Ką tik baigėsi didžiausia pasaulyje technologijų konferencija GITEX 2023. Šiame renginyje buvo pristatomos ateities technologijos, demonstruojami naujausi pasiekimai dirbtinio intelekto, robotų, išmaniųjų dėvimųjų įrenginių ir kitose srityse. BBC žurnalistai, savo akimis apžiūrėję keletą išties keistų eksponatų ir stendų, išrinko jiems didžiausią įspūdį palikusius renginio akcentus, atskleidžiančius pakankamai keistas technologijų vystymosi trajektorijas, skelbia BBC.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Futbolą žaidžiantis, tačiau dideliu talentu šioje srityje nepasižymintis robotas
GITEX parodoje buvo išbandytas ATLAS – futbolą žaidžiantis robotas, kurį sukonstravo Kalifornijos universiteto tyrėjai, ir kuris savo įgūdžius demonstravo žaisdamas prieš savo kūrėją.
ATLAS`ui buvo paridenamas kamuolys, o jis švelniu smūgiu grąžino jį atgal – bent jau vieną kartą. Netruko paaiškėti, kad kamuolį robotui reikia paduoti į vieną konkrečią vietą, o tai nėra labai patogu staigiai besikeičiančių įvykių futbolo aikštėje sūkuryje.
Visgi verta pabrėžti, kad demonstracijos metu ATLAS buvo valdomas nuotoliniu būdu, – paprastai aparatas veikia autonomiškai. Galbūt be kūrėjų įsikišimo ATLAS iš tiesų paliktų geriausius pasaulio futbolininkus it musę kandusius.
ATLAS nebuvo pats šauniausias žaidėjas, todėl nenuostabu, kad ne ką geriau sekėsi ir jo smulkesniems bei mažiau techniškai pajėgiems draugams. Stebėjome, kaip žmonės ne kartą įveikė futbolą žaidžiančių robotų komandą. Žinoma, smagu už savą rūšį, tačiau tenka pripažinti, kad varžovai nebuvo itin grėsmingi.
Šaškėse neįveikiamas robotas
1997 metais robotas nugalėjo vieną iš pirmaujančių pasaulyje šachmatų didmeistrių. Kiek vėliau, 2016 m., „Google“ robotas „AlphaGo“ įveikė vieną geriausių „Go“, dažnai vadinamo sunkiausiu visų laikų stalo žaidimu, žaidėjų. Šiandien buvo pasiekta trečioji pergalė – robotas įveikė BBC žurnalistą šaškėse.
„Gerai, pasiekimas nėra jau toks įspūdingas. Mes nesame šaškių meistrai, tačiau net ir padedami minios gerbėjų (o gal tiesiog konferencijos lankytojų, sunku pasakyti) neprilygome šiuolaikinėms technologijoms“, – pasakoja parodoje dalyvavęs BBC žurnalistas.
Asmeninė dirbančiojo iš namų „kapsulė“
Daugėjant dirbančiųjų iš namų, pats laikas šiek tiek patobulinti savo asmeninius biurus. Tačiau vien stalas ir kėdė juk nuobodu. Kodėl neįsigijus kiaušinio formos darbo kapsulės su įmontuotais monitoriais, reguliuojamomis kėdėmis ir stalais?
Žinoma, galite suabejoti, ar jam užteks vietos jūsų darbo kambaryje ir ar dirbdami norite atrodyti kaip piktavalis programišius. Tačiau juk smagu svajoti apie pasaulį, kuriame visas jūsų biuras gali būti sutalpintas į keistą kokoną.
Nauja vaizdo skambučių forma
Dėl pandemijos ir su ja susijusios izoliacijos vaizdo skambučių technologijos pastaraisiais metais labai patobulėjo. Vienos bendrovės investavo į geresnės kokybės kameras, kitos – į geresnius mikrofonus, o trečios ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad vaizdo skambučiai taptų visiškai nauja patirtimi.
Viename GITEX stende vaizdo skambutis buvo paverstas iliuzija. Atsistojate priešais dėžę, o kitame pasaulio krašte esantis žmogus gali matyti jus tos dėžės „viduje“. Nors atrodytų, kad sėdite dėžėje, visa tai tėra iliuzija, sukuriama sumaniai pasitelkiant kameros kampus ir išnaudojant erdvę.
Antras geriausias žmogaus draugas
„Boston Dynamics“ mums jau parodė, kad šuo robotas gali tapti minios numylėtiniu. Kinijoje įsikūrę robotų gamintojai „Deep Robotics“ buvo viena iš daugelio GITEX parodoje dalyvavusių įmonių, robotizavusių geriausią žmogaus draugą.
Kinai pademonstravo du modelius. Mažesnysis iš jų turėjo tam tikrų įgūdžių, kurių paprastai nelaikome itin naudingais, kai kalbame apie robotus, pavyzdžiui, jis galėjo atlikti kelias jogos pozas, atgalinį salto ir šiek tiek pabėgėti vietoje.
Tačiau įjungus didesnįjį modelį, juokai baigėsi ir teko surimtėti. Jis (šuo robotas) gali lipti laiptais, nešti svorius ir net judėti bėgimo tempu. Nors robotai atrodo nerangūs, savo kūrinius pristatę technikai netruko pademonstruoti jų tvirtumą, stumdydami, spardydami, tampydami, vilkdami ir kitais būdais netinkamai elgdamiesi su robotais šunimis, kuriems toks elgesys atrodė nė motais.
Migdantis šalmas
„Artėjant prie šio stendo nebuvo visiškai aišku, ar sužinosime apie naują unikalią technologiją, ar mums bus ištrinta atmintis, ar būsime informuoti, į kurį Hogvartso koledžą patekome.
Ant stalo gulėjo paslaptingas baltas šalmas ir keletas ženklų, leidžiančių suprasti, kad jis pakeis mūsų gyvenimą. Intriguojantis pažadas, kiek nejaukiai primenantis istorijas, kai žmonės netikėtai atsiduria sektoje“, – įspūdžiais dalijasi BBC žurnalistas.
„SleePYA“ šalmas – tai smegenis stimuliuojantis prietaisas, kuriuo siekiama padėti nuo nemigos kenčiantiems žmonėms gerai išsimiegoti. Manoma, kad tai pavyksta pasitelkus artimųjų infraraudonųjų spindulių šviesą, kuri tiekia energiją mitochondrijoms.
Atsižvelgiant į tai, kad ši mokslo sritis dar tik vystosi ir kad šalmas kainuos 8 milijonus korėjietiškų vonų (beveik 6000 eurų), tai nėra tas produktas, kuris šiuo metu galėtų atsidurti mūsų pirkinių sąrašo viršuje.