Elektronika.lt
 2025 m. sausio 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
Sausio 2 d. 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
Sausio 1 d. 17:27
Kaip energetinės transformacijos įkarštyje nepamesti galvos?
Sausio 1 d. 11:26
Papildomos „WaveSurfer“ osciloskopų funkcijos iš „Teledyne LeCroy“ – išplėstos galimybės profesionaliai įrangai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Lietuvos mokslininkų išradimas – saulės technologijų proveržio smaigalyje

Publikuota: 2023-09-14 10:50
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mokslininkams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

29, 30, 32... – tai ne atsitiktiniai skaičiai, o saulės elementų efektyvumas, matuojamas pagal tai, kiek procentų krintančios saulės šviesos jie paverčia elektra. Daugtaškis – taip pat ne atsitiktinis, nes tandeminių saulės elementų efektyvumas laboratorijoje jau viršijo ir 32 proc.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

29, 30, 32... – tai ne atsitiktiniai skaičiai, o saulės elementų efektyvumas, matuojamas pagal tai, kiek procentų krintančios saulės šviesos jie paverčia elektra. Daugtaškis – taip pat ne atsitiktinis, nes tandeminių saulės elementų efektyvumas laboratorijoje jau viršijo ir 32 proc. „Tarp visame pasaulyje dirbančių mokslo grupių vyksta savotiškos lenktynės. Per pastaruosius metus saulės elementų efektyvumo rekordas buvo viršytas tris ar keturis kartus, tik mokslinių straipsnių publikavimas užtrunka“, – teigia KTU mokslininkas Artiom Magomedov.

Lietuvos mokslininkų išradimas – saulės technologijų proveržio smaigalyje
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasak neseniai prestižiniame „Science“ išspausdinto straipsnio bendraautoriaus, naujausias publikuotas tandeminių perovskitinių saulės elementų rekordas yra 32,5 procentai. Moksliniame straipsnyje, kurio vienas iš autorių yra ir Kauno technologijos universiteto (KTU) tyrėjas A. Magomedov, skelbiami silicio-perovskito tandeminių elementų patobulinimai, kurie leido to pasiekti.

„Tandeminiuose saulės elementuose – daugiau nei dešimt sluoksnių, tad užtikrinti jų sklandų veikimą technologiškai labai sudėtinga. Kuriant tokius saulės elementus dalyvauja labai daug tyrėjų. Pavyzdžiui, mūsų mokslo grupė atsakinga už vieną iš sluoksnių, sudarytą iš skyles pernešančių medžiagų“, – aiškina A. Magomedov.

Dar 2018 m. pabaigoje grupė KTU chemikų susintetino medžiagą, kuri savaime suformuoja molekulės storio sluoksnį, dar vadinamą monosluoksniu, lygiai padengiantį įvairius paviršius. Naudojant šią medžiagą buvo sukurti jau keli ypač efektyvūs saulės elementai. Pasak šio išradimo vieno iš autorių A. Magomedov, KTU inovacija tapo įprasta tarp naujausias saulės technologijas kuriančių mokslininkų.

„Mūsų sukurtas medžiagas taiko mokslo grupės visame pasaulyje, apie jų taikymą išgirsti kone kiekviename šios tematikos konferencijų pranešime“, – sako A. Magomedov.

Naujos kartos saulės elementų dar teks palaukti

Neseniai pasirodęs straipsnis – jau antra A. Magomedov kartu su bendraautoriais rengta „Science“ publikacija ir savotiškas ankstesniojo straipsnio tęsinys, kuriame pasiūlomas iškilusio iššūkio sprendimas.

„Nors mūsų sukurta medžiaga padeda pasiekti aukščiausio efektyvumo, ant jos sudėtinga formuoti kitą sluoksnį. Po ankstesnio mūsų straipsnio „Science“ žurnale pasirodymo, sulaukėme daug dėmesio ir komentarų apie tai, kaip mūsų medžiaga „elgiasi“ skirtinguose kontekstuose. Dabartinėje publikacijoje mes parodome vieną iš būdų, kaip galima spręsti iškilusias problemas“, – teigia A. Magomedov.

Detaliau apie KTU mokslo grupės pasiūlytą patobulinimą, kuris, kartu su kitų visame pasaulyje dirbančių mokslininkų pasiūlytais sprendimais, leido sukonstruoti ypač aukšto efektyvumo tandeminį saulės elementą, galima paskaityti moksliniame straipsnyje. Šis saulės elementas buvo sukurtas prof. Steve Albrecht vadovaujamos mokslo grupės iš Helmholtz Zentrum Berlin Vokietijoje.

Šiandien naudojamų silicio saulės elementų aukščiausias potencialus efektyvumas tėra 29 proc.; dėl klimato kaitos sukeltos krizės pasauliui alternatyvios energijos šaltinių reikia vis daugiau. Tandeminius saulės elementus sudaro dviejų tipų fotoaktyvieji sluoksniai – ant silicio klojamas perovskitas. Silicio elementas surenka raudoną ir infraraudonąją šviesą, o perovskito – mėlyną regimojo spektro dalį, taip padidinant saulės elemento efektyvumą. Vis dėlto, pasak A. Magomedov, dar užtruks, kol naujosios kartos saulės elementai pakeis šiandien įprastus.

„Teoriškai, elektra, pagaminama tandeminių elementų, būtų pigesnė, nes papildomai naudojamos medžiagos yra pigios. Tačiau praktiškai – galutinis komercinis produktas neegzistuoja, technologiniai procesai nepritaikyti masinei gamybai. Be to, pats elementas, kuris kol kas kuriamas tik laboratorijose, taip pat kelia neatsakytų klausimų. Pavyzdžiui, ne visos medžiagos tinka masinei gamybai, vadinasi, reikia ieškoti alternatyvų“, – aiškina KTU mokslininkas.

Pasak jo, kol kas vienas iš didžiausių iššūkių šių elementų gamyboje yra jų stabilumas. Tikimasi, kad saulės elementai veiks 25 metus, ir per tą laiką praras 10 proc. savo efektyvumo. Vis dėlto, ištestuoti tokį ilgą laiką sudėtinga, todėl tikslaus atsakymo, kaip naujosios kartos saulės elementai dėvėsis, nėra.

Mokslininkams iš KTU ilgai prisistatinėti nebereikia

Cheminių medžiagų saulės technologijoms sintezė ir analizė – A. Magomedov tema nuo pat bakalauro studijų pradžios, į kurią jis paniro prisijungęs prie KTU profesoriaus Vytauto Getaučio vadovaujamos mokslo grupės. Atsiradus naujų medžiagų saulės elementams poreikiui, talentingi chemikai išnaudojo savo kompetencijas ir įsitvirtino atsivėrusioje nišoje, sulaukdami tarptautinio pripažinimo.

„Esame turbūt labiausiai specializuota mokslo grupė pasaulyje“, – juokauja A. Magomedov.

Jo teigimu, pasiekti geri rezultatai motyvuoja, atsiranda įdomių bendradarbiavimo perspektyvų, atsiveria naujos tyrimų galimybės. Džiugu prisidėti prie pasaulinio masto mokslo proveržio. Be to, pasak A. Magomedov, saulės technologijų vystymas yra labai aktuali tema šiuolaikinio pasaulio kontekste, o išradimai gali būti taikomi plačiai.

„Žiūrint plačiai – mes dirbame su naujosios elektronikos prietaisais, kurių taikymas labai platus. Na, o pačioje saulės technologijų temoje, žinoma, neišvengiamai artėja saulės energijos kaupimo, akumuliatorių tematika“, – sako A. Magomedov.

Šiuo metu prof. V. Getaučio vadovaujama KTU chemikų mokslo grupė dalyvauja projekte, kurio tikslas – sukurti pilotinę tandeminių silicio-perovskito saulės elementų gamybos liniją, ieško būdų, kaip pritaikyti sukurtas medžiagas kitoms, pavyzdžiui, šviestukų, technologijoms. Lygiagrečiai, gilinamasi ir į fundamentalius klausimus – pavyzdžiui, kodėl laboratorijoje sukurti puslaidininkiai veikia būtent tokiu būdu.

Mokslinės publikacijos tokio aukšto lygio žurnaluose kaip „Science“ ar „Nature“ grupės žurnaluose – KTU tyrėjams ne naujiena. Pasak A. Magomedov, paminėjimas prestižiniame mokslo leidinyje ne tik suteikia asmeninės pergalės jausmą, bet ir atveria pasaulinį žinomumą. Tarptautinis bendradarbiavimas, įsitraukimas į mokslines veiklas tampa daug paprastesnis.

„Nebereikia ilgai prisistatinėti, mūsų darbai matomi ir to užtenka“, – teigia A. Magomedov, vienas iš išradimo, taikomo rekordinio efektyvumo saulės elementuose, autorių.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama