Jungtinių Valstijų gynybos departamentas planuoja per trejus metus apsirūpinti dirbtinio intelekto technologijomis, kurios padėtų įgauti pranašumą ateities karuose. Pentagono specialistai sako numatę saugiklių, kad dirbtiniu intelektu paremti ginklai nebūtų visiškai nepriklausomi nuo žmogaus kontrolės.
Jungtinių Valstijų kariuomenei – dirbtinis intelektas jau gana ilgai naudojamas įrankis kare.
Bet tik pastarąjį dešimtmetį ši technologija vis garsiau įvardijama kaip galinti pakeisti karo pobūdį iš esmės. Tik 2019-tais metais Pentagone pasirodė pirmoji dirbtinio intelekto strategija.
Tęsiantis mąstančių mašinų revoliucijai, Amerikos gynybos departamentas siekia neatsilikti nuo Kinijos ir per trejus metus planuoja įdiegti tūkstančius autonominių sistemų su dirbtiniu intelektu – kokios jos – valstybės paslaptis.
Tačiau pats sprendimas rodo, kad didžiųjų valstybių kariuomenės vis labiau pasitiki dirbtiniu intelektu, srityse, kur sprendžiami gyvybės ir mirties klausimai.
„Gebėjimas priimti geresnius ir greitesnius sprendimus nei konkurentai ir priešininkai yra svarbiausias dalykas, kai kalbame apie daugelį šių naujų technologijų. Jos turi padėti kariams tai įgyvendinti“, – sako JAV oro pajėgų atstovas Mattas Strohmeyeris.
Mokslininkai ir patys Pentagono pareigūnai net neabejoja, kad, tobulėjant technologijai, atsiras visiškai autonominių, žudyti galinčių ginklų.
Scenarijus, kai oro erdvėje tarpusavyje kariaus mąstantys žvalgybiniai dronai ir jų naikinti pasiųstos puolamosios skraidyklės, arčiau realybės nei daugeliui atrodytų.
„Dirbtinis intelektas yra svarbiausias mūsų inovacijų darbotvarkės elementas, padedantis mums sparčiau programuoti, geriau dalytis ir naudotis kitomis platformomis, o tai labai svarbu ateities karams“, – teigia JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas.
Pentagono tikslas – integruoti dirbtinio intelekto sistemas, gynybos kompanijų užduotis – kuo greičiau jas sukurti – ir šioje vietoje, anot gynybos departamento pareigūnų, išryškėja didžiausios rizikos.
Sudaromos sutartys į priekį, nežinant ar tikrai dirbtiniu intelektu paremti ginklai sugebės pateisinti jiems keliamus lūkesčius.
Vis dėlto, už šią technologiją Pentagone atsakingas pareigūnas kalba, kad didžiausių problemų ir moralinių dilemų valdant žudančias mašinas bus išvengta, kol už jas bus atsakingas žmogus.
„Nepriklausomai nuo sistemos autonomiškumo, visada bus atsakingas atstovas, kuris supranta sistemos ribotumą, apmokytas dirbti su ja, gali pagrįstai įvardyti, kur ir kada sistemą dislokuoti ir visada prisiims atsakomybę už jos dislokavimą. Tokie yra saugikliai“, – sako vyriausiasis Pentagono dirbtinio intelekto specialistas Craigas Martellas.
Dar vienas neatidėliotinas iššūkis Pentagonui – prisivilioti talentų, galinčių ir mokančių dirbti su naujosios dirbtinio intelekto epochos ginklais.