Elektronika.lt
 2025 m. sausio 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 1 d. 11:26
Papildomos „WaveSurfer“ osciloskopų funkcijos iš „Teledyne LeCroy“ – išplėstos galimybės profesionaliai įrangai
Gruodžio 31 d. 17:44
„Samsung“ sieks mažinti stresą: po „One UI 7“ atnaujinimo išmanieji galvos už mus
Gruodžio 31 d. 14:44
Verta žinoti. Duomenų saugumo iššūkiai ir modernūs sprendimai
Gruodžio 31 d. 11:22
Apšvietimas – svarbiausias saugumo elementas tamsiuoju metų laiku
Gruodžio 31 d. 08:37
Jau netrukus „Google“ pradės masinį mūsų sekimą
Gruodžio 30 d. 17:21
2025-ųjų technologijų tendencijos: DI agentai ir pasiruošimas gyvenimui be „TikTok“
Gruodžio 30 d. 14:30
„ChatGPT“ jau veikia per „WhatsApp“: kaip išbandyti artėjant naujametiniam vakarėliui?
Gruodžio 30 d. 11:22
Inovacijų ekspertas: kas įsimintino technologijų pasaulyje nutiko 2024-aisiais?
Gruodžio 30 d. 08:20
Sužinokite, kokius nustatymus reikia pakeisti, kad matytumėte ar jūsų išsiųsta žinutė buvo perskaityta
Gruodžio 29 d. 11:24
Vandenilis – tvaresnė transporto ateitis: mažina ne tik iškastinių degalų sąnaudas, bet ir CO2 emisiją
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ekspertas įvardijo, kokią klaidą verslas daro įsirengdamas saulės elektrinę

Publikuota: 2023-10-01 10:26
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Mažesnės nei pernai elektros kainos biržoje, pabrangęs finansavimasis ir keliamos diskusijos dėl gaminančių vartotojų atsiskaitymo modelio keitimo kelia klausimą verslui – ar investicijos į saulės elektrines vis dar apsimoka?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Mažesnės nei pernai elektros kainos biržoje, pabrangęs finansavimasis ir keliamos diskusijos dėl gaminančių vartotojų atsiskaitymo modelio keitimo kelia klausimą verslui – ar investicijos į saulės elektrines vis dar apsimoka? „Ignitis“ saulės energijos ir energetinio efektyvumo produktų vadovas Mindaugas Protas teigia, kad nepaisant ilgesnio atsiperkamumo laikotarpio, saulės elektrinės vis dar yra efektyvus būdas verslui minimizuoti išlaidas ir kitas su energijos kaštais susijusias rizikas, rašoma „Ignitis“ pranešime spaudai.

Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.

Tiesa, svarbu nepadaryti klaidos ir įsirengti reikiamos galios elektrinę.

„Šiemet vyravusios mažesnės ir stabilesnės elektros kainos biržoje leido verslui šiek tiek atsikvėpti. Tuo pačiu jos ir išaugusios palūkanos nežymiai prailgino saulės elektrinių atsiperkamumo laikotarpį – jis gali siekti 6–10 metų, priklausomai nuo elektros kainų rinkoje, techninių saulės elektrinės charakteristikų ir to, ar naudojamasi valstybės parama.

Šie veiksniai kiek sulėtino dalies įmonių domėjimąsi saulės energetika. Nepaisant to, manome, kad šiuo metu rinkoje išlieka palankios tendencijos verslui įsirengti saulės elektrinę, tai finansiškai patraukli investicija ir į ateitį žiūrintis verslas, ypač – gamybos sektorius, ja naudojasi“, – sako M. Protas.

Užtikrina stabilesnius kaštus

Nors investicijų į saulės elektrinę atsiperkamumas vertinant šiandienines aplinkybes ir yra ilgesnis, nuosavos saulės energijos generacijos turėjimą verslas supranta kaip rizikos mažinimą: dalis energijos tuomet gaunama fiksuotais kaštais, o ateityje, kai investicija į elektrinę atsiperka – nemokamai.

„Nepaisant to, kad šiemet elektros kainos biržoje stabilesnės, svyravimai išlieka gana dideli. Pavyzdžiui, per pastarąsias kelias savaites „Nord Pool Spot“ biržoje pasiekti šių metų kainų rekordai. Taip pat ir dienos metu, skirtingomis valandomis, elektros kainų svyravimai būna žymūs – pavyzdžiui rugsėjo 18 d. didžiausia ir mažiausia kaina biržoje dienos eigoje skyrėsi net 7,5 karto – nuo 40 Eur/MWh iki 300 Eur/MWh. Tokiais atvejais nuosava elektrinė gali sušvelninti kainų šuolį, nes dalis elektros energijos, kurią verslas pasigamina pats saulės elektrinėje, turi fiksuotą kainą.

Tai suteikia papildomo stabilumo ir atsparumo svyravimams, nes įmonė tampa mažiau priklausoma nuo išorinių kainas veikiančių veiksnių, tokių kaip gamtinių dujų kainos, tinklų remontai, geopolitiniai pokyčiai ir pan.“ – sako saulės energijos ir energetinio efektyvumo produktų vadovas.

Jis pastebi, kad būtent galimybė susimažinti išlaidas energijai stipriausiai lemia, jog šiandien į atsinaujinančią energetiką investuoja ir didelės šalies bendrovės, ir smulkūs šeimos verslai.

Įsirengti elektrinę kainuoja pigiau

Dar vienas aspektas, skatinantis verslą neatidėti investicijų į nuosavą generaciją saulės elektrinėje yra mažėjančios jų įrengimo kainos. Kaip rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys, šiemet gegužę saulės elektrinės įrengimo kaina nukrito iki 978 Eur už įrengtą kW. Tai – 5 proc. mažiau nei 2022 m. bei 18 proc. mažiau nei šių metų balandį. Pigo ne tik darbų kainos, bet ir moduliai, kurie mūsų šalyje atsiėjo pigiau nei kitose Baltijos šalyse, Lenkijoje ar Vokietijoje.

Be to, kaip pastebi M. Protas, verslas šiandien taip pat gali pasinaudoti situacija, kad kiek prislopus susidomėjimui saulės elektrinėmis ir lėtėjant ekonomikai, rangovai linkę duoti finansiškai patrauklesnius pasiūlymus.

„Rinkoje praėjusiais metais vyravęs „aukso amžius“ baigėsi ir atsirado bei intensyvėja konkurencija dėl klientų, o tai sukuria spaudimą kainų mažėjimui. Verslas turėtų tuo pasinaudoti, nes ši tendencija nebus ilgalaikė – infliacija rinkoje išlieka, kas kels įrangos ir žaliavų kainas, taip pat ir atlyginimų augimui spaudimas didelis, todėl kainų sumažėjimą vertiname kaip momentinę tendenciją“, – įsitikinęs M. Protas.

Per didelė elektrinė nėra optimalu

„Ignitis“ atstovo teigimu, nusprendus įsirengti ar įsigyti nutolusią saulės elektrinę, verslui labai svarbu įvertinti, kokios galios ji turėtų būti. Labai dažnai daroma klaida, kurią kartais verslui įperša ir patys rangovai – statoma maksimali elektrinė, kiek telpa ant pastato stogo ar sklype, o ne pagal įmonės suvartojimo poreikį.

„Iš tiesų, mes savo klientams visada rekomenduojame statyti tokio dydžio elektrinę, kuri leistų visą pagamintą energiją sunaudoti tiesiogiai ir vietoje, o į tinklą jos visai neatiduoti, toks modelis optimizuoja atsipirkimo laikotarpį. Todėl mes, įvertinę kiekvienos įmonės elektros vartojimo tendencijas, padedame individualiai sumodeliuoti finansiškai naudingiausią sprendimą“, – sako M. Protas.

Pasak jo, toks vertinimas būtų prasmingas ir jeigu ateityje būtų pakeistas iki šiol galiojantis gaminančių vartotojų atsiskaitymo modelis.

„Šiuo metu tuo klausimu vyksta aktyvios diskusijos. Norima „net metering“ būdą pakeisti į „net billing“, kai būtų kaupiamos ne gaminančio vartotojo sugeneruotos kilovatvalandės, o eurai, pagal pridavimo/atidavimo metu biržoje esančias kainas. Tokiu atveju absoliučiai daugumai verslų bus finansiškai optimalu turėti tik tokią elektrinę, kokia atlieptų įmonės tiesioginį elektros sunaudojimą“, – aiškina „Ignitis“ atstovas.

Priimant sprendimą dėl saulės elektrinės nuspręskite ką darysite po to

Akivaizdu, kad saulės elektrinė, kuri gamina elektros energiją tik dieną ir daugiausia tik šiltuoju metų laiku, negalės padengti viso verslo poreikio. Ypatingai vidutinio dydžio ar stambaus verslo atveju. Tokiu atveju tinkamas elektrinės dydžio ir modifikacijos parinkimas gali padėti optimizuoti ir likusios elektros įsigijimo sutarties vertę. Tikėtina, kad visus metus tolygiau elektrą vartojantys klientai gaus palankesnes elektros tiekimo sąlygas nei klientas, kurio papildomi elektros poreikiai atsiranda išskirtinai tik šaltuoju ar tamsiuoju paros metu.

Šiuo metu elektros tiekimo rinka stipriai keičiasi. Keičiasi ir elektros tiekėjų teikiami pasiūlymai bei pasiūlymų formavimo algoritmai. Kliento vartojimo profiliui nepritaikyta saulės elektrinė gali reikšmingai pabranginti elektros tiekėjų teikiamas paslaugas.

Ateitis yra žalia

Be finansinių motyvų, dar vienas augančios svarbos veiksnys, anot M. Proto, yra įmonių noras skirti daugiau dėmesio kovai su klimato kaita, o vienas paprasčiausių būdų tam – pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių.

„Vis daugiau įmonių ima rūpintis aplinka, nori mažinti savo poveikį jai ir siekia prisidėti prie žalesnės Europos ateities. Tarptautinė atsinaujinančios energetikos agentūra (IRENA) numato, kad siekiant Paryžiaus klimato kaitos tikslų elektros energijos dalis bendrame galutiniame energijos suvartojime turi padidėti nuo 21 proc. 2019 m. iki 51 proc. iki 2050 metų.

O Europos Parlamentas ir Taryba šiemet priėmė direktyvą, kuria į apyvartinių taršos leidimų (ATL) sistemą numatyta įtraukti daugiau subjektų, tokių kaip pastatai, transportas, energetikos ir gamybos pramonė. Tad šios priemonės ateityje didins atsinaujinančios elektros energijos paklausą ir dėl to nuosava prie jūsų verslo modelio pritaikyta saulės elektrinė atrodo kaip strategiškai protinga investicija.

Svarbiausia pasikonsultuoti su plačiau nei tik inžinerines konsultacijas teikiančiais ekspertais ir nepadaryti brangių klaidų“, – sako subalansuotas investicijas į atsinaujinančią energetiką prioritetizuojančio „Ignitis“ atstovas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama