Tebesitęsiant saulės elektrinių bumui ir laukiant dar vienos paramos bangos, panašu, laimingieji ir vėl bus tie, kas suskubs pirmieji. Specialistų skaičiavimais, ir šįkart paramos visiems gali neužtekti. Gera žinia, kad šiuo metu elektrinę įsirengti apsimoka ir be jos – įrangos kainos pasiekė žemiausią tašką, tik pasinaudoti tuo ir vėlgi reikia paskubėti, nes tokia tendencija tęsis neilgai, rašoma „Solet“ pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Saulės energetikos bendrovės „Solet“ vadovas Andrius Karazinas atsako į dažniausiai šiomis dienomis užduodamus gyventojų klausimus.
Ar saulės elektrinės dar pigs?
Šiuo metu saulės elektrinės įrengimo kaina yra žemiausiame taške, ji kritusi daugiau nei 30 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Dar praėjusių metų antroje pusėje, kai Europoje susidarė saulės modulių perviršis, distributoriai buvo priversti drastiškai mažinti kainas, kad išvalytų sandėlius. Deja, tikrai negalime tikėtis, kad tokia tendencija tęsis, manome, ji truks ne daugiau nei pusmetį. Šiuo metu stebime, kad saulės modulių kaina jau stabilizuojasi.
Dabar įsirengti 10 kilovatų saulės elektrinę su parama kainuoja nuo 2400 eurų.
Per kiek laiko pagal dabartines kainas saulės elektrinė atsiperka?
Galima sakyti, kad pasinaudojus parama – per 2-3 metus, netgi įtraukiant visai neseniai padidėjusį elektros pasaugojimo mokestį. Skaičiuojame, kad gyventojai, kurie montuos apie trečdaliu didesnės galios elektrinę negu jiems reikia dabar (numatydami, kad ateityje didins savo elektros suvartojimą dėl, pavyzdžiui, įsigyto elektromobilio ar kitų poreikių), tai saulės elektrinės atsiperkamumas yra apie 3 metai. Be paramos – 5-6 metai.
Tuo metu, jeigu gyventojai neplanuoja didesnio elektros poreikio ir įsirengia tokios galios elektrinę, kiek elektros reikia dabar, tai yra sunaudoja ją momentiškai, tai atsiperkamumas dar greitesnis – apie 2-2,5 metų su parama, be paramos – 5. Tokio atsiperkamumo laikotarpio rinkoje dar nebūta. Prieš kelis metus skaičiavome ne mažiau nei 6-7 metus.
Ar saulės elektrinė veiks dingus įtampai?
Šis klausimas išties labai dažnas šių dienų kontekste, kai kaimynystėje vis dar tęsiasi karas. Neretai susiduriame su klaidingu įsitikinimu, kad saulės elektrinė generuos elektrą ir dingus tinklo įtampai. Visgi ne – jei elektros tinkle nebus, saulės elektrinė atsijungs. Tačiau yra sprendimų.
Geriausias jų – montuoti hibridinę saulės elektrinę su baterijomis. Toks pasirinkimas po truputį tampa vis paklausesnis ir mūsų šalyje. Įsirengus saulės elektrinę su baterija, vasarą vidutinis namas, atjungtas nuo tinklo, ir toliau gali tiekti elektrą apie parą, iki tol, kol baterijos vėl bus įkrautos. Tiesa, itin svarbu atkreipti dėmesį į galios keitiklio funkcionalumą, ne visi jų palaiko pilnavertį atsargos elektros energijos tiekimo režimą.
Kodėl negavau paramos?
Dažniausia klaida – nepaisoma datos, kuri skirta elektrinei įrengti ir reikiamiems dokumentams sutvarkyti. Pavyzdžiui, nurodoma, kad norint gauti paramą, elektrinė turi būti įrengta iki kovo 12 dienos, o faktiškai tai padaroma kovo 14 d. Tokiu atveju žmogus netenka paramos.
Taip pat labai svarbu teisingai numatyti elektrinės galią. Visuomet rekomenduojame nusimatyti šiek tiek daugiau, nes labai dažnai būna taip, kad žmogus paprašo paramos, tarkim, 7 kilovatų elektrinei, o faktiškai įrengiama šiek tiek daugiau, tuomet tam susidariusiam perviršiui parama negaunama.
Paramos gavimo sąlygos dabar tikrai kur kas lankstesnės, pavyzdžiui, net ir tuo atveju, kai gyvenamojoje vietoje yra registruota įmonė, gyventojas gali pretenduoti į paramą, ko anksčiau negalima buvo.
Vienintelė bėda, kad bent jau kol kas poreikis yra didesnis nei skirta parama. Tą puikiai iliustruoja faktas, kad parama išgraibstoma per kelias valandas ir nemažai žmonių lieka užriby. „Solet“ skaičiavimais, dabar skirtos paramos visiems irgi neužteks, ypač sostinės regionui numatytų 2,85 mln. Eur.
Tokiu būdu dalis gyventojų liks tarsi apgauti – Energetikos ministerija praeitų metų rugpjūtį pati paragino žmones pradėti įsirengti elektrines nelaukiant paramos, o dabar, panašu, dalis tos paramos gali ir negauti. Mūsų skaičiavimu, tik apie 4-4,5 tūkst. gyventojų galės pateikti paraišką, nors poreikis yra didesnis.
Ar saulės elektrinę reikia prižiūrėti?
Tikrai susiduriame su gyventojų požiūriu, kad įsirengus saulės elektrinę galima tiesiog ją pamiršti. Visgi taip nėra, elektrinė reikalauja priežiūros. Rekomenduojame rečiausiai kas du metus atlikti patikrą, nes pasitaiko tikrai visko: paukščiai po moduliais susisuka lizdus, graužikai nugraužia laidus, oksiduojasi kontaktai ir pan. Tad visada geriausias kelias užkardyti bet kokias problemas – laiku jas pastebėti ir pašalinti.
Dar vienas svarbus niuansas, kuris dažnai nežinomas – garantija moduliams, galios keitikliams paprastai galioja tik tada, kai elektrinę įrengia sertifikuotas atstovas. Tad tikrai rekomenduojame patikėti įrengimo darbus būtent tokiems atstovams.
Be to, tais atvejais, kai žmonės saulės modulius įrengia patys, dažnai pasitaiko, kad padaro tą netinkamai, pavyzdžiui, klaidingai sukonfigūruoja keitiklio parametrus, viršija ESO prijungimo sąlygose numatytą leistiną generuoti galią ir panašiai. Dėl tam tikrų pažeidimų ESO gali gyventojams skirti baudą.