Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Lietuvių sukurta dirbtiniu intelektu paremta sistema padės žmonėms po insulto

Publikuota: 2023-08-01 17:30
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Statistika byloja, jog Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 10 tūkst. naujų insulto atvejų. Vienas iš šios ligos sunkiausių padarinių – negalia, kurią palengvinti gali tinkama reabilitacija. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto tyrėjo Ryčio Maskeliūno ir Lietuvos mokslininkų jungtinio tyrimo pagrindu kuriama dirbtiniu intelektu (DI) paremta sistema, kurios tikslas palengvinti reabilitacijos procesą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Statistika byloja, jog Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 10 tūkst. naujų insulto atvejų. Vienas iš šios ligos sunkiausių padarinių – negalia, kurią palengvinti gali tinkama reabilitacija. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) tyrėjo Ryčio Maskeliūno ir Lietuvos mokslininkų jungtinio tyrimo pagrindu kuriama dirbtiniu intelektu (DI) paremta sistema, kurios tikslas palengvinti reabilitacijos procesą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Apyrankė EMG / KTU nuotr.
Apyrankė EMG / KTU nuotr.

Dar visai neseniai tyrėjų komanda pristatė „BiomacVR” inovaciją, kurios tikslas – padėti insultą patyrusiam žmogui kuo greičiau atsistoti ant kojų. Neilgai trukus buvo išrastas ir trečiasis šios technologijos komponentas: „BiomacEMG“.

R.Maskeliūno teigimu – tai „Biomac“ projekto sprendinių dalis, skirta rankos stebėsenai. Ši sistema pasitarnaus tiems pacientams, kuriems reabilitacijos pratimų metu reikia stebėti plaštakos, ar visos rankos judesius.

Pasak KTU tyrėjo, judesių atpažinimo technologijų integravimas į fizinę terapiją – tai inovacija, leisianti pacientams sutelkti dėmesį į užduotį ir ją atlikti taisyklingai. Programinė įranga suteikia galimybę tirti ir koreguoti pratimus atliekantį pacientą, o tai užtikrina efektyvią gijimo, reabilitacijos eigą.

Judesius matuoja apyrankė

Pasak tyrėjo, sistema iš esmės matuoja raumenų judesius: „Tyrimo metu buvo įvertintos techninės galimybės matuoti ir atpažinti eksperimento dalyvių rankos judesius ir taip stebėti reabilitacijos, ar kito medicininio proceso eigą“.

Šiame etape, siekiant patikrinti tikslumą, buvo pasirinkta matuoti ne tik visos rankos, ar kitos didelės kūno dalies judesius, bet ir tikslesnius scenarijus, t. y. tirti judesius, kuriuos atlieka pirštai.

Dėvima įranga, o tiksliau – nervus, raumenis ir juos kontroliuojančių nervinių ląstelių būklę matuojanti apyrankė – yra uždedama ant dilbio ir realiuoju laiku naudojama įvairių tipų raumenų grupėms matuoti. Anot tyrėjo, procesas paprastas – užsidedi tokią apyrankę ant rankos ir bandai parodyti paveiksliuke rodomus gestus. Sistema (arba gydytojas nuotoliu) informuoja taisyklingai, ar netaisyklingai atliekami pratimai.

„Mūsų komanda buvo atsakinga už sistemą, kolegos iš VGTU (prof. Juliaus Griškevičiaus komanda) kūrė biomechanikos modelį (raumenų bei jų judesių modelis), VU Santaros klinikos atliko testavimą“, – teigia R.Maskeliūnas.

Sistema – naudinga ne tik pacientui, bet ir specialistui

„Mūsų nauja metodika su elektromiografijos (EMG) elementais ypatingai svarbi tinkamam fizinio krūvio sudarymui reabilitacijos programos metu. Taikant naują technologiją, gali tiksliai matyti koks raumuo dirba ir kokiu pajėgumu vyksta jo darbas, kaip jis reaguoja į krūvį ir kaip greitai atsistato. Tokia informacija specialistui sudaro galimybes dirbti su pacientu ne aklai, o tiksliai žinant, kurie raumenys dirba gerai, kurie jau pervargo, o kurie – net nepavargo“, – pasakoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) tyrėja Aušra Adomavičienė.

Tokia technologija, tyrėjų nuomone, yra ne tik didelė pagalba reabilitacijos specialistui, tačiau ne mažiau svarbi ir pacientui, kuris turėdamas tokias technologijas gali tęsti pratimus namuose, matyti progresą ir jaustis saugiai, neabejodamas, ar teisingai viską atlieka, ar nepakenks sau ir panašiai.

„Ši sistema svarbi pacientams, turintiems judamojo-atramos aparato pažeidimus, ar ligas, kuomet reikia atstatyti prarastą judėjimo, mobilumo funkciją kuri sutrinka tiesiogiai dėl sumažėjusios ar prarastos raumens funkcijos. Tai – pacientai, persirgę galvos smegenų infarktu, patyrę įvairias traumas, kaulų lūžius, minkštųjų audinių, ar nervų pažeidimus, sergantys sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip išsėtinė sklerozė ar Parkinsono liga“, – teigia A.Adomavičienė.

Tyrėja pabrėžia, jog ši inovatyvi technologija gali būti taikoma ir sveikatinimo tikslais. Pavyzdžiui, žmonėms, kurie dėl netaisyklingos laikysenos, ydingos padėties darbo metu ar nuolat pasikartojančių judesių, apkraunamo vieno kūno segmento, savo kūnuose turi raumenų disbalansą ir dažnai jaučia lėtinius skausmus (nugaros, peties ar riešo) ar nuovargį. Anot A. Adomavičienės, paprasta, patogi naudojimui ir nesudėtinga technologija priimtina bet kokio amžiaus asmeniui – ir vyresniam, ir vaikui.

Šios technologijos – mūsų ateitis

„Manau, jog po 20-ties metų reabilitacijoje dalyvaujantys pacientai ir specialistai net negalės įsivaizduoti, kad funkcinio įvertinimo, ištyrimo ir programos vykdymo metu buvo vadovaujamasi subjektyviais, specialisto rankomis atliekamais instrumentais, kuriuos šiuo metu naudojame kasdien“, – pasakoja A.Adomavičienė.

Kompiuterizuotos ir išmanios sistemos, pagrįstos dirbtinio intelekto strategijomis, anot tyrėjos, mokės ne tik detaliai identifikuoti paciento patiriamas problemas, bet įvertinus gebės analizuoti, sisteminti ir teikti grįžtamąjį ryšį – t.y., gyvai užsiėmimų metu teikti informaciją ir rekomendacijas, kaip individualiai pagal paciento situaciją reikia koreguoti reabilitacijos programą, didinant fizinės apkrovos toleravimą, aktyvinant atsistatymo mechanizmus ir gijimo procesą.

Jai antrina ir KTU tyrėjas R.Maskeliūnas: „Ateities tyrimuose dar turėtų būti nagrinėjamas individualizuotų gydymo planų kūrimas ir algoritmo pritaikymas reaguoti į didesnę galimų veiksmų įvairovę, atsižvelgiant į individualius paciento poreikius.“

Nors tyrime buvo įvertintas sistemos tikslumas matuojant rankų judesių modelius, anot mokslininko, ilgalaikį poveikį pacientų, patyrusių insultą, funkciniam atsigavimui reikia tirti toliau, įskaitant šio metodo integravimą su kitomis terapijomis, pavyzdžiui, ergoterapija ir fizine terapija.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama