agrodroną, o dabar šios technologijos jau nieko nebestebina. Lietuvos ūkininkai perima patirtį ir technologijų panaudojimo galimybes ir vieni iš kitų, ir iš užsienio šalių. Mūsų ūkininkai stebina savo šiuolaikiškumu ir kūrybiškumu pritaikant šias technologijas konkretiems savo ūkio poreikiams“, – pasakoja su iššūkius patiriančiais ir sprendimų ieškančiais ūkininkais daug bendraujantis mokslininkas.

VDU ŽŪA doktorantas atkreipia dėmesį, kad bepiločių orlaivių technologijų naudojimas ir su šia technologija susijusi programinė įranga paremta dirbtiniu intelektu skatina ir naujų žemės ūkio metodų plėtrą, pavyzdžiui, naujų augalų veislių tyrimus, kurios yra atsparesnės aplinkos sąlygoms. Tai padeda užauginti kokybišką derlių ir mažinti nuostolius dėl nepalankių sąlygų.

Gelbsti ir po liūčių, ir kai į laukus įvažiuoti trukdo vešlūs augalai

Vienas iš praktinių bepiločių orlaivių technologijų pavyzdžių – dronų technologijų panaudojimas pienininkystės ūkiuose auginant kukurūzus. „Pienininkystės ūkiai dabar pagrinde ruošia pašarus iš kukurūzų, nes juose daug masės ir baltymų. Norint užauginti gerą kukurūzų derlių, labai svarbu laiku augalams duoti medžiagų, kurių jiems trūksta ir tai padaryti laiku, net jeigu ir į lauką su traktorine ūkio technika įvažiuoti sudėtinga ar net neįmanoma. Su bepiločiais orlaiviais paprasta įvertinti augalų būklę ir augalus pamaitinti reikalingomis medžiagomis“, – apie dronų galimybes kalba VDU ŽŪA doktorantas.

M. Dorelis pastebi, kad įmonės „Agrodronas“ darbuotojai ypatingai daug skambučių sulaukia po stiprių liūčių. „Kai ūkininkai negali į laukus įvažiuoti su traktorinėmis transporto priemonėmis, mes su dronais laukuose paskleidžiame reikiamus biologinius preparatus ar mikroelementus, kad padėtume spręsti problemas“, – pasakoja dronų technologijų ekspertas.

Dronų spiečių technologijos atvertų dar daugiau galimybių

Dronai agrosektoriuje tapo kasdieniais pagalbininkais, bet dar yra neišnaudotų galimybių

Mokslininkas atkreipia dėmesį, kad dronai turi ir daug Lietuvoje dar neišnaudojamų galimybių. „Kol kas Lietuvoje teisiškai neišspręsta bepiločių orlaivių spiečiaus technologija. Pagal įstatymus vienas pilotas turi valdyti vieną droną, bet visame pasaulyje jau ir dabar vienas pilotas dažnai dirba daugiau nei su vienu dronu. Dronų technologijas galima pilnai automatizuoti – su dirbtinio intelekto pagalba kontrolė žymiai paprastesnė ir vienas pilotas gali saugiai kontroliuoti kelis orlaivius“, – apie laukiamus galimo teisinio reguliavimo keitimus kalba mokslininkas.

Pašnekovas pastebi, kad kitos dėl teisinių ribojimų kol dar Lietuvoje neišnaudojamos bepiločių orlaivių galimybės – augalų apsaugos produktų paskleidimas ant augalų, kai to reikia. „Iš dronų išpurškiant šiuos produktus išskiriama mažiau CO2, labai žymiai sumažinami pačių preparatų bei vandens kiekiai, taip einama tvarumo link. Naudojant dronus nepaliekama technologinių vėžių – racionaliai naudojamas ir saugomas dirvožemis. Kitų šalių ūkininkai dabar šią technologiją labai sėkmingai naudoja ir piktžolių sankaupoms naikinti. Iš pradžių jie bepiločiais orlaiviais susirenka informaciją, ją analizuoja ir duomenis perkelia į agrodroną, purkštuvą, kuris skrenda į vietas, kur nustatytos piktžolių sankaupos, ir tik ten purškia herbicidus“, – pasakoja M. Dorelis.

Mokslininkas tikisi, kad ateityje keisis teisinis reguliavimas ir Lietuvoje ūkininkai galės išnaudoti daugiau bepiločių orlaivių suteikiamų galimybių ūkininkauti efektyviau ir tvariau.

Į doktorantūrą VDU ŽŪA įstojo po IT studijų

Prisimindamas savo pirmus žingsnius žemės ūkio sektoriuje, bepiločių orlaivių technologijų ekspertas M. Dorelis pasakoja, kad po informacinių technologijų studijų doktorantūros studijoms pasirinko VDU ŽŪA, nes žemės ūkio sektorius – perspektyvi sritis. „Esu informacinių technologijų inžinierius ir agrosektoriuje matau daug perspektyvų iš verslo pusės. Keičiasi klimatas, vis labiau įtempta situacija darbo rinkoje, o maisto poreikis pasaulyje nuolat auga, tai verčia keistis visą agrosektorių ir atveria kelią naujoms technologijoms, tarp kurių ir dronai, ir dirbtinis intelektas. Žemės ūkio sektorius turi didelį potencialą pritraukti dideles investicijas į tolesnį automatizavimą, jau dabar pasitelkiant dirbtinį intelektą specialiai žemės ūkiui kuriamos naujos technologijos siekiant didinti sektoriaus efektyvumą“, – pasakoja doktorantas.

Pašnekovas džiaugiasi, kad doktorantūros studijos VDU ŽŪA atveria daug galimybių pasiekti naujausią mokslinę informaciją. „Doktorantai gali susipažinti su naujausių mokslinių tyrimų rezultatais, konferencijų metu susitikti su panašius klausimus sprendžiančiais mokslininkais iš kitų šalių. Be to, svarbu, kad VDU ŽŪA skatina savo tyrimus nukreipti į verslumo pusę, tai puiki galimybė su patyrusių mokslininkų pagalba pradėti kurti savo verslą“, – apie doktorantūros studijų galimybes ambicingų tikslų turintiems studentams kalba M. Dorelis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama